Witraż z drukarki

Witraż z drukarki

Witam

Mała kontynuacja projektu lampki nocnej z drukarki 3D. Dla lepszego zrozumienia, polecam przeczytać najpierw tamten artykuł.

Jakiś czas temu dostałem paczkę z filamentami od Print-ME, a wśród nich cały zestaw kolorów przeźroczystego PET-G.  Nazwy kolorów nawiązywały do barwnego szkła, co zainspirowało mnie do wypróbowania tego filamentu jako materiału na witraże. Kolorów jest całkiem sporo wiec coś tak barwnego wydało mi się świetną okazją, żeby je przetestować :)

Moja praca włożona w ten projekt była z założenia prosta. Wystarczyło znaleźć ciekawą grafikę, i przerobić ją na model 3d. Proste z założenia zadanie okazało się być czasochłonnym procesem trasowania. Czy się opłacało? Oceńcie sami. 

Na początek wypróbowałem jednokolorowe przeźrocza z nieprzepuszczającą światła maską. 

Mało znane logo z serialu.

Oraz bardziej rozpoznawalne a zarazem skomplikowane logo jednego z producentów sprzętu komputerowego.

Efekt bardzo mnie zadowolił, postanowiłem więc iść dalej. Tym razem w wielokolorowy wydruk.

Przy litofanach zastosowanych w oryginale, ostre światło ledów  nie przeszkadzało, jednak przy witrażach okazało się zbyt ostre. Środek panelu był wyraźnie jaśniejszy niż brzegi. Aby znormalizować oświetlenie wykonałem prosty rozpraszacz w formie walca do druku w trybie wazy.

Bez rozpraszacza

Z rozpraszaczem

Po zastosowaniu rozpraszacza, witraże były równomiernie oświetlone. Efekt końcowy prezentuje się tak.

Słowem podsumowania filamenty drukują się bardzo dobrze, wydruki są przeźroczyste. Kolory czerwony i zielony są bardzo wyraziste, fioletowy żółty i w szczególności niebieski są delikatniejsze. Czarny PET jest natomiast nieznacznie przeźroczysty, daje efekt  mocno przydymionego. 

Mam nadzieje, że się podobało. W załączniku znajdują się pliki .stl do projektu. Wszystkie panele wykonałem z pet-g na drukarce z jednym ekstruderem, ręcznie zmieniając filamenty. Miejsca zmian uprzednio oznaczyłem w g-kodzie jako pauza. Rozpraszacz wydrukowałem z białego PLA, drukowany w trybie wazy. 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 4)

Podobne posty

8 komentarzy do “Witraż z drukarki

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?