Tester pilotów na podczerwień

Tester pilotów na podczerwień

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witajcie drodzy majsterkowicze.

W tym artykule pokaże jak (prawie) za darmo wykonać banalnie prosty tester pilotów na podczerwień. Pomysł narodził się, gdy zaszła potrzeba przetestowania pilota od telewizji satelitarnej. Nie wiedziałem czy zepsuł mi się dekoder czy sam pilot. Baterie wymieniłem a nadal nie reagował. Postanowiłem zmajstrować takie mikro-urządzonko z elementów które miałem w domu.

Lista potrzebnych elementów:

 • 1 x odbiornik podczerwieni (koszt 2.60 zł ale można go wymontować ze starego telewizora, dekodera, magnetowidu itp)
 • 1 x tranzystor NPN np. BC547B 45V/100mA (koszt 30 gr ale można go wymontować z większości starych urządzeń elektronicznych)
 • 1 x rezystor 15k (koszt 2 gr)
 • 1 x rezystor 1k (koszt 2 gr ale tak popularną wartość można mieć z odzysku)
 • 1 x rezystor 2k2 (koszt 2 gr)
 • 1 x dioda LED dowolna (koszt 20 gr ale można ją mieć z odzysku)
 • 1 x bateria 4.5 V (koszt 3.70 zł ale można użyć dowolnego źródła zasilania o napięciu stałym)

Jak widać większość rzeczy można mieć z odzysku i nie trzeba kupować wszystkiego. Wtedy mamy urządzenie za darmo. W przypadku zakupu koszt całkowity to niecałe 7 zł.

Gdy już mamy potrzebne elementy zabieramy się za schemat i montaż prototypu na płytce stykowej.

tester_pilotow

Ja nie używam baterii tylko zasilacza regulowanego. Dlatego też na zdjęciach widać jedynie przewody zasilające.

styk

Dla totalnie zielonych napisze jeszcze na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu:

 • prawidłowe podłączenie diody LED (wyjaśnienie tutaj: https://majsterkowo.pl/jak-wykonac-oswietlenie-diodowe-na-usb/)
 • prawidłowe podłączenie tranzystora NPN (wyjaśnienie tutaj: https://majsterkowo.pl/najprostszy-tester-rezonatorow-kwarcowych-kwarcow/)
 • prawidłowe podłączenie odbiornika IR zależy od modelu. Trzeba pobrać datasheet i sprawdzić. U mnie jest to TSOP1230. Patrząc od wybrzuszenia pierwsza z lewej to masa, środkowa zasilanie a prawa wyjście. Nóżki zasilania są blisko siebie więc łatwo poznać.ir_rec
 • Odpowiednie zasilanie. Jeżeli korzystamy z zasilacza trzeba pamiętać, by nie przekroczyć napięcia 6 V które prawdopodobnie ubiłoby nasz odbiornik. Najlepiej pozostać na 4.5 V.

Teraz najważniejsza sprawa. Jak działa taki tester? Należy skierować pilot na nasz odbiornik i kliknąć dowolny przycisk. Wtedy nasza dioda mrugnie raz. Trzymając przycisk wciśnięty, dioda będzie migać. Gdy nic się nie dzieje po wciśnięciu to prawdopodobnie nasz pilot na podczerwień jest zepsuty.

Jak ktoś chce dla własnej satysfakcji poskładać całość to można to zrobić nawet bez płytki uniwersalnej. Ja to polutowałem na pająka. Nie dawałem izolacji ponieważ jest to tylko kilka elementów i nóżki się nie zwierały a robić to na szybko w nocy. Efekt jako taki poniżej:

lut

Żeby tego nie zostawiać gołego postanowiłem włożyć całość do opakowania z Kinder Niespodzianki (uprzedzam, że nie jest to lokowanie produktu firmy Kinder gdyż nie dostałem od nich za darmo ani jednej czekoladki :) ). Otwór na diodę i przewody do zasilania wywierciłem wiertłem 3 mm (taką diodę użyłem) Prostokąt na IR wyciąłem nożykiem. Jak już pisałem, ja nie używam baterii tylko wyprowadziłem sobie dwa złącza na gold piny. Tak mi jest wygodniej. Całość prezentuje się tak:

srodel

cale

Na koniec mam jeszcze ciekawostkę. Dużo szybszym sposobem sprawdzenia pilota jest użycie aparatu fotograficznego. Kierujemy diodę pilota na obiektyw i klikając przyciskiem patrzymy na podgląd. Na wyświetlaczy zobaczymy błyskające światło jeżeli pilot jest sprawny. Przypomniałem sobie o tym jednak dopiero jak robiłem zdjęcia mojemu testerowi. Zastanowiłem się wtedy czy jest sens dodawać ten wpis? Jednak pomyślałem, że może jaki początkujący hobbysta będzie chciał poćwiczyć lutowanie i zrobić łatwy i szybki projekt.

Jeśli Waszym zdaniem nie jest to godne głównej na majsterkowie to wiecie co z tym zrobić :) Pozdrawiam.

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 4/5 (głosów: 1)

Podobne posty

8 komentarzy do “Tester pilotów na podczerwień

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?