Witam. Chwila refleksji na początek :) Rozejrzyjcie się… wszechobecna miniaturyzacja, układy scalone, półprzewodniki. A może by tak cofnąć się o kilkadziesiąt lat? Lampy elektronowe – część z Was pewnie je kojarzy. Były popularne w telewizorach, radiach i wzmacniaczach. Co w nich takiego wyjątkowego? Zapewne delikatne pomarańczowe światło grzejnika, które ożywia lampowy sprzęt.
Chciałbym Wam zaprezentować moją konstrukcję wzmacniacza lampowego – Electron EL84 SE. To prosty i stosunkowo tani wzmacniacz oparty na popularnych lampach EL84 i ECC83. Gwarantuję, że doda unikalne lampowe brzmienie do każdego utworu.
Oczywiście muszę ostrzec o niebezpieczeństwie związanym z prądem elektrycznym. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, należy bezwzględnie odłączyć przewód zasilający od gniazdka sieciowego i poczekać na rozładowanie się kondensatorów elektrolitycznych. Napięcia występujące w urządzeniu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Nie odpowiadam za jakiekolwiek szkody.
Całą serię o wzmacniaczu podzieliłem na kilka części. W tej omówię płytkę zasilacza, wzmacniacza oraz poprawne uruchomienie. W następnej magiczne oko EM84 i obudowę.
ZAPOWIEDŹ SERII
ZASILACZ
Ma on za zadanie dostarczyć prawidłowe napięcia i pozbyć się przydźwięku sieciowego. Posiada zabezpieczenie w postaci bezpiecznika w części anodowej i funkcję powolnego narastania napięcia.
Potrzebne elementy:
R1: 2k7
R2: 100k/1W
R3: 1M/1W
R4: należy dobrać wartość
RX: zwora lub dodatkowy rezystor
R5, R6: 100/0,6W
R7: dobrać, aby LED1 odpowiednio jasno świeciła
C1, C2, C3, C4: 220pF/400V
CE1, CE2, CE4: 100uF/400V
CE3: 100uF/400V (może być inny)
D1 – D6: UF4007 (może być 1N4007)
DZ1: dioda zenera 12V
Q1: IRFIBC20G (izolowany)/inny MOSFET wysokonapięciowy z kanałem N
HS1: radiator
F1: oprawa + bezpiecznik 125mA zwłoczny
3 złącza ARK2
1 złącze ARK3
Wszystko pokazane jest na filmach. Zapraszam do oglądania :)
WZMACNIACZ
A właściwie to płytka wzmacniacza. Najważniejsza część całego urządzenia. Proponuję użyć rezystorów metalizowanych o tolerancji 1%. Są dokładniejsze od węglowych i generują mniejsze szumy.
Potrzebne elementy:
R1L, R1R, R7L, R7R: 510k
R2L, R2R, R5L, R5R, R8L, R8R: 2k7
R3L, R3R: 220k/0,6W
R4L, R4R: 100
R6L, R6R: 1k5
R9L, R9R: 27k
R10L, R10R: 100/0,6W
R11L, R11R: 150/1W (dobrać)
C1L, C1R: 1nF (przy transformatorze głośnikowym)
C2L, C2R: 1n2
C3L, C3R: 47nF/400V
CXL, CXR: brak lub 47nF/400V
CE1L, CE1R: 10uF/400V
CE2L, CE2R: 47uF/16V
CE3L, CE3R: 220uF/25V
3 podstawki lampowe noval (potrzebna modyfikacja) lub noval mini
Oraz oczywiście dwie pentody EL84 i jedna podwójna trioda ECC83.
URUCHOMIENIE
Zlutowane płytki należy prawidłowo podłączyć ze sobą i z transformatorami. Pozostaje jeszcze wyregulowanie prądów anodowych. Chcemy przecież, żeby wzmacniacz poprawnie działał przez długi okres czasu.
https://www.youtube.com/watch?v=5jCEaYoCdco
Jeśli nie pomyliłem się w obliczeniach, to wzmacniacz osiągnął 3,93W mocy.
Wszystkie materiały dodatkowe można pobrać klikając w link: http://chomikuj.pl/Mrhalogen60/Electron+EL84+SE (hasło do folderu: pentoda)
Cała seria jest robiona pod kątem YouTube. Dodatkowe informacje o których wspominam na filmach są dostępne w opisach na YT. Tak, wiem, często powtarzam te same słowa :)
Schemat wzmacniacza powstał w oparciu o projekt z książki “Proste konstrukcje lampowe audio” autorstwa Adama Tatusia.
Proszę, doceńcie moją pracę.
Życzę udanego majsterkowania!
Mógłbyś więcej opisać, a nie wszystko na filmie…
koncepcja jest przecież dowolna. Trzeba się cieszyć z tak świetnego postu, od roku chyba nic ciekawego nie było, trochu umiera ta stronka niestety
Ale po filmy to sobie można zajrzeć na youtube… Ja na przykład nie trawię wszelkich wideoporadników :/ Nawet mi się nie chce kliknąć play. Tekst pisany jest tekstem pisanym i nic go nie zastąpi w przejrzystości, podatności na scrollowanie itp.
No cóż, wszystkim naraz nigdy się nie dogodzi.
wefly – Nie bełkocz i nie troluj jak ponury malkontent, tylko rozsiądź się wygodnie, zmotywuj jednak do naciśnięcia play i testując podatność na scrollowanie którejkolwiek części twojego Ciała zapoznaj i się najpierw z treścią a dopiero później wylewaj żółć. Nie odwrotnie.
Do autora publikacji – nie zwracaj uwagi na takich placków j/w i “keep up the good work” :)
wefly – Nie bełkocz i nie troluj jak ponury malkontent, tylko rozsiądź się wygodnie, zmotywuj jednak do naciśnięcia play i testując podatność na scrollowanie którejkolwiek części twojego Ciała zapoznaj i się najpierw z treścią a dopiero później wylewaj żółć. Nie odwrotnie.
Do autora publikacji – nie zwracaj uwagi na takich placków j/w i “keep up the good work” :)
Popieram. Też nigdy mi się nie podobały wideoporadniki na majsterkowie. Po to tutaj zaglądam, żeby POCZYTAĆ. Postom, które zawierają większość swojej treści na filmie z miejsca daję 1 gwiazdkę.
wefhy
Jak najbardziej popieram – na blogach się czyta, na serwisach typu Youtube się ogląda (analogicznie: w Wordzie się pisze, a w Paincie się rysuje) od tego są dane strony.
Co do “nie dogodzenia wszystkim” to akurat błędne założenie – można całość ładnie opisać, a film dać jako dodatek do opisu – i wilk syty i owca cała
I tak też robi wielu użytkowników w celu zaprezentowania wyników pracy
@Cornholio
“Plackiem” to możesz nazywać słodkości ze świątecznego stołu, a nie innego użytkownika
Autor zamiast porządnego opisu dał filmiki oraz materiały dodatkowe na… chomiku! (i to w dodatku na hasło!!)
To może jeszcze poradnik na BLOGU (blog -> forma pisana) zróbcie tak, że opis będzie w formie filmu też do ściągnięcia z zewnętrznego serwisu, po japońsku i szyfrowanym obrazem – no co? przecież jest pełny opis!
PS. dawanie 1 gwiazdki z tego powodu to też przegięcie
Wesołych Świąt
Nigdzie nie jest napisane jaką formę muszą mieć poradniki. Łukasz też teraz nic nie opisuje, tylko wrzuca filmiki – jest to łatwiejsze do wykonania i więcej można przekazać.
A co z tego, że materiały są na chomiku na hasło skoro wszystko macie podane na tacy. Może jeszcze autor niech każdemu zrobi ten projekt i wyśle za darmo to dostanie może 2 gwiazdki no ludzie… 0 postów i inni mają wstawiać coś tutaj tylko po to, żeby się naczytać waszych wybrzydzań
Mateuszku, nie denerwuj się. Policz do 10, wyłącz caps locka i się uspokój. Ja jestem autorem i ja wybieram formę poradnika. Dlaczego film? Po pierwsze: jest uniwersalny, można go wstawić na każdą stronę lub dać link. Po drugie: robię poradniki na YT, a na majsterkowie się nimi z Wami dzielę. Po trzecie: po prostu lubię nagrywać i montować. Nie ocenia się książki po okładce. Nawet nie wiesz, ile nad tym pracowałem. Przestań hejtować i zmień postawę. To wszystkim wyjdzie na dobre.
Krapi, nie mam umysłu humanisty. Staram się, żeby wszystko było krótkie i treściwe. Masz jakiś problem, że materiały są na chomiku? O nie! Tylko nie hasło. Szkoda, że je znasz. Chcę żebyście mogli pobierać dodatkowe materiały tylko z filmów/postów wstawionych przeze mnie. Pragnę przypomnieć, że posiadam do nich prawa autorskie. Ile więcej zajmuje pobranie z chomika niż z majsterkowa? 10 sekund? Chyba korona Ci z głowy nie spadnie.
Zamiast się cieszyć, że można się zainspirować do zrobienia czegoś fajnego, to marudzicie, że wstawiłem wideoporadnik (oczywiście nie mówię o wszystkich). I nie to, że nie przyjmuję krytyki. Po prostu będę robił filmiki i wstawiał materiały na chomika.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia i wesołych Świąt.
Spoko projekt, dokumentację z chomiczka już pobrałem, może coś z tego wyjdzie – póki co nie mogę skończyć lampowca słuchawkowego OTL – chroniczny brak czasu. Swoją drogą jestem ciekaw obudowy, czy będzie futurystyczna czy utrzymana jednak w stylu retro?…
Oooo! Tego szukam – możesz podrzucić jakieś namiary na dość prosty acz dobry projekt wzmacniacza słuchawkowego? Wykorzystać chcę go do nieco innych celów, ale taka konstrukcja jest mi potrzebna (a jeśliby była możliwość na baterie to już ideał).
Pozdrawiam
Oooo! Tego szukam – możesz podrzucić jakieś namiary na dość prosty acz dobry projekt wzmacniacza słuchawkowego? Wykorzystać chcę go do nieco innych celów, ale taka konstrukcja jest mi potrzebna (a jeśliby była możliwość na baterie to już ideał).
Pozdrawiam
Może spodoba Ci się ta stronka: http://skarabo.net/sid-2.htm
Zasilanie bateryjne urządzeń lampowych trochę mija się z celem. Grzejniki lamp zużywają bardzo dużo prądu, baterie momentalnie się rozładują. Już prędzej zasilać z akumulatora żelowego.
Dzięki :)
Masz rację z tymi bateriami. Bez sensu wypaliłem.
Dodając: chodzi mi konkretnie o wzmocnienie sygnału gitary z przystawki pasywnej hambucker, ale nie w celach nagłośnieniowych, a do nagrań. Myślałem że może nadawało by się coś takiego:
http://skarabo.net/sid-21-prea-mini.htm tylko oczywiście z jackami na wyjście i wejście. Byłoby ok?
A gdzie są schematy? na filmach ich szukać?
Wszystkie materiały dodatkowe można pobrać klikając w link: http://chomikuj.pl/Mrhalogen60/Electron+EL84+SE (hasło do folderu: pentoda)
jedna ważna uwaga – występują tam napięcia niebezpieczne dla życia
Dlaczego taka partyzantka z kablami do żarzenia? Poza tym bardzo fajny projekt.
Dzięki wielkie. Chwilowo nie mam zapotrzebowania na taki wzmacniacz, ale na pewno zachowam link na przyszłość. Podoba mi się zwłaszcza prostota wykonania.
Gdzie można kupić takie podstawki ?
Bardzo fajnie gra, polecam :)