Robimy klona Digispark’a

Robimy klona Digispark’a

Zauważyłem, że ostatnio w internecie furorę robi płytka Digispark, oparta o Attiny85, którą można programować za pomocą najnowszego Arduino IDE. Ciekawą cechą, którą posiada ta płytka jest możliwość emulacji klawiatury, myszki itp. Co prawda można zamówić Digisparka od majfriendów za ok. 6 zł, ale cóż byliby z nas majsterkowicze, gdybyśmy nie zrobili go sami :) Zabierzmy się więc do roboty!

Potrzebne części

Swój schemat zbudowałem na podstawie oryginalnego schematu Digispark dostępnego tutaj. Ja jednak trochę go przerobiłem. Najbardziej widoczne zmiany to usunięcie stabilizatora 5V oraz dwóch LEDów.

Oto rzeczy, których będziemy potrzebowali do zbudowania naszej płytki:

  • Attiny85 – 1szt.
  • Rezystor 68 Ohm (lub podobny, ja użyłem 75 Ohm) – 2 szt.
  • Rezystor 1,5 kOhm (lub podobny, ja użyłem 2,2 kOhm) – 1 szt.
  • Diody Zenera 3V3 – 2 szt.
  • Kondensatory ceramiczne 100 nF – 2 szt.
  • Końcówka USB lub sam kabelek – 1 szt.
  • Trochę goldpinów
  • Arduino (w celu wgrania bootloadera na Attiny85)

Schemat oraz projekt płytki

 

EDIT 07.09.2015: UWAGA! Zasugerowany numerami pinów złącza USB w EAGLE podłączyłem całość na schemacie tak jak wg. specyfikacji USB czyli 1 – VCC, 4 – GND itd. Niestety dzisiaj dopatrzyłem się, że złącze USB, którego użyłem w schemacie i na płytce to złącze ŻEŃSKIE tak więc jeśli chcecie lutować tam złącze MĘSKIE należy to zrobić od dołu tak, żeby piny stworzyły lustrzane odbicie.

 

Schemat

Projekt płytki

 

Wystarczy ten projekt przenieść na laminat pokryty warstwą miedzi metodą termotransferu, a następnie wytrawić naszą płytkę.

Pliki EAGLE dostępne tutaj.

Kiedy nasza płytka jest już wytrawiona, wywiercona i posmarowana kalafonią możemy wlutować na nią wszystkie części. Najlepiej wlutować podstawkę DIP8 zamiast mikroprocesora w razie, gdybyśmy się jednak rozmyślili. Poza tym, jeśli chcemy jednak na 100% wlutować tam Attiny85 to pamiętajmy, że najpierw musimy wgrać bootloader.

Tak to wygląda u mnie:

2015-08-28 23.00.242015-08-28 23.00.29

Wgrywanie bootloadera za pomocą Arduino IDE

Upewniamy się, że mamy zainstalowane na naszym komputerze Arduino IDE w wersji przynajmniej 1.6.5. Jeśli tak, to klikamy Plik -> Preferencje, a następnie w polu Addidtional Boards Manager URLs dopisujemy http://digistump.com/package_digistump_index.json

Zatwierdzamy i przechodzimy do Narzędzia -> Płyta -> Boards manager…

W wyszukiwarce wpisujemy słowo kluczowe digistump i instalujemy pakiet Digistump AVR Boards.

Teraz podłączamy nasze Arduino, wybieramy Plik -> Przykłady -> ArduinoISP i wgrywamy ten szkic na naszą płytkę. Na początku szkicu widzimy zakomentowane linijki, w których znajdziemy informacje na temat numerów pinów Arduino, do których należy podłączyć poszczególne piny Attiny85.

W Attiny85 prezentuje się to tak:

RESET – 1

GND – 4

MOSI – 5

MISO – 6

SCK – 7

VCC – 8

Zanim jednak wgramy bootloader musimy nieco pogrzebać w plikach Arduno, ponieważ Digistump nie zapewnia możliwości wypalania bootloadera przez Arduino IDE. W tym celu pobieramy bootloader dla naszej płytki stąd.

Teraz klikamy Windows + R i wpisujemy w okienku Uruchom %appdata%, następnie przechodizmy do Arduino15/packages/digistump/hardware/avr/1.6.5/, tam tworzymy folder bootloaders i wrzucamy do niego plik t85_default.hex z paczki.

Ostatnie rzeczy, które musimy zrobić to drobna edycja plików boards.txt oraz platform.txt.

W pierwszym z nich (boards.txt) dopisujemy następującą treść:

Szczególną uwagę należy tu zwrócić na ostatnią linijkę, gdzie znajduje się ścieżka do naszego bootloadera. Upewniamy się, że jest poprawna, zapisujemy plik i zamykamy go.

Teraz pora na platform.txt – do niego dopisujemy taki oto tekst:

Teraz czas na wgranie bootloadera. W tym celu w Arduino IDE wybieramy Narzędzia -> Płyta -> Digispark (Default – 16.5mhz) oraz Narzędzia -> Programator -> Arduino as ISP.

Ostatnim krokiem jest wybranie Narzędzia -> Wypal bootloader. Teraz czekamy chwilkę, aż bootloader się wgra. Jak już wszystko zakończy się pomyślnie wystarczy, że wepniemy zaprogramowane Attiny85 w podstawkę wlutowaną w naszego klona Digisparka i możemy zacząć zabawę z naszym nowym nabytkiem ;)

Tak wygląda mój działający klon:

Hula aż miło :)

 

Ocena: 4.54/5 (głosów: 54)

Podobne posty

32 komentarzy do “Robimy klona Digispark’a

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?