Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Hej! Testowałem już dla was wkrętarki, wiertarki, wyrzynarki włosowe, szlifierki talerzowe, szlifierki oscylacyjne, szlifierki kątowe, pistolety do klejenia, opalarki, a nawet odkurzacze. Nie opublikowałem natomiast jeszcze ani jednego testu tak podstawowego sprzętu, jakim jest wyrzynarka.

Nie wiem jak u Was, ale u mnie wyrzynarka (zaraz obok wiertarki) była w domu od zawsze. Posiadanie wyrzynarki było dla mnie tak samo oczywiste, jak posiadanie telewizora, odkurzacza, czy robota kuchennego. Ot, jeden z wielu sprzętów, które powinny być w każdym gospodarstwie domowym ;)

Przez długie lata pracowałem na starej wyrzynarce wyprodukowanej chyba jeszcze w ZSRR. Niestety jeden jedyny raz ją pożyczyłem i więcej jej już działającej nie widziałem. Znajomy połamał całe mocowanie brzeszczotu, którego oczywiście nie dało się już nigdzie dokupić. Niestety tak się złożyło, że było wtedy u mnie krucho z kasą, więc na zastępstwo kupiłem jedną z tańszych wyrzynarek dostępnych w markecie budowlanym. Nowy sprzęt nie umywał się jakością do mojej starej wyrzynarki, ale jakieś proste cięcia dało się nim robić (chociaż nie zawsze wychodziły proste;)

W ramach współpracy z Lange Łukaszuk dostałem do testów wyrzynarkę Kress 650 SPS. Gdy tylko wziąłem ją do ręki wróciły wspomnienia tej mojej starej, solidnie wykonanej wyrzynarki. Wszystko pięknie spasowane i bez żadnych luzów. Majstersztyk! Wykonując natomiast pierwsze cięcie przypomniałem sobie, jak wielką przyjemność może sprawiać cięcie drewna. Cięcie, nad którym nie trzeba się starać, aby wyszło równo i pod kątem prostym. Takim sprzętem, to można pracować!

Ale po kolei…

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Pierwsze wrażenia

Kress przyzwyczaił mnie już do tego, że walizki do swoich sprzętów robi bardzo mocne i solidnie wykonane ;) Nie inaczej jest w tym przypadku:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Na bocznych ściankach zostały umieszczone dodatkowe zaczepy, które umożliwiają łączenie ze sobą kilku walizek:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

W zestawie znalazła się wyrzynarka (a jakże by inaczej?;), odpinany przewód zasilający o długości 4 metrów, trzy brzeszczoty do drewna oraz płytka przeciwodpryskowa:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Jak na 650W mocy, wyrzynarka Kressa nie jest jakoś szczególnie duża. Powiedziałbym nawet, że jest dosyć zgrabna i dobrze leży w dłoni.  Dobre wyprofilowana główka zapewnia pewny chwyt w osi brzeszczotu, dzięki czemu wykonywanie łuków (nawet tych o ciasnych i skomplikowanych kształtach) jest bardzo proste i wygodne.

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wg informacji umieszczonych na tabliczce znamionowej, wyrzynarka Kressa może ciąć drewno o maksymalnej grubości 110mm, oraz metal o grubości 6mm.

Z prawej strony korpusu został umieszczony włącznik (z blokadą), oraz pokrętło do ustawiania trybów podcinania (off, 1, 2, 3):

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Na główce została umieszczona regulacja prędkości cięcia w zakresie od 500 do 3200 suw/min:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

W dolnej części natomiast znajduje się dźwignia, po zwolnieniu której można szybko zmienić kąt cięcia w zakresie od -45° do 45°:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

W standardowym wyposażeniu nie zabrakło przyłącza do odkurzacza, które wpina się w tylną część stopy:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Kto chociaż raz ciął coś w warsztacie wyrzynarką bez podłączonego odciągu wiórów, ten doskonale wie, jak wielkim błogosławieństwem jest możliwość podpięcia do wyrzynarki chociażby zwykłego odkurzacza :D

Wyrzynarka umożliwia cięcie w zakresie kątów od -45° do 45°:

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Testy praktyczne

Dzisiaj odpuściłem sobie wykonywanie różnych nietypowych pomiarów i przygotowałem dla Was najzwyklejszy test praktyczny z cięcia różnych materiałów. W teście pojawiło się też porównanie do budżetowej wyrzynarki marketowej, więc obejrzyjcie do końca ;)

W obu wyrzynarkach były założone takie same, nowe brzeszczoty.

Samego testu chyba nie trzeba podsumowywać :)

Podsumowując

Wyrzynarkę Kress 650 SPS można kupić za:

Jak to zwykle bywa z narzędziami tej klasy, nie jest to mała kwota. A przynajmniej nie na tyle mała, żeby przeciętny majsterkowicz mógł ją wydać bez przynajmniej trzykrotnego przemyślenia ;) Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata. Co prawda przy sporadycznym cięciu nawet te najtańsze wyrzynarki mają szansę posłużyć dłuższy czas, ale na pewno korzystania z nich nie można nazwać przyjemnością. Z resztą – sami widzieliście, jak budżetowa wyrzynarka (nie)radzi sobie z przecięciem małego kawałka kuchennego blatu.

Z resztą – dobra wyrzynarka, to nie tylko komfort precyzyjnego cięcia. To także wszystko, co jest z cięciem związane, czyli beznarzędziowa wymiana brzeszczotów, możliwość podcinania, cięcia pod kątem, miejsce na płytkę przeciwodpryskową, regulacja prędkości, a także możliwość podpięcia odkurzacza.

Najważniejsze cechy wyrzynarki Kress 650 SPS:

  • 3 lata gwarancji
  • wymiana brzeszczotów bez pomocy narzędzi
  • możliwość cięcia pod kątem 45°
  • 4 tryby podcinania
  • pełnofalowe sterowanie elektroniczne z systemem tacho
  • dodatkowa plastikowa stopa zapewniająca lepszy ślizg po materiale (a jednocześnie chroni materiał przed zarysowaniami)
  • możliwość zamocowania płytki przeciwodpryskowej (w zestawie)
  • odpinany przewód o długości 4 metrów

Czy warto ten sprzęt kupić? Myślę, że warto. I nawet, jeżeli z wyrzynarki korzysta się tylko raz w miesiącu, to warto odłożyć trochę kasy i kupić sprzęt lepszej jakości, niż jakieś marketowe wynalazki, które nie potrafią nawet wykonać jednego prostego cięcia zachowując kąt prosty…

Pozdrawiam serdecznie!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

15 komentarzy do “Wyrzynarka Kress 650 SPS

Odpowiedz

anuluj

Wyrzynarka Kress 650 SPS

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?