Witam majsterkowiczów! :)
Jakiś czas temu publikowałem artykuł na temat docieplania od wewnątrz styropianowym granulatem, w którym to wspomniałem też o remoncie mojej sypialni ;)
W końcu nadejszła wiekopomna chwila, i zamieszkałem już na dobre w swojej ukochanej sypialniuni ;) Dziś wczesnym porankiem (tj Niedziela) tak sobie rano leżałem oglądając TV, i pomyślałem że przydało by się zaświecić światło w pokoju, ale strasznie nie chciało mi się wstawać… Tak powstał pomysł na mój najnowszy wynalazek, jakim jest oświetlenie sypialni sterowane pilotem IR ;)
Zamów płytkę drukowaną na www.pcbway.com
Niby to nic specjalnego, i da się kupić nawet żarówki, które posiadają taką opcję, ale moje rozwiązanie ma plusy, których nie znajdzie się w gotowych produktach ;)
– Płytka mieści się do głębszej puszki podtynkowej typowej dla wyłącznika czy też gniazdka.
– Posiada dwa niezależne kanały, i w moim przypadku steruje dwoma żyrandolami.
– Można zaprogramować dowolne przyciski na pilocie, który pracuje w standardzie RC5.
– Pamięc ostatniego stanu (przydatne podczas zaniku napięcia).
– Watchdog 2s czuwający nad poprawną pracą programu.
– Układ jest tak czuły, że nie trzeba wcale celować pilotem w przełącznik (chyba że odbiornik wpadnie do puszki tak jak w moim przypadku, co widać na filmie;)
Wady?
– Obsługuje tylko kodowanie RC5 – czy to wada ? ;) – Najlepiej użyć pilota uniwersalnego. Któreś z ustawień to na pewno RC5
Jak to wszystko działa ?
Niestety z racji tego że był to szybki spontaniczny projekt, nie powstał do niego nawet schemat – wszystko robiłem i pisałem na bieżąco. Zasada działania układziku jest dziecinnie prosta, i postaram się pokrótce ją wyjaśnić… Układ zasilany jest bezpośrednio z sieci 230V. Na swoim pokładzie posiada przetwornicę „Hi-Link” zakupioną niegdyś w sklepie Nettigo, która na wyjściu daje stałe napięcie 5V. Zasila ona mikroprocesor Atmega8 w wersji SMD, dwa przekaźniki S-3, oraz odbiornik podczerwieni (jakiś TSOP – można użyć dowolnego z tej serii). Przekaźniki sterowane są z mikrokontrolera poprzez dwa tranzystory N-P-N, również w wersji SMD, a ich cewki zostały zabezpieczone diodami szotkiego.
W kwestii programowej nie ma cudów ;) całość została napisana w Bascomie i myślę że nie ma sensu więcej pisać w tym temacie. Dodam tylko że zarówno adresy, jak i komendy zapisywane są do pamięci eeprom, dzięki czemu wystarczy tylko raz przeprowadzić proces uczenia kodów.
Jak nauczyć kodów?
Na płytce PCB znajduje się mikroprzełącznik. Po jego wciśnięciu, na jedną sekundę zaświeci się dioda. Naciskamy dwukrotnie* na pilocie przycisk który będzie odpowiadał za pierwszy kanał. Każdorazowe odebranie kodu sygnalizowane jest błyśnięciem diody. Po zapamiętaniu pierwszego przycisku, dioda znów zapali się na 1s, po czym w ten sam sposób należy nauczyć urządzenie drugiego kanału (kolejny przycisk). Po zakończeniu procesu nauki dioda znów zaświeci się na 1s po czym urządzenie powróci do normalnej pracy.
[*Większość pilotów nadających w standardzie RC5 wysyła dwa różne kody tym samym przyciskiem. Dlatego podczas przeprowadzania nauki trzeba nacisnąć dwa razy każdy z przycisków, i w efekcie do pamięci eeprom zapisywane są 2 kody komendy, oraz dwa kody adresów(4 bajty)]
Proces uczenia można powtarzać w nieskończoność – zapamiętane kody zostaną nadpisane nowymi.
Wykonanie i montaż:
Całość składa się z elementów THT (przewlekanych) oraz kilku podzespołów SMD, co umożliwiło realizację projektu na jednostronnym laminacie. Do gotowej płytki w pierwszej kolejności należy przylutować zworki, gdyż później nie będzie to już możliwe. W kolejnych etapach elementy przewlekane, a na samym końcu SMD. Urządzenie posiada tak mało elementów, że jego montaż nie powinien nikomu przyprawić kłopotu. Myślę że nawet mniej zaawansowane osoby bez problemu powinny sobie poradzić.
Lista podzespołów:
Układy Scalone:
1x TSOP 1736, TSOP 4836 lub podobne
1x Atmega8 (SMD TQFP32)
Tranzystory:
2x BC848 (SMD)
Rezystory:
2x 1k (SMD 1206)
1x 470R (SMD 1206)
1x 220R (SMD 1206)
Diody:
2x dioda schotky’ego SMD 1206 (dowolna)
1x LED 3mm
Pozostałe:
1x Laminat o wymiarach około 50x55mm
1x Przetwornica Hi-Link HLK-PM01 100-240V / 5V 600mA
1x mikroswitch
2x przekaźnik S3-5 (10A/240VAC, cewka 5V)
2x podwójne gniazda śrubowe ARK
5x goldpin
UWAGA! W urządzeniu występują napięcia groźne dla życia lub zdrowia! Zachowaj szczególną ostrożność podczas montażu, testów i eksploatacji urządzenia!!!
Schemat podłączenia do instalacji oświetleniowej:
Efekt końcowy:
Nowa wersja układu
Wyżej przedstawione schematy, źródła i materiały nie są już aktualne.
Zaktualizowaną, nową wersję można znaleźć w załączniku: „[b]Przełącznik schodowy IR.rar[/b]” .Stary załącznik usunąłem, ponieważ nowa wersja urządzenia również może pracować ze zwykłym przełącznikiem, chodź to bez sensu.
Stworzyłem nową wersję układu sugerując się cennymi uwagami kolegi „Adversus” (dzięki!) z portalu Elektroda.pl . Niestety nie mam zdjęć aktualnego układu, bo w moim obecnym egzemplarzu po prostu przeciąłem ścieżki, i dolutowałem dodatkowe przewody od spodu. Nowa płytka nie wiele się zmieniła – dołożyłem tylko jedno złącze ARK umożliwiające podłączenie z wyłącznikiem schodowym i zmieniłem jej kształt na okrągły. Dodam jeszcze że zamiast złącz ARK X2 i X3 lepiej jest dolutować kilku centymetrowe przewody – łatwiej się podłącza.
Zmiany:
– Układ działa jako wyłącznik schodowy, dzięki czemu można załączać i wyłączać światło niezależnie, za pomocą pilota i przełącznika schodowego na ścianie.
– Można zaświecić i zgasić światło tradycyjną metodą w przypadku awarii urządzenia.
– Trzeci przycisk pilota, który służy do zresetowania (wyłączenia) obydwóch przekaźników.
– Powstał schemat. Trochę byle jaki, ale rysowałem go na komputerze w którym nie miałem innego programu ;) Najważniejsze że odwzorowuje faktyczny układ.
Zapis ostatniego stanu do eeprom pozostał, bo o ile wcześniej był gwoździem do trumny projektu, to w przypadku wyłącznika schodowego to naprawdę przydatna opcja, którą każdy doceni podczas zaniku napięcia.
Filmik przedstawiający proces uczenia przycisków pilota:
link do dyskusji:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17034268#17034268
Pozdrawiam!
Teraz pora na projekt ściemniacza IR triak + sterowanie fazowe ; )
Nie przejdzie przy żarówkach LEDowych :P
Przerabiałem temat – trzeba rozbebeszyć oryginalną żarówkę, wywalić przetwornice, i inaczej zasilić diody żeby działało to z PWMem – szkoda zachodu :D
Zadziała trzeba kupić LED typ ściemnialny.
Nie wiedziałem że takie są. Jak kupowałem moje pierwsze ledy, to trzeba było je przerabiać ;)
W załączniku znajduje się źródło napisane w Bascom, więc jeśli masz chęci możesz sobie dopisać, i przerobić nieco hardware. Mi się nie chce bawić, bo nie mam takiej potrzeby.
Leń!!! Niezły pomysł ;)
Powstała nowa wersja!
Teraz urządzenie działa jak wyłącznik schodowy.
Szczegóły w artykule.