Witam , poprzednie moje projekty cieszyły się Waszym sporym uznaniem, za co serdecznie dziękuję.
Dzisiaj zrobimy zasilacz uniwersalny, mały, dość tani i o szerokim zakresie napięć i niezłej mocy , jednym słowem przydatny.
Potrzebujemy :
Obudowa do elektroniki Z4W – 130x149x50mm – Wentylowana – Czarna – Uniwersalna
https://abc-rc.pl/product-pol-8670-Obudowa-do-elektroniki-Z4W-130x149x50mm-Wentylowana-Czarna-Uniwersalna.html
Przetwornica AC-DC 120W – 85-265V na 24V 5A – separacja napięć
https://abc-rc.pl/product-pol-8952-Przetwornica-AC-DC-120W-85-265V-na-24V-5A-separacja-napiec.html
Przetwornica obniżająca napięcie 250W 1,2V-36V 8A – XL4016 – STEP-DOWN
https://abc-rc.pl/product-pol-9550-Przetwornica-obnizajaca-napiecie-250W-1-2V-36V-8A-XL4016-STEP-DOWN.html
Miernik woltomierz i amperomierz 0-100V 10A ver. V2.0 – 0,56′ w obudowie
https://abc-rc.pl/product-pol-9209-Miernik-woltomierz-i-amperomierz-0-100V-10A-ver-V2-0-0-56-w-obudowie.html
Potencjometr precyzyjny – wieloobrotowy – 10k Ohm – 2W – 3590S-2-103L
https://abc-rc.pl/product-pol-11456-Potencjometr-precyzyjny-wieloobrotowy-10k-Ohm-2W-3590S-2-103L.html
Zamiast niego można zastosować (jak ja) 2 potencjometry zwykłe liniowe B 10K i 1K
Potrzebujemy jeszcze, ładowarkę 5V(a właściwie jej płytkę możecie też kupić od razu na abc-rc), gniazda bananowe, gniazdo zasilania 12V , gniazda usb (swoje wyciągnąłem z 15 letniej płyty głównej) , bolce z przewodów od multimetru, śrubki nakrętki , gałki na potencjometr , gniazdo ósemkowe, włącznik.
Zajmijmy się przednim panelem, zamiast plastikowej płytki , odrysowałem jej wzór na laminacie jednostronnym, spytacie dlaczego ? Powód jest taki że łatwo się tnie (jeśli mamy mini szlifierkę typu Dremel ), poza tym możemy narysować ścieżki łączące złącza , co oszczędzi miejsce i pozwoli przylutować metalową obudowę gniazd USB do laminatu. Gdy wyznaczymy rozmieszczenie elementów możemy powycinać otwory i sprawdzić czy wszystko pasuje.
Gdy wszystko wchodzi na swoje miejsce , robimy ścieżki pisakiem do płyt i w wokół gniazda usb i trawimy w nadsiarczanie sodowym B327 (do kupienia w sklepie elektronicznym). Po wszystkim płytkę malujemy sprayem (ja dałem podkładem do plastiku + lakier bezbarwny), Po wyschnięciu wszytko skręcamy wkładamy panel gniazda i lutujemy ścieżki , obudowę usb do laminatu , pamiętajmy aby wszystko zlutować poprawnie, masa z masą danych gniazd, a plus do plusa – WARTO SPRAWDZIĆ 10 RAZY.
Moja uwaga, nie lutujmy długo bo pojawia się bąble z malowanej strony laminatu
Zajmijmy się teraz tylnym panelem
Wycinamy otwory na gniazdo zasilania i włącznik , pamiętamy o odstępach na kołki w które pójdą śruby do obudowy. Rozbieramy ładowarkę do telefonu i odmierzamy kawałek laminatu pasujący wymiarami do tylnej płyty obudowy na nim malujemy punkty na których przylutujemy wyprowadzenia na przylutowanie modułu z ładowarki i wyprowadzimy kable , następnie trawimy i lutujemy całość pamiętając też o wyprowadzeniu kabli napięcia 5V z ładowarki. Całość przeklejamy klejem super gule do płyty tylnej (ja dodatkowo przewierciłem płytkę laminatu i spiąłem ją z plastikową kawałkiem drucika z rezystora).
Teraz wsuwamy panel przedni i tylny, ustalmy jak ma być umiejscowiona przetwornica 24 V z przetwornicą step down w obudowie, ja proponuje takie rozwiązanie (jeśli macie większą obudowę to możecie zrobić to inaczej). Ważne aby wszystko miało swoje miejsce.
Następnie łączymy wszytko , nie będę się rozpisywał bo na modułach wszyto jest oznaczane. Napisze w skrócie
Jeden przewód od wejścia przetwornicy 24V i wejścia ładowarki 5V do tego samego bolca gniazda ósemkowego
Drugi przewód od wejścia przetwornicy 24V i wejścia ładowarki 5V do bolca włącznika
Pozostały bolec gniazda ósemkowego łączymy przewodem z pozostałym bolcem włącznika
Całość dobrze jest zaizolować klejem do pistoletu na wszelki wypadek.
Wyjście przetwornicy 24V łączymy z wejściem (IN) przetwornicy XL4016 (plus do plusa a minus do minusa) .
Z przetwornicy XL4016 usuwamy potencjometr i łączymy ją do potencjometra w panelu przednim. Są dwa rozwiązania , albo kupicie precyzyjny (małą wadą jest to że dość długo schodzi przekręcenie z 1,2 V do 24V) , albo zastosujecie patent z precyzerem. To dwa potencjometry połączone ze sobą z tym że drugi jest 1/10 wartości pierwszego, co by do miało oznaczać :), aby precyzyjnie nastawić 12,0 V należ pierwszym potencjometrem ustawić wartość ponad 10V , wtedy drugim potencjometrem łatwo i precyzyjnie dostosujemy napięcie na 12V (tym potencjometrem precyzyjnie można zwiększyć lub zmniejszyć wartość o 2V ). Zaleta to szybkie i dokładne ustawienie napięcia , wada to obecność drugiego potencjometru. W każdym razie używanie samego zwykłego potencjometru 10k jest bardzo męczące. Jeśli chcesz poczytać jak połączyć potencjometry to zapraszam do artykułu w załączniku.
Podłączenie wyświetlacza.
Opis połączenia wyświetlacza znajduje się na stronie sklepu (link na górze strony ). Natomiast u mnie było trochę inaczej w mojej wersji mam tak :
3 przewody cienkie
czarny i czerwony – to zasilanie , podłączamy do z ładowarki 5V i z niej będzie zasilany
żółty – podłączamy do całej gałęzi plusa na panelu przednim i tą gałąź łączymy z plusem wyjścia (OUT) przetwornicy XL4016
2 przewody grube
czarny do minusa wyjścia (OUT) przetwornicy XL4016
czerwony do minusa całej gałęzi na panelu przednim (pomiędzy czarnym a czerwonym kablem nie może być żadnego połączenia bo będzie robiło zwarcie)
Poniżej schemat i zdjęcie złożonego sprzętu.
Pozostała jedynie kalibracja woltomierza i amperomierza
Po podłączeniu powinno wszystko się zaświecić to jest , przetwornica 24V, przetwornica XL4016 i wskaźnik z V i A. Do przednich wtyków podłączamy multimetr i ustawiamy zasilacz precyzerem aby multimetr wskazywał np 12,00V.
Z tyłu na dole wskaźnika mamy miniaturowy potencjometr , przykładamy mały śrubokręt i kręcimy powoli aby cyfry na wskaźniku miernika pokazywały 12.0V
Kalibracja amperomierza , najpierw musimy przestawić multimetr na pomiar natężenia (przewód w mierniku na otwór 10A i zakres na skali) , wtedy jeden przewód multimetra przykładamy do minusa wyjścia przetwornicy XL4016 , a drugi kabel łączymy z masą urządzenia odbiorczego np. wiatraczka a jego czerwony przewód (wiatraczka) z plusem na panelu przednim i notujemy ile mA pobiera wiatrak przy 12V.
Jeżeli po podłączeniu wiatraczka pod zasilacz uniwersalny amperomierz w panelu pokazuje inne wartości to korygujemy je drugim potencjometrem w panelu.
I to tyle , warto poświęcić kilka godzin na jego budowę bo jest tani, prosty, części są łatwo dostępne, a parametry są przyzwoite (tolerancja błędu 0,1V).
Jednak przestrzegam zobacz 10 razy jakie masz napięcie zanim podłączysz pod USB telefon bo wątpię w to że przetrzyma 15V zamiast 5V !
I jeszcze krótki filmik z działania i palenia diody led :)
A Was proszę o ocenę , następnym razem (nie wiem kiedy) napiszę jak zrobić naprawdę fajny wykrywacz metali.
Projekt fajny. Ale przyczepię się :-P
1) wstaw linki do sklepu, tak, żeby można przejść na stronę po kliknięciu
2) pokaż panel przedni od tyłu (żeby było widać ścieżki)
3) po co dodatkowo ładowarka?
4) nie jestem zwolennikiem klejenia czegokolwiek. Jak to rozkleisz kiedy się zepsuje?
Ale ogólnie, wielki plus. Super pomysł i (troszkę gorsze) wykonanie.
Testowałeś przy maksymalnym obciążeniu? Mocno się grzeje?
1 Nie wiem jak , ale linki są wystarczy podświetlić np.
https://abc-rc.pl/product-pol-8952-Przetwornica-AC-DC-120W-85-265V-na-24V-5A-separacja-napiec.html
i dać “otwórz odnośnik w nowej karcie”
2 Panel przedni od tyłu widać na ostatnim zdjęciu , ścieżki łączą z sobą gałęzie – i +
3 Ładowarka jest tylko do zasilania miernika V i A
4 Kleiłem tylko laską kleju, bez większego problemu można ją usunąć , chociaż tutaj pełni rolę izolatora a\, gdyby ktoś grzebał w środku i zapomniał odłączyć zasilacz z prądu.
5 Dziękuję bardzo, przy mocnym obciążeniu nie testowałem, ale za jakiś czas podłącze pod żarówkę H4 12V 60W
wita jxnd2015 Mógłbyś wstawić do tego materiału, schemat ideowy zasilacza? Po złożeniu obudowy, przwody aby, nie stykają się z radiatorem? ;)
Witaj , napisałeś – “schemat ideowy zasilacza?” , ale jakiego zasilacza ? A przewody nie stykają się z radiatorem (po prostu na zdjęciu zupełnie inaczej widać)
Projekt b. dobry, szkoda tylko, że nie na np. 300W, potrzebuję takiego zasilacza do wkrętarki.pzdr
tak się zastanawiam, a nie lepiej byłoby zamiast ładowarki wstawić kolejną przetwornicę step down z 24V na 5V i tym zasilić ekran oraz gniazda USB??
Wszystko ładnie , pięknie ale nie powinno się przetwornic umieszczać w obudowie z tworzywa. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego wszelkie zasilacze impulsowe np. komputera są w obudowach metalowych ? Zważywszy na ekranowanie zasilacza ponieważ wysokie częstotliwości potrafią siać na prawo i lewo. A tak poza tym ok.