Witam, przedstawię fotorelację wraz z opisem wykonania budowy składanej półki na laptop. Sama półka i mechanizm zostanie wykonany przeze mnie. Sam mechanizm jest uniwersalny, ponieważ możecie go wykorzystać praktycznie do każdego elementu, który chcecie w łatwy, szybki i niezawodny sposób składać i rozkładać.
I. Elementy potrzebne do budowy:
- Deska o wymiarach 70 x 30 x 1,8 cm
- Śruba zamkowa M8 o długości 70mm + podkładki + nakrętki }x2
- Olej do drewna
II.Budowa blatu półki:
II.Budowa składanych podpór
- 20,5 x 4,3 x 1,8 }x4
- 20,5 x 4,5 x 1,8 cm
- 20,5 x 2,9 x 1,8 cm
- 20,5 x 4,3 x 0,8 cm }x8
- 20,5 x 4,5 x 0,8 cm }x2
- 20,5 x 2,9 x 0,8 cm }x2
Teraz czas na wytrasowanie punktów, które będziemy nawiercać. Bierzemy jeden z elementów o rozmiarze 20,5 x 4,3 x 0,8 cm i zaznaczamy punkty zgodnie z 1 elementem poniższego schematu.
Następnie ścinamy krawędzie wszystkich elementów pod kątem 45st. zgodnie ze schematem powyżej.
Kolejny krok to ułożenie 4 elementów o wymiarach 20,5 x 4,3 x 0,8 cm w sposób pokazany na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy, żeby element z zaznaczonymi punktami umieścić na samej górze.
W ten sposób ułożone elementy musimy unieruchomić z każdej strony. Ja użyłem do tego imadła maszynowego oraz 2 ścisków.
Dokonujemy 3 nawiertów wiertłem fi8 przez wszystkie 4 elementy naraz. Następnie bierzemy górny element i zeszlifowujemy pozostałe drewno między otworami, aby uzyskać rowek zgodny ze schematem. Podczas pracy najlepiej co chwile porównywać ich zgodność:
Gdy rowek w tej desce jest gotowy, zakleszczamy ją wraz z 1 z 3 pozostałych elementów ze samymi otworami i wykorzystując ją jako szablon, kopiujemy rowek za pomocą niewielkich rozmiarów pilnika na dolny element.
Gdy wszystkie 4 rowki są gotowe, bierzemy nasze 8 elementów o rozmiarze 20,5 x 4,3 x 0,8 cm i wycinamy na ich przeciwległych do otworów końcach łuki. Rozmiar jest dowolny, gdyż jest to element czysto estetyczny. Do wytrasowania łuków najlepiej użyć jakiegoś okrągłego elementu. W moim przypadku była to świeczka.
Łuki najlepiej wstępnie wyciąć piłką włosową a do samych krawędzi wyrównać je za pomocą szlifierki taśmowej.
Kolejny krok to sklejenie 2 bliźniaczych elementów wspornika z desek 20,5 x 4,3 x 0,8 cm oraz 20,5 x 4,5 x 0,8 cm. Najlepiej wykonać sobie mały kawałek drewna odpowiadający szerokości wewnętrznej wspornika, aby przy klejeniu nic nam się nie przesunęło podczas zaciskania.
Gdy mamy już gotowe 2 połówki, czas skleić następne. Najlepiej skleić je umieszczając dany element w środku już sklejonych podpór. Pozwoli to na idealne spasowanie.
Takim oto sposobem mamy już wszystkie 4 elementy naszych dwóch podpór.
Następny krok to nawiercenie otworów w szerszych częściach podpór. Ich rozkład jest pokazany na wcześniej pokazanym schemacie(rysunek numer 3). Gdy te już są gotowe wykonujemy po 2 otwory na każdej części. Na szerszych otwory do montażu do blatu półki. Zaś na pozostałych dwóch otwory do montażu na ścianie.
Bardzo ładnie wyszło! Pozdrowionka!
Ładnie wykonane i szczegółowo opisane. Daję piątkę! :)
Rewelka :D