Grill z butli LPG

Grill z butli LPG

Witajcie

Tym razem przedstawie mój kolejny projekt czyli jak z butli LPG zrobić grill. Kiedyś zakupiłem sobie grill ale niezbyt długo wytrzymał ( przepaliła się blacha ) Nie chciałem kupować kolejnego wiec postanowiłem zrobić coś bardziej solidniejszego od tych sklepowych jednorazówek. Nie ukrywam że projekt zaczerpnąłem z internetu ale według własnego uznania go dość mocno zmodernizowałem. Oczywiście zależało mi na tym aby wykorzystać cześć materiałów które już posiadałem. A wiec zaczynamy od początku. Pierwsza czynnością którą musimy wykonać to zakup butli LPG którą można nabyć na złomowisku ( najlepiej takim gdzie złomują samochody). Koszt to 50 zł. W moim projekcie jest butla o pojemności 45l. UWAGA przed przystąpieniem do cięcia musimy opróżnić ją z gazu. Ale powinni nam to ułatwić na złomowisku. Mi tego nie ułatwili ponieważ mieli zepsute urządzenie. Sam sobie poradziłem :) Po ciężarze butli możemy w przybliżeniu określić ile gazu w niej pozostało. Zawór od gazu jest zamontowany na kilku imbusach i je całkowite odkręcenie spowoduje jego demontaż. Pamiętajmy o tym że pomalutku równomiernie odkręcamy każdą śrubę robiąc to w rękawicach. Gdy butla będzie już całkowicie opróżniona możemy przystąpić do kolejnego etapu.

1
Pierwszą czynnością jaką trzeba wykonać to wymierzyć miejsca na wycięcie drzwiczek. Do wymierzenia najlepiej posłuży nam papierowy metr ( taki jak można nabyć za darmo w marketach budowlanych ) Tarcza do cięcia i płaskownik dla precyzyjnego prowadzenia szlifierki.
2
Do cięcie poprzecznego nie potrzeba już płaskownika ponieważ tarcze prowadzimy po spawie.
3
Komin kontujemy w miejsce byłego zaworu butli. Rura na komin to 50 mm natomiast daszek do niej 115 mm ( zakupiony w sklepie z elementami kutymi do bram )
4
Montujemy podstawę do naszego grilla. Posłużą nam do tego dwie deseczki które przykręcamy do kątownika 40 mm.
5
Do zrobienia rusztu potrzebne są pręty fi 6 mm – 27 sztuk oraz rama z pełnego kwadratowego pręta fi 10 mm. Boki rusztu trzymają się na dwóch małych kątownikach przyspawanych do wewnętrznej części butli. Jak widać butla nie jest wycięta dokładnie w połowie ale w tylnej części zostawiony jest zapas 40 mm.
5a
Podczas spawania prętów musimy zachowywać równe odstępy między nimi. Najlepiej się do tego nadaje kawałek deseczki
5b
Kółka o średnicy 150 mm
6
Drzwiczki muszą być wyposażone w płaskowniki aby podczas zamykania nie wpadły do butli oraz spełniały funkcję uszczelniającą. Można je przykręcić lub przyspawać.
7
Ja wolałem je jednak przyspawać.
9
Do wykonania rączki drzwiczek i pogrzebaczy posłużył mi sztyl od grabek ( dostępny w sklepie ogrodniczym ). Potrzebne nam będzie długie wiertło do przewiercenia go na wylot. Uwierzcie mi da się to zrobić.
10
Nogi do grilla są wykonane ze starych ocynkowanych rur do wody o średnicy 45 mm. Długość nóg to 550 mm + 100 mm ( to te nóżki w pionie ). Druga strona to 550 mm + 50 mm ( tu przykręcamy kółka )
11
Jak widać kominek został skrócony i teraz ma wysokość 100 mm. Pod butlą montujemy półkę która usztywni nam nogi. Mocujemy ją na nitach zrywalnych . Wymiary półki 490 mm 440 mm. Wymiary samej kratki to 260 mm na 490 mm. Oczywiście zawsze trzeba mierzyć po kilka razy.
12
Wszystko przed malowaniem musimy dokładnie zeszlifować i wyczyścić.
13
Teraz musimy zamontować półkę. Dwie deski ( pozostałość po deskach na ławkę ). Wymiary dł 560 mm x szer 90 mm gr 30 mm. Uchwyty ( kształtownik 30 mm na 20 mm ) mocujemy do kątownika pod butlą.
14
Całość została pomalowana farbą silikonową termoodporną ( Termal 500 ) Pamiętajmy o wywierceniu uchwytu do drzwiczek ( pokrywy )
15
Całość najlepiej pomalować wałkiem. Zaznaczam że nie jest to najlepsza farba do malowania. Super szybko schnie ale efekt końcowy daje niesamowity.
16
Najlepiej nanieść dwie warstwy w odstępach czasowych.
17
Prawie gotowy projekt
18
Został do wykonania jeszcze jeden szczegół.
19
Pogrzebacze zostały wykonane z tego samego pręta co rusz. W miejscu na uchwyt na całej ich długości trzeba przegwintować narzynka M6.
20
Można wykonać różnego rodzaju końcówki pogrzebaczy według własnych potrzeb.
21
Ostatnią częścią w którą można wyposażyć nasz grill jest termometr.
22
Stołeczek to wyposażenie opcjonalne :) Rozstaw nóg ma znaczenie ( stabilność całej konstrukcji ).
31
Uchwyt ma długość 200 mm i został zabezpieczony lakierobejcą.
23
Całość pokrywają dwie warstwy farby termoodpornej. Miałem zamiar zastosować zwykła farbę ale obawiałem się że może wpłynąć negatywnie na pieczone potrawy.
24
Jeśli czegoś nie opisałem to myślę że zdjęcia pomogą w budowie własnej konstrukcji.
25
Pamiętajmy o tym aby wszystko przed malowaniem dobrze spasować.
26
Można by było jeszcze dorobić uchwyty do transportu ale i tak nie jest źle z jego przemieszczaniem.
27
Kształtowniki podtrzymujące półkę zostały zaślepione plastikowymi zatyczkami.
28
Kratka widoczna na zdjęciu jest zakupiona na złomowisku. Spełniała kiedyś role półki pod wózkiem dziecięcym.
29
Zawiasy o których wcześniej nie pisałem. Długość 60 mm o fi 20 mm. Dla bezpieczeństwa można je przewiercić i zabezpieczyć śrubą aby pokrywa nie spadała podczas otwierania.
30
Daszek komina jest zamocowany na trzech prętach fi 6 mm
32
Dwa rodzaje pogrzebaczy
33
Wysokość drewnianej półki nad ziemia to 61 cm
34
Efekt końcowy to termometr.
35
Miejsce na termometr nie jest przypadkowe.
36
Większość termometrów na rynku posiada niższą skale ( np do wędzarni ) ja zakupiłem do 300 stopni Celsjusza. Mi jak dotąd udało się osiągnąć temperaturę 120 stopni. Otwór na drzwiczkach pod termometr został wykonany wiertłem stożkowym.
37
Koryto na dnie grilla nie jest konieczne ale bardzo ułatwia czyszczenie grilla oraz wydłuża czas jego życia ( nie przepali się tak szybko )
38
Nie wiem jak wy ale ja zawsze rozpalam grill opalarką.
39
Pierwszy test.
40
Leci biały dym hmm co to oznacza…..
41
Na tym się skończyła moja praca przy grillu kolejną częścią jego użytkowania zajmuje się moja żona choć nie do końca bo czyszczenie należy do mnie. Czyszczenie najlepiej wykonać szczotka drucianą ( ruszt ) Natomiast wewnętrzna ścianki butli oraz ruszt natłuścić olejem jadalnym.

Ocena: 4.82/5 (głosów: 160)

Podobne posty

82 komentarzy do “Grill z butli LPG

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?