Skrzynka na drobiazgi

Skrzynka na drobiazgi

Mówią, że styczeń jest miesiącem porządków i organizacji. Postanowiłem więc zrobić skrzynkę na drobiazgi. Jest to prosty projekt, idealny dla rozpoczynających zabawę z drewnem. Możesz go wykonać posiadając naprawdę minimalny zestaw narzędzi: piłę płatnicę, młotek i gwoździe, klej, papier ścierny.

potrzebne narzędzia i materiały

 

Widoczne na zdjęciu klocek do szlifowania, kątownik, czy piła grzbietnica z korytkiem nie są niezbędne. Na dobrą sprawę nie potrzebujesz nawet młotka i gwoździ, ale pozwalają one pracować szybciej, nie czekając aż klej zaschnie.

Do wykonania skrzynki potrzebne mi były listewki (profil ok 40×15 mm) przycięte na następujące długości:

  • 360 mm – 10 sztuk
  • 230 mm – 4 sztuki
  • 225 mm – 2 sztuki

Oraz dwa kawałki sklejki około 230x250mm. Najpierw przyciąłem listewki na podane wyżej długości. Następnie, każdą z tych listewek szlifujemy papierem ściernym (użyłem papieru 80 i 180) i zaczynamy łączyć.

Pierwszym krokiem jest połączenie 2 listew 225mm za pomocą 4 listew 360 mm.

łączenie listewekNajpierw przyklejamy odrobiną kleju i przybijamy dwie listwy przy brzegach – jak na zdjęciu powyżej. Na krótkie listwy kładziemy długie, smarujemy powierzchnię styku klejem i przybijamy dwoma gwoździami, żeby się nie ruszało. Następnie tak samo montujemy pomiędzy skrajnymi jeszcze dwie listwy w środku – uzyskujemy coś na kształt palety. W przypadku środkowych listew wystarczy jeden gwóźdź – konstrukcja będzie wystarczająco sztywna.

Do zrobienia ścianek bocznych skrzynki potrzebujemy odrysować sobie wysokość naszego dna na czterech listewkach 230mm.

Odrysowujemy wysokość dna

Te listewki łączymy parami za pomocą trzech listew 360mm zostawiając wolny odrysowany fragment – posłuży nam on do klejenia boku z dnem.

zmontowany bok skrzynkiAby przykleić boki do dna, smarujemy klejem pozostawione ok 30mm miejsca i dół najniższej listwy w boku. Przykładamy bok do dna i przybijamy gwoździami, żeby trzymały dopóki klej nie zaschnie. Po zmontowaniu brzegów można dokładnie zmierzyć wymiary przodu, żeby dociąć sklejkę na szczyty. Docinamy ją w ten sposób, by przykryła nam całkowicie ścianki skrzynki.mierzymy szczyty

Jest to też dobry moment, aby wykończyć skrzynkę. Ja zdecydowałem się na olej do drewna – po prostu wciera się go szmatką. Następnie przyciąłem sklejkę i ją przeszlifowałem. Ze względu na jej jakość, była to stara sklejka z demontażu ze ściany, zdecydowałem się na pomalowanie jej farbą akrylową, ale najpierw wyciąłem w niej otwory jako uchwyty. Jeżeli nie masz wąskiej piły lub wyrzynarki i dużego wiertła, możesz kupić i zamontować gotowe uchwyty. Widziałem również przybity gwoździami kawałek starego paska od spodni – wygląda naprawdę klimatycznie.

Ja używając 40mm wiertła Forstnera wywierciłem w sklejkach dwa otwory (jak widać na zdjęciu skleiłem płyty razem, żeby otwory były w tych samych miejscach) – wyciąłem przestrzeń między nimi wyrzynarką.wiercimy duże dziury......aż wióry lecą. Dużo wiórów.

Wycinamy otwory

 

Po przeszlifowaniu szczytów przystąpiłem do malowania. Nałożyłem dwie warstwy farby akrylowej w kolorze “ogniste flamenco” z palety Dulux rozrobionej z gipsem i wodą (taka farba kredowa dla ubogich). Po każdej warstwie przeszlifowałem powierzchnię gąbką polerską 180.

Gdy wszystko wyschło, posmarowałem przody skrzynki klejem, przyłożyłem szczyty i przybiłem czterema gwoździami każdy. Uznałem, że skoro jest to skrzynka, to gwoździe musi być widać i nie starałem się ich ukryć pod farbą. Na koniec całość pokryłem jeszcze woskiem (wymieszany na gorąco olej lniany z woskiem pszczelim).

Gotowa skrzynka

Ocena: 3.65/5 (głosów: 55)

Podobne posty

11 komentarzy do “Skrzynka na drobiazgi

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?