Szybki projekt: Stojak na długopisy ze starych dyskietek

Szybki projekt: Stojak na długopisy ze starych dyskietek

Witajcie!

Dziś proponuję Wam poświęcenie około 15 minut i wykonanie nietuzinkowego organizera na długopisy i inne przybory. Wszystko zaczęło się od tego, że sprzątając pokój znalazłem w szafie sporo starych dyskietek. Ponieważ nośnik ten stał się niejako symbolem czasów komputeryzacji (a przynajmniej symbolem zapisu w większości programów :p ), a dziś jest praktycznie bezużyteczny postanowiłem zrobić z nich jakiś użytek.

Potrzebne nam będą:

  • Co najmniej 5 dyskietek 3,5 – calowych.
  • Klej “kropelka” (lub inny klej cyjanoakrylowy)
  • Coś do podłożenia pod blat – może być mata korkowa, stara prasa kolorowa itp.

Zaczynamy od dyskietki, która będzie podstawą. Pokrywamy klejem jedną z jej krawędzi. Najlepiej zacząć od którejś z krawędzi bocznych., gdyż wysokość dyskietki jest ok. 2mm większa od jej szerokości i łatwiej nam będzie posklejać dyskietki równo. Po nałożeniu kleju przykładamy drugą dyskietkę pod kątem mniej więcej prostym i lekko dociskając trzymamy kilka sekund.

  

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dyskietki wklejać etykietami do środka, a “kółkiem” od zewnątrz. Ja zdecydowałem się na taki ruch z przyczyn czysto sentymentalnych…

Teraz na równoległej krawędzi przyklejamy kolejną dyskietkę w ten sam sposób.

  

Kolejny krok to wklejenie pozostałych boków. W tym celu nakładamy na krawędź podstawy klej. Potem (podobnie jak wcześniej) przykładamy kolejną dyskietkę i czekamy kilka sekund. Następnie ostrożnie stawiamy całość na nowej dyskietce, pokrywamy górną część krawędzi styku kilkoma kroplami i doklejamy boki tak,by wszystko złożyło się pod kątem prostym. Z drugiej strony tak samo.

  

  

W ten sposób uzyskaliśmy prawie gotowy stojak.

W tym momencie możemy zakończyć już nasz proces twórczy, ale jeżeli mamy w zanadrzu jeszcze kilka dyskietek, możemy nieco udoskonalić nasz projekt i dorobić przegródki. Najprościej jest wykonać 3 podłużne przegródki do których potrzebne nam będą jeszcze dwie dyskietki. Ponieważ nasz stojak jest lekko asymetryczny dyskietki będą pasować tylko w jednym kierunku.

W celu wklejenia przegródek wyznaczamy miejsca na nie i pokrywamy spód odrobiną kleju, po czym przykładamy w miejsce kleju kolejną dyskietkę.

  

Następnie musimy precyzyjnie wkroplić po kropelce kleju w miejsca styku z bocznymi krawędziami. Klej rozpływa się po bocznych ściankach i ładnie wiąże całość. Powtarzamy dla drugiej przegródki.

  

GOTOWE!

Teraz warto odczekać kilka minut na odparowanie resztek kleju i można powkładać doń swoje przybory. Jak widać do stojaka wchodzi sporo rzeczy – długopisy, nożyczki, korektory, armia zakreślaczy (jak na studenta przystało :) ) a nawet duży kalkulator.

Kilka uwag co do klejenia

Kleje cyjanoakrylowe są trochę niewdzięczne w użytkowaniu, gdyż przyklejają się dosłownie do wszystkiego, włącznie z meblami i palcami. Przede wszystkim uważajcie by klej nie skleił mocowanego elementu z podłożem. Koniecznie używajcie jakiejś podkładki. Jeśli widzicie że skapnęło – przesuńcie element w inne miejsce i wytrzyjcie nadmiar kleju np. patyczkiem do ucha.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Hubert

Ocena: 4.57/5 (głosów: 7)

Podobne posty

5 komentarzy do “Szybki projekt: Stojak na długopisy ze starych dyskietek

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?