Czujnik zmierzchowy – wersja beta

Czujnik zmierzchowy – wersja beta

Witajcie

Przedstawiam wam czujnik zmierzchowy jeszcze w fazie testów. Jako iż Arduino kupiłem 4 dni temu, proszę o wyrozumiałość jeśli coś jest źle zrobione. Dopiero zaczynam, ale koniec pierdół, bierzemy się do roboty! ;)

Co będzie potrzebne?

  • Arduino (w moim przypadku UNO)
  • Płytka stykowa
  • Ekran LCD
  • Potencjometr
  • 2 Ledy Czerwony oraz Zielony
  • Kabelki
  • 3x Rezystor 22 OM
  • Fotorezystor

A więc na początek projekt graficzny arduino:

Untitled Sketch_bb

Należy pamiętać aby GND od LED-ów był podłączony bezpośrednio do Arduino. Dlaczego nie do płytki? Otóż kiedy podłączyłem do płytki, włączał się delay i zamiast reagować na światło, czujnik nie reagował wcale, bądź wskazywał stan Wysoki lub Niski i tak w kółko. Być może jest błąd w kodzie, lecz wszystko przeanalizowałem i nie wyglądało nic na źle robione.

 

Czas na kod. Kod nie wydaje się zbyt skomplikowany, każdy sobie go przeanalizuje spokojnie ;)

To na tyle jeśli chodzi o projekt, to jest jeszcze wersja nieskończona, ciągle będę coś dopisywał i modyfikował. W planach mam dodać godzinę oraz temperaturę na zewnątrz. Urządzenie jest budowane z myślą o ogródek, czyli automatyczne uruchamianie lamp ogrodowych lub innych rzeczy, można cokolwiek pod to podłączyć. Jeszcze muszę dokupić przełącznik elektroniczny i zamontować i będzie cacy ;) Myślę że artykuł się wam przyda, Pozdrawiam ;)

 

Ocena: 3.55/5 (głosów: 53)

Podobne posty

12 komentarzy do “Czujnik zmierzchowy – wersja beta

  • Hmm… Coś jest ewidentnie nie tak. Innymi słowy nie ma takiej opcji, by trzeba było koniecznie masę LEDów podpinać do arduino. A jak do płytki stykowej, to nie działa. Nie ma cudów. Musisz szukać błędów :) (przepraszam za tak drastyczne słowa). Martwią mnie jeszcze wartości rezystorów do LEDów. 22Ohm, to raczej napenwo jest źle, chyba że bierzemy pod uwagę zasilanie 3,3V (dla tego nie liczyłem). Ale ze “schematu” wynika, że 5V, tym bardziej, że wykorzystywany jest wyświetlacz…

    Także propunuję dla LEDa czerwonego: 330OHm a dla LEDa zielonego 170OHm. Dla fotorezystora zaś wartość taką jaką ma nominalnie fotorezystor, by uzyskać dzielnik rezystancyjny o współczynniku 1/2 lub jak kto woli 0,5.

    Odpowiedz
  • Przydał by się zmienny próg przełączenia oświetlenia, no i koniecznie
    jakaś histereza, może się zdażyć że w pewnych warunkach zaobserwujesz
    problem z cykicznym włączaniem i wyłączaniem co pół sekundy.
    Schematu nie analizowałem ale świecenie diód nie może (nie powinno) wpływać na pracę czujnika natężenia oświetlenia.

    Odpowiedz
  • Masakrycznie przekombinowane. Taki układ robi się na jednym fotorezystorze, tranzystorze i potencjometrze. Do tego nie trzeba kodu ani audrino. Programować powinieneś dopiero na etapie dodawania czasu do Twojego projetku.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?