Rękawiczki do obsługi smartfonów

Rękawiczki do obsługi smartfonów

Jeszcze parę lat temu w smartfonach królowały ekrany oporowe, które bez najmniejszego problemu można było obsługiwać w rękawiczkach. Jednak teraz większość nowych smartfonów, w tym wszystkie zabawki Apple, jak iPhone czy iPad, ma dużo nowocześniejsze ekrany pojemnościowe. Na pewno był to spory przeskok technologiczny, dzięki któremu zamiast drapać nasze zabaweczki twardymi rysikami, muskamy je tylko delikatnie palcami. Niestety ekrany pojemnościowe mają jedną wadę – można je obsługiwać jedynie gołymi rękoma. Latem wszystko jest fajnie, ale spory problem pojawia się zimą – przed każdym wzięciem smartfona do ręki trzeba albo ściągać rękawiczki, albo można wyrzucić ~100zł na specjalne rękawiczki przeznaczone do obsługi ekranów pojemnościowych. Można też oczywiście zrobić je samemu nie wydając ani grosza – i właśnie tym się dzisiaj zajmiemy ;)

Jak działa ekran pojemnościowy?

W ekranach oporowych sprawa była prosta – telefon reagował na fizyczny nacisk, dzięki czemu można było go obsługiwać długopisem, monetą, paznokciem, zapałką, itd. Z ekranami pojemnościowymi sprawa wygląda trochę inaczej. Pojemnościówki wykorzystują fakt, że ludzkie ciało przewodzi prąd. Po dotknięciu paluchem takiego wyświetlacza powoduje odprowadzenie ładunku i zakłócenie początkowego pola elektrycznego. To z kolei zmienia pojemność, która jest stale monitorowana przez system.

Jak łatwo się domyślić, ekran pojemnościowy można obsługiwać wszystkim, co przewodzi prąd elektryczny. W sieci jest cała masa filmików, na których ludzie obsługują iPhone np. parówką, czy długopisem owiniętym folią aluminiową. Ani jedno, ani drugie wyjście nie jest zbyt wygodne i praktyczne – parówka momentalnie zatłuści cały wyświetlacz, a folia może go porysować ;) Po długim (myślałem nad tym od zeszłej zimy;) namyśle wpadł mi do głowy pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Co będzie potrzebne?

Będzie nam potrzebna w zasadzie tylko folia antystatyczna. Część z Was ma na pewno jakieś stare folie, które zostały po zakupie jakichś podzespołów komputerowych (dysków, pamięci RAM, płyt głównych, kart graficznych. itp). A jak takiej folii nie macie, to na pewno dostaniecie taką (najprawdopodobniej za darmo) w każdym serwisie komputerowym.

Folia antystatyczna

Folia antystatyczna ma trzy dosyć istotne z naszego punktu widzenia zalety – jest tania i powszechnie dostępna, przewodzi prąd, oraz w odróżnieniu od folii aluminiowej jest miękka i bardzo trwała.

Jak zrobić rękawiczki do obsługi ekranów pojemnościowych?

Sprawa jest tak prosta, że chyba nawet dziecko w trzeciej klasie szkoły podstawowej dałoby radę to zrobić. Wystarczy wyciąć z folii antystatycznej dwa kółka o średnicy 1cm i przykleić je na opuszkach palców wskazujących i kciuków :)

Kółeczka wycięte z folii antystatycznej

Kółeczka można przykleić jakimś klejem błyskawicznym, chociaż lepiej by się chyba sprawdziło jakieś bardziej elastyczne spoiwo. Ja nic bardziej elastycznego pod ręką nie miałem, dlatego też użyłem SuperGlue :) Pomijając fakt, że klej przesiąknął przez materiał i przykleił mi od środka rękawiczkę do palców, jest fajnie ;)

Rękawiczka do obsługi ekranów pojemnościowych

Palec rękawiczki do obsługi ekranów pojemnościowych

Rękawiczki w akcji

Nagrałem też krótki filmik prezentujący taką rękawiczkę w akcji (akurat w filmiku mam na sobie inną rękawiczkę, bo ta widoczna na zdjęciach powyżej w czasie kręcenia nie była jeszcze gotowa:)

Można też inaczej

Zanim zdecydowałem się użyć folię antystatyczną, przez kilka dni eksperymentowałem z innym rozwiązaniem, które być może ktoś z Was udoskonali. Z ołówków wyciągałem rysiki i rozkruszałem je na drobny proszek. Następnie ten grafitowy proszek mieszałem z sylikonem w proporcjach 2:1 i nakładałem taką mieszankę na rękawiczki. Niestety kiepsko się to sprawdzało. Próbowałem też posmarować rękawiczki samym sylikonem, a następnie obtoczyć go w proszku grafitowym. Działało już dużo lepiej, ale miało zdecydowanie mniejszą trwałość (grafit szybko się wykruszał).

Macie jakieś pomysły, jak można by udoskonalić ten sposób? Ciemny grafit wygląda jednak dużo estetyczniej od srebrnych kółeczek ;)

Ocena: 2.55/5 (głosów: 38)

Podobne posty

84 komentarzy do “Rękawiczki do obsługi smartfonów

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?