CHOINKA LED   (Upgrade – Potencjometr)

CHOINKA LED (Upgrade – Potencjometr)

—->IDĄC ZA POMYSŁEM KOLEGI DAMIANA BOGUSŁAWSKIEGO “ioiok” DORZUCIŁEM POTENCJOMETR. <—

 

Przyszły Święta Bożego Narodzenia a wraz z nimi dało o sobie znać moje wręcz chorobliwe uwielbienie wszystkiego co świeci i mruga. Postanowiłem więc poza oświetleniem domu wszystkim co tylko mam zrobić mały gadżet, który będzie mi świecił tak jak tylko sobie wymyślę.

 

PADŁO NA CHOINKĘ z LEDAMI.

 

 

20150103_190222

Choinka miała być niewielkich rozmiarów i każda z diod miała być programowalna osobno. Niosło to za sobą konieczność użycia gigantycznej ilosci rezystorów, więc postanowiłem połączyć diody w pary (NIEBIESKĄ z CZERWONĄ a ZIELONĄ z ŻÓŁTĄ) wyświetlane po przeciwnych stronach drzewka. Pozwoliło mi to wyeliminować większość rezystorów. Jak zwykle należało zacząć od projektu.

20141220_111400

Wydrukowany projekt przeniosłem na folię.

20141220_122303

 

20141221_093913

 

Całą choinkę podzieliłem na pierścienie. Był to jedyny sposób by przy tak niewielkich rozmiarach zmieścić wszystko i móc zlutować cały układ.

 

20141221_103121

 

Po wklejeniu diod i spięciu pasków w pierścienie…

 

20141221_111615

 

20141221_124025

…przyszedł czas na lutowanie.

20141222_114626

20141222_121758

20141222_160155

Po złożeniu choinki…

20141222_162121

20141222_212026

… osadzeniu jej na podstawce i przylutowaniu styków…

20141222_233708

 

pozostało jedynie wymyślić w jaki sposób drzewkiem sterować. Wykorzystałem do tego tylko jeden przycisk Switch i wyświetlacz 7-segmentowy  do wyświetlania numeru programu.

20141222_235037

20141223_090021

Po podłączeniu wszystkiego do klona Arduino Mega pozostało tylko zaprogramować i ozdobić.

20141223_113052

A oto efekt końcowy:

20141225_125837

Do choinki napisałem 9 sekwencji wyświetlania, ale można napisać ich dużo więcej. Oganicza tylko wyobraźnia… ;)

A tak prezentuje się podczas pracy:

Mam nadzieję, że się Wam spodoba.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt!!! :)

 

P.S. PRZEPRASZAM, ŻE MUSIELIŚCIE CZEKAĆ.

W KOŃCU ZNALAZŁEM TROCHĘ CZASU PO ŚWIĘTACH….

OTO SCHEMAT (Z POTENCJOMETREM) :

 

choinka

 

MAM NADZIEJĘ, ŻE JEST ON W MIARĘ CZYTELNY (JEST TO MÓJ PIERWSZY SCHEMAT ROBIONY W EAGLE-U, WIĘC GDYBY COŚ BYŁO NIEPRAWIDŁOWO TO PISZCIE, A JA POPRAWIĘ).

Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA TE SKOSY NA ŚRODKU SCHEMATU, ALE JEST TAM TYLE PINÓW DO WYPROWADZENIA A MIEJSCA BARDZO MAŁO. :)

I JESZCZE SŁOWO OPISU:

WSZYSTKIE DIODY Z LITERĄ “A” SĄ NA PRZEDNIEJ POŁÓWCE CHOINKI, A Z LITERĄ “B” NA TYLNEJ.

ŻEBY NIE MUSIEĆ UŻYWAĆ REZYSTORÓW, ŁĄCZYŁEM W PARY DIODY: NIEBIESKĄ Z CZERWONĄ     A      ZIELONĄ Z ŻÓŁTĄ.

Z  BRAKU DIOD DO PARY NA PINACH 45, 47, 49, 53 DAŁEM PO DWIE DIODY CZERWONE, KTÓRE POWINNY BYĆ POPRZEDZONE REZYSTOREM 51Ω  (U MNIE Z BRAKU

REZYSTORÓW SĄ PO DWA REZYSTORY 100Ω POŁĄCZONE RÓWNOLEGLE).

DOKŁADNY ROZKŁAD DIOD Z NUMERAMI PINÓW PONIŻEJ:

 

CHOINKA 2

OTO KOD PROGRAMU ( Z POTENCJOMETREM) :

 

PRZYPUSZCZAM, ŻE MOŻNA BY KOD NAPISAĆ LEPIEJ I PROŚCIEJ, ALE JESTEM JESZCZE TROCHĘ SŁABY W PISANIU, WIĘC ZROBIŁEM TO NAJLEPIEJ JAK UMIAŁEM… OCZYWIŚCIE JESTEM OTWARTY NA WSZELKIE SUGESTIE. :)

GDYBY BYŁY JAKIEŚ PYTANIA… CHĘTNIE ODPOWIEM.

POZDRAWIAM,

TOMEK

 

Ocena: 4.64/5 (głosów: 109)

Podobne posty

33 komentarzy do “CHOINKA LED (Upgrade – Potencjometr)

  • Wiele dobrej pracy, na której się nie znam, ani jej nie rozumiem i brawo za nią, ale spaprałeś efekt końcowy, nawet bibuła wyglądałaby lepiej jako wykończenie.. :/

    Odpowiedz
    • Choinka na żywo wygląda super… lepiej niż na zdjęciu. ;) Pierwotnie miała być w ogóle przeźroczysta, ale jej estetyka nie odpowiadała mi. O bibule też myślałem, ale kolorowy bristol wyglądał o wiele lepiej. Ale to już kwestia gustu. Każdemu podoba się co innego. Wykończenie miało być tylko dodatkiem. I zawsze mogę je zmienic bo konstrukcja całej choinki pozwala na rozłożenie Jej z powrotem na moduły/pierścienie. :)

      Odpowiedz
  • Przecie wystarczyło zrobić wspólny – (minus/gnd) dla wszystkich diód i na począteczku tego kabla dać jeden, jedyny rezystor około 220kOm…

    Odpowiedz
    • jeden jedyny rezystor… razy 109 diod… a ledwo weszły same kable. Do tego dochodzi fakt, że pinów do dyspozycji nie miałem aż 109 a tylko 55 bo jeszcze wyświetlacz, przycisk i reset, więc lepiej było połączyć je szeregowo po dwie i zrezygnować z rezystorów. :) po co kompikować sobie sprawę. Pozdrawiam

      Odpowiedz
      • Zrobiłem ci nawet schemacik w paincie xD (nie miałem czasu na Fritzinga)
        A i należy odwrócić bieguny: zamiast minusa plus itd.

        Odpowiedz
        • to jeszcze gdybyś mógł narysować schemat gdzie każda z tych diod jest podłączona do osobnego pinu 5V max 40 mA a drugą nóżką do wspólnej masy. Gdzie dasz ten rezystor i jakiej powinien być wartości gdy zapalę tylko jedną diodę (wysokim stanem na jednym pinie) a jaki gdy będę chciał zapalić wszystkie (wysokim stanem na wszystkich pinach)? Czekam na odpowiedź i Pozdrawiam serdecznie. :)
          P.S. diody różnokolorowe od 1.8 V do 3.2 V po 20 mA każda.

          Odpowiedz
              • Oto i schemat, nie miałem czasy robić wszystkich 109 diód, zrobiłem tylko 40, ale można dalej je dokładać, jak widać jest tam tylko jeden rezystor, jednak po chwili myślenia doszłem do wniosku, że duża temperatura by była… Ale czy to coś szkodzi? xD

                Odpowiedz
                • Dalej się zastanawiam czy nie robisz sobie z nas żartów, ale będę w to brnął.

                  Masz jakąś podstawową wiedzę z elektroniki? Prawo Ohma i I Prawo Kirchhoffa rozumiesz?
                  Nic się grzać nie będzie. Rezystor przepuści maksymalnie 23 mA i na tym się skończy, nic więcej. Będzie jedna dioda, to dostanie 23mA, będą 2 to po 11,5mA, dasz ich 100 to przez każdą przepłynie 0,23mA. Zbyt jasno to ta Twoja choinka świecić nie będzie…

                  Odpowiedz
    • Zrób mały eksperyment. Weź wyświetlacz 7-segmentowy, do wspólnej katody/anody podepnij jeden opornik i zaobserwuj co się dzieje z jasnością jak kolejno wyświetlasz cyfry.

      Odpowiedz
  • Bardzo fajny projekt. Z pozoru prosty, ale widać że ogromna praca włożona. Myślałem że wszystko na pająka i tylko świeci, a tu miłe zaskoczenie. Podobają mi się te szablony. To z takiej cieniutkiej foli jak na okładkę przy bindowaniu dają? Czym robiłeś dziurki?

    Odpowiedz
    • Dokładnie. Jest to folia z okładki. :) Szukałem jakiegoś materiału, który byłby na tyle wytrzymały by usztywnić konstrukcję w pionie, ale też na tyle elastyczny by dać się łatwo zgiąć w pierścień… folia okazała się być idealna. A otwory po zaznaczeniu ich środka szpilką robiłem zwykłym dziurkaczem odwróconym spodem do góry, żeby mieć kontrolę nad miejscem, w którym będzie otwór. Diody 5mm i dziurkacz też 5mm. A potem diody poprostu wkleiłem, żeby się nie cofały.

      Odpowiedz
  • Projekt bardo fajny, ale ja dodał bym jeszcze potencjometr pod wejście analogowe i zastąpił wszystkie delaye zmienną z potencjometru i była by prosta i fajna regulacja szybkości efektów. Opcjonalnie jeszcze drugi do regulacji natężenia światła

    Odpowiedz
    • Pomysł Zrealizowany!!! :) Zmienną z potencjometru musiałem zmodyfikować pod każdy program, bo delay z zakresu 0 – 1023 to trochę za dużo. :) Jeszcze raz dzięki za pomysł. Pozdrawiam

      Odpowiedz
      • Bardzo mnie cieszy że wniosłem coś pozytywnego do twojego projektu, a nazywam się Damian Bogusławski i byłbym wdzięczny gdybyś dopisał to obok mojej nazwy użytkownika na górze twojego artykułu

        Odpowiedz
    • Ten sposób ozdobienia był najlepszy z dostępnych w domu dzień przed wigilią… nic lepszego nie znalazłem. Ale popracuję jeszcze nad drzewkiem… pojawił sie też pomysł zrobienia całości z drewna… oczywiście czekam również na Wasze sugestie… :)

      Odpowiedz
    • co rozumiesz przez większa… większa i więcej rzędów diod czy po prostu większa z większymi odstępami miedzy diodami? :) Ja chciałem, żeby to był ostro świecący niezbyt duży gadżet. :)

      Odpowiedz
  • Drogi Tomku! Dałeś ognia! Ja zakochałem się w Twojej szalonej choince i tylko żałuję ,że już jest po Swietach Podziwiam też benedyktyńską cierpliwość ,bo pewnie mozoliłeś się co niemiara…ale za to, jaki wściekły efekt!! no, jest pieroński efekt! Tschusss…

    Odpowiedz
  • Witam , bardzo zainteresowałem się pańskim projektem i sam chciał bym takie drzewko zrobić, jestem początkującym w tym temacie i mam dwa pytania do pana , pierwsze: to czy może mi pan powiedzieć w Arduino pin 0 do 53 gdzie te diody są umieszczone na choince , po prostu nie chciał bym pomieszać jak te piny rozmieszczone są na choince od góry do dołu jaka kolejność?, drugie moje pytanie : czy mógł by pan udostępnić jakiś szablon do umieszczenia diód tak by można było sobie ściągnąć i wydrukować , nie wiem jak to dokładnie zrobić. Pozdrawiam bardzo i życzę Wesołych Świąt

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?