Prosty minutnik kuchenny na ATMega328p

Prosty minutnik kuchenny na ATMega328p

Witam w tym artykule przedstawię projekt minutnika kuchennego, który ma jedno proste zadanie poinformować nas o upłynięciu zadanego czasu. Do projektu została zaprojektowana płytka w celu ćwiczenia (koszt płytek z Chin jest znikomy), dlatego każdemu polecam projektować własne PCB, projekt jest wtedy zminimalizowany i bardziej estetyczny. Układ jest oparty o “gołą” ATMegę, ale to nic strasznego programuje się tak samo szybko jak Arduino.

Etap I zebranie wymagań

  1. własne PCB – ze względu na minimalizację
  2. zasilanie bateryjne – aby wyeliminować niepotrzebne układy stabilizujące zastosowano zasilanie z ogniwa 3.7V 18650,
  3. prosty interfejs użytkownika – enkoder obrotowy z przyciskiem w zupełności wystarczy
  4. wyraźny wyświetlacz –  4×7 segment

Etap II test na płytce stykowej

Ten etap miał na celu sprawdzenie czy multipleksowanie wyświetlaczy zdaje egzamin oraz przygotowanie podstaw pod końcowy soft. Użyłem Arduino Nano paru rezystorków i tranzystorków i w ten sam dzień już grało( początkowo alarmem była muzyczka z mario :)).

Etap III projekt płytki

Najważniejsza była minimalizacja, aby minutnik nie zastawiał połowy blatu. Na schemacie wersji 1.0 możecie zauważyć w lewym górnym rogu enkoder wraz z filtrami. Lewy dolny róg po prostu ATMega wraz z całą niezbędna pasywką. Pozostaje wyświetlacz z multipleksowaniem. Buzzer jest umieszczony w złym miejscu(zostało to poprawione w 1.1). Programowanie odbywa się przez USBASP lub arduinoISP. Został tylko jeden pin wolny, dlatego myślę że ATMega została w pełni wykorzystana.

W kolejnej wersji płytki dodałem rownież ładowanie ogniwa bezpośrednio na płytce przez gniazdo microUSB, bo zostało sporo miejsca oraz poprawiłem drobne błędy.

Etap IV zbiór komponentów i lutowanie

Elementy łatwo dostępne może poza kwarcem, który został wymieniony na inny.

Pozostało polutować płytkę, elementy zastosowane to 0603 lub 0805 i ATMega w wersji TQFP, więc raczej nic straszliwego dla kogoś kto już troszkę lutował SMD.

Etap V dopracowanie softu i testy

Od wersji softu z płytki stykowej wystarczyło zmienić numery pinów. Usunąć musiałem także tranzystor Q6 obciążenie musi być na kolektorze (bład przez przypadek wcześniej nie wyłapany). Kod to nic skomplikowanego, są komentarze myślę że sami wszystko z powodzeniem przeanalizujecie.

Testy

pobór prądu 90-130mA, co pozwala czas pracy na jednym ładowaniu ogniwa około 10-12h w najtańszej podrobionej wersji 18650

dokładność 0,25sekund na minutę zastosowanie lepszego kwarcu powinno to jeszcze poprawić.

Pare udogodnien:

– powyżej 60minut skok w ustawieniu o 1 minutę

– wyświetlanie w formacie hh:mm powyżej 1 godziny

Etap VI obudowa

Na obudowę jeszcze przyjdzie czas może ktoś z was z tym pomoże. Chętnie przekaże wolne płytki osobą, które pomogą z obudową lub są zainteresowane stworzeniem własnego minutnika. Na koniec krótki film z działania przepraszam za jakość nagrania.

Pozdrawiam.

Ocena: 5/5 (głosów: 10)

Podobne posty

17 komentarzy do “Prosty minutnik kuchenny na ATMega328p

  • @Polisz
    What, source code? Seems like good practice.

    izolator
    Fajny projekt, choć mam parę uwag:
    -bałbym się akumulatora “UltraFire” :)
    -bardzo staniały małe wyświetlacze OLED na I2C, całkiem fajnie zastępują 7 segmentowe

    Odpowiedz
    • co do ogniwa to masz racje kupione dobre 3 lata temu byle taniej :) OLED może być ciekawą alternatywą płytka bardzo by się uprościła, i znacząco można obniżyć pobór prądu dodając opcje ciagłego właczenia i np dorobić termometr.

      Odpowiedz
    • Ja mam słabość do 7 segmentowych i uważam, że nic nie jest tak czytelne jak one. Też zauważyłem, że kod na pierwszy rzut oka bardzo elegancki. Wogóle w tym projekcie nie ma miejsca na bałagan :)
      Co innego u mnie: https://youtu.be/yYBa_sB3w4E :) Ale może posłużyć za inspirację do tworzenia obudowy. Sklejka 5mm dobrze się nadaje do montażu elektroniki. Transfer druku na drewno poznałem tu na majsterkowie, ale na you-tube jest bardzo dużo materiału na ten temat. Ja do prostych grafik polecam aceton, wacik i łyżkę stołową.

      Odpowiedz
  • Kurcze :D dobry projekcik !
    Płytka sztosik + hehe :) powiedz proszę, gdzie w Chinach zamawiałeś płytki oraz ile miej więcej oczekiwałeś na ich dostarczenie?
    I jeszcze na koniec jak z ich jakością ? Pytam dlatego że kiedyś zamawiałem płytki z ebay (nie pamiętam już sprzedawcy) i trochę rozczarowany byłem ich wykonaniem :(

    Odpowiedz
    • zamawiałem na pcbway i na allpcb jakoś bardzo dobra z powodzeniem wykorzystywana w komercyjnych rozwiązaniach. Po 4 dniach roboczych od wgrania gerberów masz płytki, jęśli to nie jest jakiś wygórowany projekt wielowarstwowy.

      Odpowiedz
      • Można to zrobić tak: w przerwaniu od timera (co kilkanaście milisekund) ustawiać flagę, w pętli głównej ją sprawdzać, i jeśli jest ustawiona, to multipleksować kolejną cyfrę

        Odpowiedz
          • Oczywiście, że multipleksowanie można dać do przerwania – jest to bardzo mały ułamek użycia procka, a czasem multipleksowanie jest o tyle kluczowe, że gdy sterujemy większym prądem zwłoka w przełączeniu może spowodować uszkodzenie wyświetlacza.
            Ładnie pooptymalizować, ze w przerwaniu tylko wywalimy odpowiednie dane na porty, a ich wcześniejsza obróbka podczas zmiany wyświetlanych rzeczy i gitara

            Odpowiedz
  • AREF należy odsprzegnąć kondensatorem 100nF do masy. Całość zyska na stabilności a pamiętając o takich szczegółach w najdrobniejszych nawet projektach wyrabia się dobre nawyki. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?