Nie musisz inwestować nie wiadomo ile pieniędzy i czasu, by zyskać nowoczesny wygląd łazienki. Czasem wystarczą drobne zmiany, które nie nadszarpną mocno budżetu. Wśród typowych sposobów na odświeżenie łazienki bez remontu znajduje się wymiana mebli łazienkowych oraz fug. Jak to zrobić? Czy istnieją inne metody?
Przyjmuje się, że łazienka wymaga remontu średnio co 10-12 lat, ponieważ po takim czasie zmieniają się potrzeby użytkowników, a meble i sanitaria ulegają zużyciu. Remont łazienki nie kojarzy się dobrze. Po pierwsze wymaga nakładu czasu, który trzeba przeznaczyć nie tylko na prace remontowe, ale i porządkowe. Po drugie to spory wydatek, zwłaszcza kiedy chcesz wynająć do tego fachowców. Po trzecie generalny remont łazienki oznacza wyłączenie jej z użytkowania na czas około dwóch-trzech tygodni. Jednak nie musisz przeprojektowywać pomieszczenia, aby zyskać nowoczesną łazienkę zgodną z trendami lub chociaż odświeżyć jej wygląd na tyle, aby stała się bardziej komfortowa i przyjemna. Jak zatem to zrobić? Pomyśl o wymianie mebli łazienkowych oraz fug. Już nawet wymiana starej szafki z umywalką na nowszą lub dodanie szafek wiszących może zmienić odbiór całego pomieszczenia.
Postaw na nowe meble łazienkowe
Zmiana mebli łazienkowych wydaje się najprostszym sposobem na odświeżenie wyglądu pokoju kąpielowego, zwłaszcza gdy stare szafki łazienkowe uległy zużyciu. Jeżeli dysponujesz większą ilością niezagospodarowanej przestrzeni, masz do wyboru rozmaite gotowe zestawy łazienkowe, dzięki którym stworzysz spójną całość. Na przykład możesz dobrać w tej samej stylistyce szafki nad pralkę, szafkę wiszącą, a nawet wprowadzić nową komodę do łazienki. Dodatkowe meble łazienkowe nie tylko ułatwiają utrzymanie porządku, ale też podkreślą styl pomieszczenia. Pomyśl także o wymianie blatu łazienkowego, jeśli takowy posiadasz.
Sprawdź, jak wybrać meble łazienkowe, aby służyły latami >>>
Jeżeli na meblach łazienkowych są minimalne ślady użytkowania, nie musisz ich wymieniać, możesz je po prostu odświeżyć. Możesz to zrobić poprzez zmianę okleiny lub przemalowanie. Okleiny mają tę zaletę, że są łatwe w zastosowaniu, ponadto występują w wielu wzorach i kolorach. Zwróć jednak uwagę, aby nadawały się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, a także upewnij się, że strona z klejem kanalikowym blokuje tworzenie się wybrzuszeń z pęcherzyków powietrza – dzięki temu zyskasz gładką powierzchnię bez żadnych wypustek.
Jeśli chodzi o malowanie, stare meble łazienkowe możesz odświeżyć przy pomocy emalii akrylowej – nie wydziela ona nieprzyjemnego zapachu, a dodatkowo jest wodoodporna. W sklepach znajdziesz też farby przeznaczone do płytek w łazience, zatem oprócz mebli możesz również zmienić kolor kafelków. Ich zaletą jest to, że mają zdecydowanie lepszą przyczepność, przez co farba nie spływa, nie łuszczy się ani nie odwarstwia. Farby do malowania płytek i mebli łazienkowych są odporne na działanie wody, szorowanie i zarysowania podczas codziennego użytkowania.
W bardziej budżetowej wersji warto pomyśleć o eleganckich i praktycznych akcesoriach, które uzupełnią meble łazienkowe albo zwiększą ich funkcjonalność. Dodatkowa półka w łazience może stać się praktycznym miejscem do przechowywania kosmetyków, a drabinka zamiast tradycyjnych uchwytów czy wieszaków może pomieścić więcej ręczników i jednocześnie pełnić funkcję ciekawej dekoracji.
Wymiana fugi – dlaczego warto?
Pokryte brudem lub pleśnią fugi wpływają na wygląd całej łazienki. Jeśli czyszczenie fug nie przynosi spodziewanego efektu, najlepiej wymienić je na nowe. Ich wymiana jest o tyle istotna, że przez lata przyjmują one na siebie wiele naprężeń, przez co zaczynają pękać i się kruszyć. Im są starsze, tym bardziej stają się nieestetyczne. Aby odświeżyć wygląd łazienki, nie trzeba więc wymieniać całej glazury, wystarczy wiedzieć, jak wymienić fugi na nowe.
Oprócz tego ważna jest też świadomość, jak dobrać fugę do płytek. Fuga epoksydowa jest trwalsza i mocniejsza niż tradycyjne spoiny cementowe, przez co stosuje się ją nie tylko przy układaniu płytek, ale i mozaik ze szkła.
Dowiedz się, jak wymienić fugi w łazience >>>
Ukruszone i popękane fugi należy wymienić całkowicie, co wymaga bardziej zaawansowanych prac i specjalnych narzędzi. Fugę mineralną (która jest twarda i mocno przytwierdzona do podłoża) usuwa się przy pomocy elektrycznej mikroszliferki, przy czym bardzo ważne jest zachowanie ostrożności, ponieważ końcówka frezująca może uszkodzić płytki.
W przypadku fugi silikonowej (elastycznej) wystarczy nałożenie środka chemicznego – po kilku minutach wchodzi on w reakcję z silikonem i rozpuszcza go, potem wystarczy rozpuszczoną fugę zebrać gąbką lub szmatką.
Szybszym sposobem na odświeżenie fug między płytkami jest ich pomalowanie specjalnym renowatorem lub farbą, w tym farbą z brokatem. Dostępne są preparaty do malowania fug w aplikatorach podobnych do korektora biurowego. Pamiętaj tylko o tym, że fugi pod płytki powinny przed malowaniem zostać dokładnie oczyszczone, odtłuszczone i osuszone. Ponadto to rozwiązanie sprawdzi się tylko przy dobrze zachowanych spoinach, w których nie ma żadnych ubytków.
Inne sposoby na szybkie odnowienie wyglądu łazienki
Najtańszym i zarazem najszybszym sposobem na odświeżenie wyglądu łazienki są nowe dekoracje, jak np. kolorowe świece, pojemniki, pudełka czy koszyki. Możesz też zdecydować się na obrazki na ścianach czy mozaikę na kaflach w postaci naklejki lub postawić na półce w łazience rośliny, które dobrze zniosą wilgotny klimat. Ma to tę zaletę, że w szybki i tani sposób możesz zmienić estetykę pomieszczenia. Na przykład kiedy łazienka jest monotonna i jednolita, dekoracjami i dodatkami możesz wprowadzić bardziej intensywny kolor.
Jeśli jednak poszukujesz innych rozwiązań, bo na przykład stara łazienka Ci się znudziła, a brakuje środków finansowych na większy remont, rozważ farby do łazienek, zwłaszcza jeśli poszczególne elementy łazienkowe są w dobrym stanie technicznym. Malowanie płytek, ścian i mebli pomoże uniknąć wydatków związanych z kupnem i montażem nowych. Zamiast farby możesz wykorzystać naklejki na płytki łazienkowe, najlepiej jednak używać ich wtedy, gdy powierzchnia starych płytek jest jednolita i gładka. Pomyśl również o odrestaurowaniu ceramiki – zrobisz to przy pomocy zestawu naprawczego, który znajdziesz w każdym markecie budowlanym.
To, o czym warto pamiętać, to harmonia. Postaraj się, aby całość odświeżanych elementów łazienkowych ze sobą współgrała. Jeśli masz dostęp do starych mebli, przykładowo zakupiłeś kilka na pchlim targu, znalazłeś na strychu czy portalach ogłoszeniowych, zadbaj o ich odpowiednią renowację i stylistykę. Możesz w ten sposób stworzyć własne unikatowe meble łazienkowe – wystarczy je pomalować lub okleić, wymienić albo dodać do nich uchwyty, opcjonalnie ozdobne sztukaterie.
Pamiętaj, że nawet mała zmiana, jak wymiana pojedynczej komody w łazience czy postawienie kolorowych dodatków, może całkowicie odmienić wnętrze. Czasem wystarczy tylko wymiana fug w płytkach i silikonów wokół elementów białego montażu, żeby łazienka znów wyglądała estetycznie i świeżo. Dlatego też, przymierzając się do zmiany wystroju łazienki, zacznij od określenia, jak duże mają to być zmiany i jaki budżet możesz na ten cel przeznaczyć. Koniecznie sprawdź stan techniczny poszczególnych elementów. Możesz być zdziwiony, ile jest dostępnych na rynku rozwiązań, które pomogą odświeżyć łazienkę, a tym samym oddalić w czasie konieczność przeprowadzenia większego remontu.