Składana półka na laptop wykonana z drewna

Składana półka na laptop wykonana z drewna

Witam, przedstawię fotorelację wraz z opisem wykonania budowy składanej półki na laptop. Sama półka i mechanizm zostanie wykonany przeze mnie. Sam mechanizm jest uniwersalny, ponieważ możecie go wykorzystać praktycznie do każdego elementu, który chcecie w łatwy, szybki i niezawodny sposób składać i rozkładać. 

I. Elementy potrzebne do budowy:
  • Deska o wymiarach 70 x 30 x 1,8 cm 
  • Śruba zamkowa M8 o długości 70mm + podkładki + nakrętki }x2
  • Olej do drewna
II.Budowa blatu półki:
 
  Zaczynamy od rzeczy najprostszej w konstrukcji, ale wymagającej największej estetyki, dlatego nie żałujmy na nią papieru ściernego, aby po olejowaniu nie były widoczne żadne ryski.
 
  Na początek wycinamy z naszej deski element o wymiarach uzależnionych od naszego laptopa lub rzeczy mających znajdować się na półce. W moim przypadku to 39,5 x 30,2 cm
 
 
  Następny krok to ozdobienie krawędzi, żeby blat nie był taki nudny. Ustawiamy piłę pod kątem 45 stopni i ścinamy dwustronnie każdy bok o 6mm, oprócz tego, który będzie przylegał do ściany. Dzięki temu nie będziemy mieć  przy naszej grubości deski ostrych krawędzi.
 
 
  Przydatnym sposobem jest zaznaczenie ołówkiem na stole piły krawędzi deski jeszcze przed ucięciem. Pozwoli nam to na ścięcie każdej krawędzi nieforemnej deski o tyle samo bez dodatkowego mierzenia.  
 
 
  Po wykonaniu wszystkich cięć, deskę dokładnie szlifujemy wzdłuż słojów, korzystając z papierów ściernych od niskiej gradacji do coraz wyższej(od około 100 do około 250 ).  
 
II.Budowa składanych podpór 
 
  Teraz czeka nas zrobienie składanych podpór. Wymaga ono dokładnego mierzenia, aby na końcu uzyskać podpory rozkładanie dokładnie na 90st. 
  Na samym początku potrzebujemy wyciąć 6 elementów o wymiarach:
  • 20,5 x 4,3 x 1,8 }x4
  • 20,5 x 4,5 x 1,8 cm 
  • 20,5 x 2,9 x 1,8  cm
  Następnie  każdą otrzymaną deskę rozcinamy na pół, tworząc 12 elementów o wymiarach:
  • 20,5 x 4,3 x 0,8 cm }x8
  • 20,5 x 4,5 x 0,8 cm }x2
  • 20,5 x 2,9 x 0,8 cm }x2

  Teraz czas na wytrasowanie punktów, które będziemy nawiercać. Bierzemy jeden z elementów o rozmiarze 20,5 x 4,3 x 0,8 cm i zaznaczamy punkty zgodnie z 1 elementem poniższego schematu.

  Następnie ścinamy krawędzie wszystkich elementów pod kątem 45st. zgodnie ze schematem powyżej.

  Kolejny krok to ułożenie 4 elementów o wymiarach 20,5 x 4,3 x 0,8 cm w sposób pokazany na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy, żeby element z zaznaczonymi punktami umieścić na samej górze.

  W ten sposób ułożone elementy musimy unieruchomić z każdej strony. Ja użyłem do tego imadła maszynowego oraz 2 ścisków.

  Dokonujemy 3 nawiertów wiertłem fi8 przez wszystkie 4 elementy naraz. Następnie bierzemy górny element i zeszlifowujemy pozostałe drewno między otworami, aby uzyskać rowek zgodny ze schematem. Podczas pracy najlepiej co chwile porównywać ich zgodność:

  Gdy rowek w tej desce jest gotowy, zakleszczamy ją wraz z 1 z 3 pozostałych elementów ze samymi otworami i wykorzystując ją jako szablon, kopiujemy rowek za pomocą niewielkich rozmiarów pilnika na dolny element.  

  Gdy wszystkie 4 rowki są gotowe, bierzemy nasze 8 elementów o rozmiarze 20,5 x 4,3 x 0,8 cm i wycinamy na ich przeciwległych do otworów końcach łuki. Rozmiar jest dowolny, gdyż jest to element czysto estetyczny. Do wytrasowania łuków najlepiej użyć jakiegoś okrągłego elementu. W moim przypadku była to świeczka.

   Łuki najlepiej wstępnie wyciąć piłką włosową a do samych krawędzi wyrównać je za pomocą szlifierki taśmowej.

  Kolejny krok to sklejenie 2 bliźniaczych elementów wspornika z desek 20,5 x 4,3 x 0,8 cm oraz  20,5 x 4,5 x 0,8 cm. Najlepiej wykonać sobie mały kawałek drewna odpowiadający szerokości wewnętrznej wspornika, aby przy klejeniu nic nam się nie przesunęło podczas zaciskania.

Gdy mamy już gotowe 2 połówki, czas skleić następne. Najlepiej skleić je umieszczając dany element  w środku już sklejonych podpór. Pozwoli to na idealne spasowanie. 

  Takim oto sposobem mamy już wszystkie 4 elementy naszych dwóch podpór.

Następny krok to nawiercenie otworów w szerszych częściach podpór. Ich rozkład jest pokazany na wcześniej pokazanym schemacie(rysunek numer 3). Gdy te już są gotowe wykonujemy po 2 otwory na każdej części. Na szerszych otwory do montażu do blatu półki. Zaś na pozostałych dwóch otwory do montażu na ścianie. 

III. Olejowanie
 
  Teraz czas na olejowanie, wszystko dokładnie szlifujemy, następnie odpylamy dokładnie powierzchnie.
 
  Przydatnym trikiem jest tzw. wodowanie drewna. Gdy powierzchnia wydaje nam się już idealna, zraszamy ją wodą, po wyschnięciu, na powierzchni mogą pojawić się małe podniesione włoski. Szlifujemy drewno aż się ich pozbędziemy. 
 
 
  Do olejowania potrzebna nam będzie bawełniana szmatka, olej nanosimy wzdłuż słojów aż drewno przestanie je pić. Zostawiamy drewno na około 15 minut, po czym czystą szmatką ściągamy nadmiar oleju . Drugie olejowanie przeprowadzamy po 1-2 godzinach. Nie można doprowadzić do całkowitego wyschnięcia 1 warstwy, gdyż wtedy drewno nie wciągnie następnej porcji oleju. 
  Teraz drewno zostawiamy na 24 godziny. Następnie zwilżamy lekko  szmatkę olejem i nanosimy cienką warstwę oleju, ostatniej porcji już nie ścieramy . Zostawiamy całość do całkowitego wyschnięcia. 
 
 
VI. Montaż
 
 
  Teraz bierzemy się za skręcenie elementów podpór, używamy do tego śrub zamkowych M8 70mm wraz z podkładkami i nakrętkami. Śruby zaciskamy z czuciem, tak żeby uzyskać optymalny opór, do poruszania podporami. 
 
 
 Gdy wszystko mamy już gotowe, montujemy 2 mniejsze podpory na ścianie, Rozkładamy całość, przykręcamy od dołu do szerszych podpór blat półki.
 
Samo rozkładanie półki jest banalnie proste, Pociągamy blat do siebie lekko unosząc go ku górze, a następnie spuszczamy na dół aż osiądzie na podporach, przy składaniu postępujemy analogicznie. 
 
VII. Gotowa półka
 
 
To już wszystko. Jak wam się podoba? Jeśli ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpowiem :) Pozdrawiam.
 

Ocena: 5/5 (głosów: 8)

Podobne posty

3 komentarzy do “Składana półka na laptop wykonana z drewna

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?