Wiertarko-frezarka Proxxon Micromot 50/E

Wiertarko-frezarka Proxxon Micromot 50/E

Siamanko! Ostatnimi czasy na majsterkowym poligonie doświadczalnym testowałem kilka droższych maszyn, jak np. wiertarkę stołową Proxxon TBH, czy odkurzacz Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS. Żeby zachować równowagę, dzisiaj wziąłem na warsztat małą i poręczną wiertarko-frezarkę Proxxon Micromot 50/E.

Jest to mały, ale stosunkowo mocny sprzęcik. Ale co najważniejsze – jest bardzo tani! Tańszy, niż jedna wizyta u kosmetyczki naszych żon ;)

Pierwsze wrażenia

Wiertarko-frezarka przyjechała do mnie w solidnej, plastikowej walizce:

Proxxon Micromot 50/E - walizka

Proxxon Micromot 50/E - w walizce

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Sama multiszlifierka sprawia wrażenie bardzo solidnej. Cała obudowa jest dobrze spasowana i raczej nie wygląda na taką, która miałaby się połamać przy byle upadku ;)

Proxxon Micromot 50/E

Szlifierka jest wykończona zwężoną szyjką, dzięki czemu bez problemu można ją złapać chwytem “długopisowym”, co z pewnością ułatwi grawerowanie, czy wykonywanie innych prac wymagających sporej precyzji.

Proxxon Micromot 50/E

W tylnej części szlifierki został umieszczony regulator obrotów (od 5000 do 20 000 obr/min), który jednocześnie pełni rolę wyłącznika:

Proxxon Micromot 50/E - regulator obrotów

Natomiast na szyjce został umieszczony przycisk służący do szybkiego blokowania wrzeciona podczas wymiany narzędzi:

Proxxon Micromot 50/E - blokada wrzeciona

Micromot 50/E został wyposażony w silnik o mocy 40W, który można zasilać napięciem wynoszącym maksymalnie 18V:

Proxxon Micromot 50/E - tabliczka znamionowa

O zasilanie jednak nie musimy się martwić, ponieważ w standardowym zestawie znajduje się zasilacz Proxxon:

Proxxon Micromot 50/E - zasilacz

Układ sterujący pracą szlifierki wygląda tak:

Proxxon Micromot 50/E - sterownik

Spójrzcie na to, jak został przylutowany przełącznik. To własnie lubię w narzędziach niemieckich marek – producenci dbają nawet o takie pierdoły, jak założenie koszulek termokurczliwych na nóżki przełącznika (chociaż w praktyce i tak nie miałyby możliwości się ze sobą zewrzeć).

Proxxon Micromot 50/E - potencjometr

Cała multiszlifierka waży razem z przewodem 257g. Mało!

Proxxon Micromot 50/E - na wadze

Bez przewodu waży jeszcze mniej, bo 188g ;)

Proxxon Micromot 50/E - na wadze

Oprócz szlifierki i zasilacza, w walizce znajdziemy także zestaw zacisków narzędziowych o rozmiarach 1,0 – 1,5 – 2,0 – 2,4 – 3,0 – 3,2:

Proxxon Micromot 50/E - zestaw tulejek

Test praktyczny – pomiar obrotów

Tradycyjnie, nie mogło zabraknąć jakiegoś testu praktycznego ;) W teście tym postanowiłem zmierzyć rzeczywistą prędkość obrotową tej miniszlifierki.

W krążku papieru ściernego wyciąłem dwie szczeliny, które w czasie pracy będą przechodziły przez transoptor. Układ pomiarowy wyglądał tak:

Proxxon Micromot 50/E - transoptor szczelinowy

Sercem układu jest oczywiście Arduino, które przetwarza dane z czujnika i wyświetla aktualną prędkość (odświeżaną co dwie sekundy) na wyświetlaczu:

Proxxon Micromot 50/E - układ pomiaru obrotów

A działa to tak:

Jak widzicie, obroty wypisane na pokrętle regulatora nie do końca odpowiadają temu, z jaką prędkością pracuje szlifierka. Szczególnie w połowie zakresu przekłamanie było dosyć duże, bo aż prawie dwukrotne! W praktyce nie ma to jednak większego znaczenia, bo chyba i tak nikt na te cyferki nie patrzy. Przynajmniej ja zawsze ustawiam prędkości obrotowe różnych narzędzi “na czuja” ;)

Cena

Proxxona Micromot 50/E można kupić już za:

Podsumowując

Myślę, że sprzęt jak najbardziej jest warty swojej ceny. Szczególnie, że komfortem pracy przebija dużo większe (i teoretycznie mocniejsze) multiszlifierki sprzedawane w marketach i dyskontach typu Lidl, czy Biedronka. Raczej nie jest to szlifierka, którą można wykorzystać w roli wrzeciona w frezarce CNC, ale do ręcznych prac jak najbardziej mogę ją polecić. Jest to maluch, w którym drzemie duża moc! :)

Jedyną wadą, jaką się dopatrzyłem w całym zestawie, jest brak wyłącznika na samym zasilaczu. Nawet, jak nie używamy multiszlifierki, zasilacz cały czas pracuje i się grzeje, więc trzeba wyciągać wtyczkę z kontaktu. Wyłącznik na obudowie zasilacza byłby miłym dodatkiem :) Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie taki wyłącznik dorobić, albo skorzystać z innego zasilacza.

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

15 komentarzy do “Wiertarko-frezarka Proxxon Micromot 50/E

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?