Automatyczne i ręczne sterowanie wentylatorów obudowy w PC

Automatyczne i ręczne sterowanie wentylatorów obudowy w PC

Witam, jest to mój pierwszy większy projekt który udało mi się w pełni zrealizować a że jest dość praktyczny to postanowiłem się nim pochwalić i w miarę dokładnie opisać jak to zrobić.

 

Prototyp projektu powstał na platformie arduino UNO. Wyświetlacze są sterowane przez rejestr przesuwny m74hc595b1 i działają na zasadzie multipleksowania. Pierwsze trzy segmenty wyświetlacza pokazują obroty w procentach a ostatnie dwa temperaturę w °C znajdującą się w komputerze. Za pomocą przycisku przełączamy tryby pracy. W sterowaniu ręcznym obroty wentylatorów są regulowane za pomocą potencjometru:

W trybie automatycznym obroty zależą od temperatury panującej wewnątrz komputera:

Do zrealizowania projektu potrzebowałem:

  1. Komputera z wentylatorami w obudowie.
  2. Płytka uniwersalna.
  3. Potencjometr 50 kΩ.
  4. Przycisk NO (normalnie otwarty).
  5. 7x rezystor 220 Ω.
  6. 1x rezystor 10 kΩ.
  7. 1x kwarc 16 MHz.
  8. 2x kondensator ceramiczny 22pF.
  9. Kondensator elektrolityczny 100uF (do swojego projektu nie wiedzieć czemu musiałem dać jeszcze kondensator 220uF , czujnik temperatury mi wariował i dziwnym trafem to pomogło)
  10. Tranzystor c2500 (lub zamiennik o podobnych parametrach)
  11. Czujnik temperatury MCP9700A-E/TO
  12. Rejestr przesuwny m74hc595b1.
  13. Mikrokontroler ATmega328P.
  14. 5x Wyświetlacz 7-segmentowy z kropką (ja wykorzystałem wyświetlacz ze starego wskaźnika temperatury dlatego też na końcu jest kostka z podświetlonym °C).
  15. Wtyk typu molex męski.

 

Schemat:

 

Untitled Sketch_schem

 

Sam układ “od środka” nie prezentuje się najlepiej ale przecież nie o to chodzi żeby to ładnie wyglądało :)
IMG_20140112_171439  

IMG_20140112_171513

IMG_20140112_171543

Zasilanie idzie z wtyczki molex, mamy tam 5V (czerwony przewód) jak i 12V (żółty przewód) które zasila wentylatory:

IMG_20140112_171820

Kod źródłowy postarałem się odpowiednio skomentować tak aby stało się jasne co za co odpowiada i co czyni aby projekt działał jak należy.

 

Mam nadzieję że podałem wystarczająco dużo informacji na temat “jak to jest zrobione” i jak ktoś jest zainteresowany to powinien zrealizować ten projekt bez większych problemów a jeśli są jakieś wątpliwości pytajcie :)

 

edit: juz poprawiłem te wiatraczki :P

Ocena: 3.95/5 (głosów: 86)

Podobne posty

20 komentarzy do “Automatyczne i ręczne sterowanie wentylatorów obudowy w PC

  • Szkoda że nie zadbałeś o ładniejsze wykończenie panelu przedniego. Mogłeś poświęcić trochę czasu na zeszlifowanie tych paskudnych zadziorów z blachy.

    Aby poprawić widoczność cyfr, przysłoń wszystkie wyświetlacze arkuszem półprzezroczystego ciemno brązowego lub czerwonego tworzywa.
    Plus za normalny schemat.

    Odpowiedz
  • Daję 4, bo średnio mi się podoba wykonanie panelu przedniego, mogłeś się postarać lepiej wpasować te wyświetlacze w tę kratownicę :/

    Odpowiedz
    • One są zasilane z rejestru, z procka idą zwykłe sygnały załączające i wyłączające te 5 wyświetlaczy. Działa mi to już ponad pół roku a komputer pracuje średnio 9h dziennie.

      Odpowiedz
  • Bardzo fajny projekt , trochę skomplikowany fajnie by wyglądało gdybyś przed wyświetlaczem dał kawałek przyciemnianego plastiku żeby nie było tak widać wyświetlacza gdy komp jest wyłączony ode mnie 5/5

    Odpowiedz
  • Fajny projekt. Ale oczywiście muszę się przyczepić: nie lepiej użyć formy “wentylator” zamiast “wiatraczek”?
    Gdzie wpiąłeś ten dodatkowy kondensator? Bo w shemacie go nie widzę

    Odpowiedz
    • Już poprawione te wiatraczki :), dodatkowy kondensator jest w tym samym miejscu co 100uF, nie mam pojęcia jak to może pomagać. Zastąpienie tych dwóch na jeden o większej pojemności nie dało żadnego efektu.

      Odpowiedz
      • Prawdopodobnie dwa kondensatory po sobie lepiej filtrują sygnał niż jeden większy. Jeśli chodzi o czujniki to może mieć to duże znaczenie

        Odpowiedz
  • Nie podoba mi się jak włącza się wentylator w trybie automatycznym. Włącza się i od razu wyłącza i tak parę razy. Nie wiem czy jest to szkodliwe dla samego wentylatora czy innych komponentów, ale na pewno nie wygląda dobrze :)

    Odpowiedz
  • Jak wy narzekacie, normalnie masakra. To be, a to brzydko, a to źle. Projekt zrobiny w kilimacie industarall, bardzo fajny. Założenie filtru czerwonego na wyświetlacz jest dobrym pomysłem i tak powinieneś zrobić. Tak przy okazji jak się wstawia takie piękne listingi ?? Daje -5 za brak filtra na wyświetlaczu oraz za asymetryczne ustawienie cyfr wzgledem okienka.

    Odpowiedz
  • Powinieneś wprowadzić histerezę, żeby po ochłodzeniu wnętrza do zadanej wartości wentylatory popracowały jeszcze przez jakiś czas. Zapobiegnie to takiemu włączaniu i wyłączani wentylatora jak w 50 sekundzie drugiego filmiku.

    Odpowiedz
    • Czy mógłbyś mi pomóc z ową histerezą ? zrobiłem sobie właśnie ten projekt ale na wyświetlaczu LCD i paroma innymi zmiankami. Męczę się już od jakiegoś czasu i nie mogę wymyśleć jak zastosować histerezę w tym przypadku… a faktycznie strasznie denerwuje to “mruganie” przy granicznych wartościach.

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?