Jak zrobić kabelki do Arduino i do płytek stykowych?

Jak zrobić kabelki do Arduino i do płytek stykowych?

Każdy początkujący miłośnik elektroniki zaczyna prędzej czy później korzystać z uniwersalnych płytek stykowych, które są niezastąpione przy budowaniu prototypów wszelkiego rodzaju układów elektronicznych. Mając taką płytkę można dosłownie w kilka minut złożyć dowolny układ elektroniczny bez potrzeby łapania za lutownicę, dzięki czemu w każdej chwili można dowolnie zmieniać konfigurację całego układu – ot wystarczy przepiąć kilka kabelków i gotowe.

Płytki stykowe są też często używane w parze razem z Arduino, pozwalając szybkie podpięcie całej garści dodatkowej elektroniki, jak diody, rezystory, itp.

O ile same płytki stykowe dostępne w sprzedaży (chociażby te w Nettigo) są dobrej jakości, o tyle przez kabelki do nich dołączane wciąż przybywa mi siwych włosów ;) Żeby rozwiać wątpliwości – mówię o kabelkach tego typu:

Kabelki do płytek stykowych

Są one co prawda bardzo tanie i wygodne w użyciu, ale mają jedną wadę – ich końcówki są odrobinę za cienkie, przez co łatwo wypadają z płytek stykowych. Po ostatnich bojach z lokalizowaniem przyczyny niedziałania dość skomplikowanego prototypu zmontowanego na “stykówce” postanowiłem zrobić sobie nowe, lepsze kabelki.

Z czego zrobić kabelki do płytki stykowej?

Do zrobienia kabelków będziemy potrzebować:

  • Cienkiego przewodu (ja kupiłem kawałek 12-żyłowej taśmy z kolorowymi przewodami 0,22mm)
  • Goldpinów
  • Koszulkę termokurczliwą 1,5mm

Kable, goldpiny i koszulki termokurczliwe

Goldpiny są odrobinę grubsze od tych drucików w standardowych kabelkach, dzięki czemu dużo pewniej siedzą zarówno w płytkach stykowych, jak i w samym Arduino.

Jak zrobić kabelki do Arduino?

Na początek przycinamy przewody na odpowiednią długość – powiedzmy 10cm – a następnie ściągamy izolację i końców i zabielamy je cyną:

Kabelki przycięte na długość 10cm

Odizolowana końcówka przewodu

Zabielona końcówka kabla

Tak przygotowane kabelki przylutowujemy do kolejnych pinów w goldpinowej drabince:

Lutowanie kabelków

Kabelek przylutowany do drabinki goldpinowej

Po przylutowaniu wystarczy wysunąć pin z plastiku (powinien wyjść bez najmniejszych problemów):

Kabelek z przylutowanym goldpinem

Teraz wystarczy nasunąć na miejsce lutowania kawałek koszulki termokurczliwej o długości 1cm i obkurczyć ją ogrzewając gorącym powietrzem:

Obkurczanie koszulek termokurczliwych za pomocą DREMEL VersaTip

Obkurczanie koszulki termokurczliwej za pomocą DREMEL VersaTip

Ja do obkurczania koszulek użyłem wielofunkcyjnego narzędzia DREMEL VersaTip, które otrzymałem do testów od firmy Dremel, ale jeżeli nie masz w swoim warsztacie tego cuda, możesz użyć chociażby zapalniczki, czy opalarki do lakieru. Nie będzie to co prawda taki komfort, jak z widoczną na powyższym zdjęciu dyszą do ogrzewania koszulek, ale też z powodzeniem się uda :)

I to wsio – kabelki są już gotowe!

Kabelki do Arduino i do płytek stykowych

Przewód do Arduino

Na koniec jeszcze jedna sugestia – goldpiny można też w powodzeniem wykorzystać do 2-żyłowych kabli (np. do zasilania, czy do podłączania jakiegoś czujnika). Wystarczy przylutować żyły przewodu do dwóch (lub więcej) sąsiadujących ze sobą pinów, a następnie je odłamać (tym razem nie wyciągamy pinów z plastiku, żeby zachować sztywność całej wtyczki):

Przewód 2-żyłowy przylutowany do goldpinów

Zrobione w ten sposób kabelki (zarówno te jedno, jak i dwużyłowe) z pewnością pozwolą zaoszczędzić całą masę nerwów przy budowaniu bardziej złożonych układów :) Jeżeli nie szarpnie się mocniej ręką, to raczej nie ma możliwości, żeby taki kabelek zakończony goldpinem sam wysunął się z dziurki.

Arduino połączone z płytką stykową

Dwużyłowy przewód podłączony do Arduino

Kabelki te mają jeszcze jedną zaletę – po nałożeniu koszulki termokurczliwej nadal są dużo cieńsze od tych plastikowych końcówek zakładanych w standardowych kabelkach, dzięki czemu bez problemu można wpiąć obok siebie dowolną ich ilość:

Kabelki podłączone do Arduino

Płytka stykowa z przewodami DIY

Co najlepsze – koszt takich własnoręcznie robionych kabelków jest mniej więcej o połowę niższy od tych kupnych. Nie zyskujemy więc tylko na jakości kabelków, ale i zostaje nam w kieszeni kilka złotych na kolejne elektroniczne zabawki ;)

Ocena: 4.68/5 (głosów: 34)

Podobne posty

66 komentarzy do “Jak zrobić kabelki do Arduino i do płytek stykowych?

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?