Grająca stacja dyskietek

Grająca stacja dyskietek

Na pewno każdy z was kiedyś zobaczył jakiś filmik na którym była stacja dyskietek grająca muzykę. Otóż chciałbym wam pokazać mój sposób na granie muzyki z FDD przy pomocy Arduino. Uprzedzam, że przyda się wiedza muzyczna (ja np. gram na gitarze) ale o tym później.

Co będzie potrzebne?

  1. Arduino
  2. Stacja dyskietek
  3. Opcjonalnie dyskietka
  4. taśma FDD (ułatwia prace)
  5. Zasilacz ATX
  6. Płytka stykowa i parę kabelków

 Zaczynamy!

Najpierw radze otworzyć stacje by lepiej brzmiała. W tym celu podwarzamy cztery  zatrzaski po obu stronach napędu,

możesz wsunąć dyskietkę która poprawia brzmienie.

Otwieranie FDD
Otwieranie FDD

Kolejnym krokiem jest połączenie kabelków z taśmą (podłączenie kabelków do środkowej wtyczki tam gdzie nie ma “obrócony kabelków”).

IMGP0086

Czerwony kabelek pod pin 6 od dołu, żółty dolny 9, drugi żółty 10.

Do płytki i Arduino podłączamy to w taki sposób:

Schemat

Żeby nie było wątpliwości:

IMGP0088

Podłącz FDD pod zasilacz ATX, uprzednio łącząc zielony kabelek z najbliższym czarnym w tej dużej wtyczce (ATX).

ATX

Czas na kod!

I tutaj przyda nam się wiedza muzyczna, ponieważ musimy znać się na dźwiękach i ich częstotliwościach by móc przepisać piosenkę do Arduino (nie ma tak łatwo :P).

(Ciekawe czy poznacie ten utwór :D)

SoundBeep(częstotliwość dźwięku, długość dźwięku)  – głowica rusza się w jedną stronę

SoundBeepp(częstotliwość dźwięku, długość dźwięku) – głowica rusza się w drugą stronę (zwróć uwagę na podwójne P)

Używamy tych komend na przemiennie by nie “udusić silnika”.

By dowiedzieć się jaką częstotliwość w piosence ma dźwięk możemy skorzystać z tej strony http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html

Lub tak jak ja robię, wygrywam dźwięk na gitarze i mierze go miernikiem (używam gStrings na Androida).

Jeśli zrozumiesz działanie kodu możesz dodawać piny i dokładać więcej stacji lub np. dysk twardy (tak jak na moim filmie)

Polecam również wsunąć dyskietkę by lepiej brzmiała stacja :P

FILM:

To mój pierwszy post, jestem początkujący więc jeśli macie jakieś uwagi to piszcie.

Ocena: 4.51/5 (głosów: 67)

Podobne posty

28 komentarzy do “Grająca stacja dyskietek

  • Istnieją łatwiejsze sposoby, chociażby funkcja Tone z arduino, oraz(wykonany przeze mnie) syntezator midi na FDD, aczkolwiek nie ułatwię wam poszukiwań i nie podam bezpośredniego linku, zainteresowani wiedzą czego i gdzie szukac.

    Podpowiem, że jest to projekt składający się z programu w javie na PC i programu na arduino, który umożliwia podpięcie nawet 16(!) stacji dyskietek, jednak na arduino Uno wykorzystamy “tylko” 8

    Odpowiedz
  • Super!

    Film poprawiłem :) Aby wyświetlił się w poście, wystarczy wstawić do niego linka. Ważne, żeby był to sam link (ale nie klikalny) umieszczony w osobnej linii i w żaden sposób nie ostylowany (nie pogrubiony, itp). Wtedy zostanie on automatycznie zamieniony na odtwarzacz :)

    Pozdrawiam! I czekamy na więcej! :D

    Odpowiedz
  • Witam.
    Bardzo dobry projekt: zachęcił mnie do zbudowania tego ustrojstwa, chociaż wiedziałem o tym już od dawna :D

    Wszystko działa w porządku, mam jednak pytanie dotyczące projektu. , Chcę podłączyć drugi flopp i grać na dwa głosy. Podłączyłem go tak jak pierwszy, tylko pod porty 6 i 7 no i wszystko ruszyło, ale albo jeden gra, albo drugi… A ja chcę żeby razem grały (jeden co innego, drugi co innego). Jak to rozwiazać? Myślę że to kwestia oprogramowania…

    Odpowiedz
  • Dzięki za super poradnik :) Jeszcze lepiej by było jakby jeszcze odczytywało tą muzykę z dyskietki, ale jednocześnie to nie jest zbyt wykonywalne nawet jakby się już udało podłączyć ;)

    Odpowiedz
  • Witam, mi coś nie działa to wszystko :( mimo że robię wszystko dokładnie z instrukcją i było wszystko testowane na 6 różnych stacjach dyskietek nadal nie działa :(

    Odpowiedz
  • wydaje mi się, że ta funkcja z dodanym “p” na końcu jest totalnie niepotrzebna, już w tej normalnej funkcji jest zadbane o to, aby nie zajechać silniczka bo czas jest dzielony na 2 i leci on raz w jedna raz w druga stronę

    Odpowiedz
  • Czarodzieju, wszystko pięknie i ładnie przedstawiłeś. Próbowałem zbudować dzisiaj grającą stację dyskietek wg. tego artykułu ale… Jedna stacja poruszała silnik tylko w jedną stronę, głowica się nie cofała. Gdy dojechała ona do końca swoich możliwości, ząbek na gwincie przeskakiwał i tyrkotało nieznośnie. W dodatku działało tak tylko gdy podpiąłem wg. schematu, ale pod parzyste piny a pod nieparzyste w pionach dodałem po GRD. Dodatkowo też kabel z pinu 6, podpiąłem pod pin 7 a nie pod Arduino – pin 8. Druga stacja, w ogóle się nie uruchamiała a sprawna na 100%, wyciągnięta świeżo z PC’ta, w dodatku nowsza od poprzedniej o 6 lat.
    Na rysunku schematycznym z wtyczką, pinami i podpięciem do Arduino jest błąd. Sprawdzałem obie stacje i oba kable – mają 34 piny, nie jak na rysunku – 32.
    Tak czy inaczej dzięki za pomysł, realizacja zajęła mi chwile, dodatkowo się nauczyłem czegoś :)

    P.S.
    Jeśli wiesz więcej od innych to podziel się wiedzą, jak masz pisać w ten sposób – najlepiej nie pisz w ogóle. Chodziło o MoppyDesk + parę drobiazgów. Na YT jest nawet krok po kroku jak się do tego zabrać.

    Odpowiedz
  • hej! czy udało się komuś podłączyć dysk twardy? Nie mam pojęcia jak podłączyć piny w taśmie… mógłby ktoś pomóc? Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?