Drugi kredyt hipoteczny – czy można mieć dwa kredyty hipoteczne jednocześnie?

Drugi kredyt hipoteczny – czy można mieć dwa kredyty hipoteczne jednocześnie?

Kredyt hipoteczny zaciągnięty, a tu pojawia się chęć kupna drugiej nieruchomości. Jedni marzą o domku letniskowym nad jeziorem, a inni po prostu potrzebują większej powierzchni mieszkalnej i chcieliby wynająć mniejszą nieruchomość. Czy w takiej sytuacji można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny? Sprawdź!

Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne jednocześnie?

Z reguły kredyt hipoteczny związany jest z jedną nieruchomością, na którą został zaciągnięty. Z uwagi na to, że raty do spłaty nie są niskie, a ubieganie się o takie finansowanie wymaga spełnienia wielu formalności, większość osób poprzestaje na jednym zobowiązaniu. Porzucają marzenia o wymarzonym domku w górach lub budowie domu dla powiększającej się rodziny. Tymczasem mimo zaciągniętego jednego kredytu hipotecznego, możliwe jest wzięcie drugiego.

Każda osoba prywatna lub firma, która jest w trakcie spłacania pierwszego zobowiązania, ma prawo do wnioskowania o przyznanie drugiego kredytu hipotecznego. Warunkiem jest posiadanie wciąż odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Dlatego, zanim bank wyda pozytywną decyzję, szczegółowo analizuje historię i warunki kredytowe wnioskodawcy. Jeśli uzna, że drugie zobowiązanie byłoby zbyt dużym obciążeniem dla kredytobiorcy, wyda decyzję odmowną.

Czy drugi kredyt hipoteczny ma sens?

Jeśli Twoja pierwsza nieruchomość nie została jeszcze w pełni spłacona, warto przemyśleć kilka kwestii, zanim sfinansujesz jednocześnie drugą nieruchomość. Im wyższe są Twoje zobowiązania, tym bardziej niechętnie banki podchodzą do przyznania drugiego kredytu hipotecznego. Jeśli jednak Twoje dochody pokryją sumę bieżących spłat kapitału oraz potencjalne spłaty drugiej pożyczki, nie ma powodu, dla których nie warto starać się o kolejny kredyt.

Kiedy warto starać się o finansowanie drugiej nieruchomości?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem większego domu lub innej nieruchomości pod wynajem, zawsze warto pomyśleć o drugim kredycie hipotecznym. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku suma korzyści finansowych, jakie przyniesie dodatkowe finansowanie, powinna być wyższa niż koszty ponoszone przy jego spłacie. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/drugi-kredyt-hipoteczny/.

O kolejny kredyt hipoteczny często starają się też osoby, które potrzebują pieniędzy na sfinansowanie zakupu innej nieruchomości. Jak to działa?

Przykład. Pan Kamil jest właścicielem działki rolnej o powierzchni 2 ha, którą otrzymał w darowiźnie od rodziców, z którymi wciąż mieszka. Chciałby kupić własne mieszkanie od dewelopera, pracuje, dobrze zarabia, ale brakuje mu wystarczającej sumy na wkład własny. Postanowił więc zaciągnąć kredyt hipoteczny pod zastaw działki rolnej, aby zebrać środki na wpłacenie wkładu własnego do właściwego kredytu hipotecznego na mieszkanie. Bank przychylił się do wniosków pana Kamila. W ten sposób został on podwójnym kredytobiorcą: kredytu hipotecznego pod zastaw działki i mieszkania.

Taką opcję finansowania można zaciągnąć pod zastaw dowolnej nieruchomości, którą można ogłosić i sprzedać na wolnym rynku.

Gdzie zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

Wiadomo, że kredyt hipoteczny należy zaciągnąć w banku. Pojawia się jednak pytanie, czy o drugi obowiązkowo trzeba wnioskować w tej samej placówce, która przyznał pierwszy? Nie. To kiedy i w jakim banku będziesz starać się o kolejny kredyt hipoteczny, nie ma znaczenia. Możesz bez problemu wybrać instytucję należącą do innego właściciela.

Poszukując drugiej opcji finansowania nieruchomości, zdecydowanie warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych. Aktualne zestawienie znajdziesz  najlepszym rankingu kredytów hipotecznych przygotowanych przez ekspertów branżowych. Zwróć uwagę na wymagania, jakie stawia bank oraz warunki, na podstawie których udziela pomocy. Co prawda, w innej placówce może być trudniej z uzyskaniem pozytywnej decyzji, ale nie oznacza to, że trzeba od razu się poddać. Warto spróbować, jeśli stwierdzisz, że warunki kredytowania są dla Ciebie lepsze.

Tak naprawdę możesz zaciągnąć wiele kredytów hipotecznych, o ile pozwala na to Twoja zdolność kredytowa.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?