Duży zegar ścienny

Duży zegar ścienny

Hej, hej.

Od dłuższego czasu chodziła za mną myśl, żeby zrobić sobie jakiś duży zegar ścienny. Co prawda ten mój stary zegar zrobiony z płyty głównej sprawuje się dobrze, ale jest zdecydowanie za mały. Szczególnie, gdy zerkam na niego bez okularów na nosie ;)

Początkowo nie miałem za bardzo pomysłu, z czego zrobić jakąś fajną tarczę do tak dużego zegara. Dopiero po kilku dniach mnie olśniło, że przecież mogę zrobić zegar bez tarczy – z cyframi przyklejonymi bezpośrednio do ściany. Takie rozwiązanie ma jedną wielką zaletę – wielkość całego zegara ogranicza właściwie jedynie wielkość samej ściany, na której się on znajdzie :D

Nie zastanawiając się zbyt długo, zamówiłem zestaw cyfr o wysokości 10cm wyciętych ze styroduru.

Sam styrodur jest bardzo fajnym materiałem. Jest bardzo tani, a jednocześnie lekki i wytrzymały. Nie odpowiadał mi jedynie jego kolor, więc zaopatrzyłem się w tubkę akrylowej farby i pomalowałem wszystkie cyfry na kolor nieco bardziej pasujący do majsterkowych klimatów:

Zegar DIY - malowanie cyfr

Żeby równo porozmieszczać cyfry na ścianie, przygotowałem sobie szablon z zaznaczonymi wszystkimi pełnymi godzinami (swoją drogą – podzielenie koła na 12 równych części wcale nie jest takie proste, jak by się mogło początkowo wydawać;)

Zegar DIY - wycinanie szablonu

Zarówno cyfry, jak i sam mechanizm zegara przykleiłem do ściany za pomocą dwustronnej taśmy montażowej tesa® Powerbond Ultra Strong. Jest to jedna z tych grubszych taśm (na gąbce), więc powinna się dobrze trzymać moich niezbyt równych ścian ;) Jest ona także na tyle mocna, że spokojnie powinna utrzymać cyfry wykonane ze stali, tym bardziej więc nie muszę się martwić, że te moje cyfry ze styroduru kiedyś odpadną :)

Po złożeniu i uruchomieniu zegar prezentuje się fenomenalnie. Jest on na tyle fajny, że podobny będziemy robić w naszej Fabryce Pasji – tyle, że teraz chcemy zrobić jeszcze większy i cyfry chcemy wycinać sami :)

Zegar DIY

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak powstawał ten mój zegar:

Całość zajęła mi w sumie kilkanaście minut, z czego większość zleciała na malowaniu cyfr. I chyba jest to jeden z najlepszych zegarów ściennych, jakie miałem w życiu!

A może Wy macie jakieś pomysły na jeszcze fajniejszą realizację dużego zegara ściennego?

Tesa Materiał przygotowany we współpracy z marką tesa.

Ocena: 4.05/5 (głosów: 59)

Podobne posty

39 komentarzy do “Duży zegar ścienny

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?