Witam was!
Jest to mój pierwszy projekt tutaj (od czegoś trzeba zacząć) myślę, że się komuś przyda, choć tego typu rozwiązań jest masa w sieci.
A więc zaczynamy….
Na wstępie chciałbym powiedzieć skąd taki pomysł, a stąd że miałem starą baterie od laptopa Samsung ale z uszkodzoną elektronika lecz ogniwa były w porządku. W związku z tym szkoda aby się zmarnowały, a posiadając już przetwornice STEP UP brakowało mi tylko prostej ładowarki LI-ION. No to sobie taką zamówiłem :D. Ok przejdźmy do kosztów:
KOSZTA:
- przetwornica STEP UP – ok 1 zł (z aliexpres kiedyś kupiłem);
- ładowarka Li-ION – ok 1 zł (też z aliexpres);
- ogniwa z baterii z odzysku;
- obudowa z odzysku (po starych wkrętakach precyzyjnych);
- włącznik z odzysku (z lampki ogrodowej);
- kilka przewodów.
Użyłem ładowarki Li-ion TP4056 1 A z zabezpieczeniem z końcowym napięciem ładowania 4,2V. Napięcie zasilania 5V. Dodatkowo jest zabezpieczenie przed zbyt dużym rozładowaniem <2,5V i przed zbyt dużym poborem prądu >3A akumulatora, przy rozładowaniu, oraz przetwornicy Step-up 5V 600mA USB.
Na początku oczywiście połączyłem ogniwa równolegle(3 szt.)
Oraz wykonania wszystkich potrzebnych otworów na wyjścia/wejścia oraz przełącznik który odcinał zasilanie dla przetwornicy.
W niektórych smartfonach i w tym mojego musiałem złączyć piny Data+/- w złączu USB na przetwornicy aby mógł wykryć ładowarkę i rozpocząć ładowanie.
Gdy wszystkie potrzebne otwory już mam przystępuje do połączenia wszystkiego w całość wg. poniższego prostego schematu.
Pierwsze uruchomienie
Ładowanie urządzenia.
Ładowanie power banka
Po pierwszych testach czas ładowania baterii w telefonie z 60% do 100% ok 3godz.
Natomiast czas ładowania power banka trochę długo całą noc się ładował :D ładowarką 750mA
Jeśli chodzi po pojemność to nie jestem na 100% pewien ale ok 3000 mAh może więcej :D.
DZIĘKI ZA UWAGĘ.
(jak by były jakieś błędy to proszę o poprawę)
To jest raczej połączenie równoległe ogniw. ;)
Pomysł świetny, a przede wszystkim, jak sam napisałeś, tani – i o to tutaj chodzi.
Niestety wydaje mi się, że musisz dopracować trochę swój projekt bo jak sam zauważyłeś na końcu – ładowanie niecałe pół baterii telefonu (jakiej pojemności?) zajęło aż 3 godziny, a ładowanie powerbanka (~3000 mAh) całą noc!
Z takimi czasami trzeba to poprawić według mnie.
Oczywiście nie zniechęcaj się do dalszych prac. Czekam na ulepszoną wersję, wtedy chętnie sam wykonam taki powerbank! :)
Oginw ani zadnych źródeł pradu nie powinno się łaczyć równolegle gdyż każde źródło pradu ma swój opór wewnętrzny i jedno moze rozładowywać drugie i tak na odwrót az do rozładowania całkowitego
@LoboPL96: srata tata. Najepszym przykładem jest bateria laptopowa, w której cele są połączone równolegle w pary.
atomd: srata tata …. połączone są szeregowo w danej linii a następne są też szeregowo następnej linii…. nigdy równolegle.
Dexter: Nigdy?
To co powiesz na Gens ace 7600mAh 7.4V 50C 2S2P?
@LoboPL96: nieprawda. Fakt, że przed połączeniem trzeba wyrównać napięcia na ogniwach bo może skończyć się to pożarem… Ale ogniwa łączy się równolegle i jest to bardzo częsta praktyka. Drobne różnice w pojemnościach nie są problemem ponieważ przy połączeniu równoległym ogniwa samoistnie dążą do wyrównania poziomu napięć, więc wszystkie ogniwa połączone równolegle rozładowują się równo. Łącząc ogniwa równolegle zwiększasz sumaryczną pojemność a przy okazji ogniwo 1S jest bardzo proste w ładowaniu – wystarczy prosta ładowarka bez balansowania, którą można zbudować z użyciem jednego scalaka i kilku elementów pasywnych (jak układ użyty w tym artykule).
Czasami możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że korzystasz z ogniw łączonych równolegle bo producenci po dostarczają je fabrycznie połączone i zamknięte w jednej obudowy.
Za to pakiety szeregowe niestety trzeba dobierać bardzo dokładnie pod względem pojemności – pojemność będzie ograniczona do najsłabszego ogniwa oraz używać ładowarek z balansowaniem lub rozdzielić ogniwa i ładować każde z osobna co sporo komplikuje.
No tak podłączenie równoległe zaraz poprawię :D FireHead996 dzięki za spostrzeżenie błędu.
Jeśli chodzi o pojemność mojej baterii telefonu to jest to 3000mAh. Jeśli chodzi o ładowanie power banka to w tym momencie mi się ładuję od ok godz. 8.00 (napięcie akumulatorków 3,25V w chwili podłączenia) w tym momencie mają 4,15V godz. 13.15. A z tego co wyczytałem to naładowane powinny mieć 4,2V – dobrze mówię czy się mylę? :)
wąskim gardłem jest tu step up ładujący telefon nowe oraz stare telefony mają około 1A prądu ładowania dlatego polecam sprawdzić specyfikacje a jak jest około 500 mA to wymienić na lepszy
@KrzePikPL: ma tak jak napisałem 600mA a miałem tylko taki pod ręką zresztą kiedyś go kupiłem a w przyszłości chce zmienić za niewiele droższy np na 1A jeśli chodzi o ładowanie Power Banka to właśnie zakończył ładowane zapaliła się zielona dioda po ok 6godz. wiec myślę że nie jest źle. :)
darek453: sprawdź czy ten, który masz nie ma możliwości przestawienia na większy prąd. Często są to te same scalaki ale z różnymi rezystorami, które ustawiają prąd ładowania.
Ja bym wylutował diody z ładowarki i wstawił diody np. 3 mm do obudowy, aby mieć podgląd na stan naładowania akumulatorków.
M4tik: No tak ale miałem pomysł wstawić kawałek plastiku przezroczystego który by przedłużył strumień świetlny diody ale aktualnie nigdzie takiego nie mogę w swoich zbiorach znaleźć:D
Tak szczerze to mam kilka uwag.
Ogniwa 18620 mają zazwyczaj ok 2200mAh (2000-2400), możesz je zważyć aby dowiedzieć się ile dokładnie.
Ta przetwornica Step-UP nadaje się tylko do wy*nia, a nie do codziennego użytku.. Lepiej jąutnij (tak, żeby fragment PCB został) i wmontuj tam przetwornicę StepUP, która daje przynajmniej 1500mA.
Z tego co pamiętam to moduł ładowania jest chyba źle oznaczony. Sam nie pamiętam o co chodziło, ale możliwe, że to podłączenie jest złe. Czytałem kiedyś jakiś wątek o tym.
Do gniazda USB wlutuj odpowiednie rezystory, inaczej niektóre urządzenia mogą się nie ładować (np. iPhone, niektóre samsungi i inne chińskie wynalazki). Urządzenia ze snapdragonem nie powinny mieć tego problemu.
Sam mam 7 ogniw 18650 (jakby były w nienagannym stnanie to max 15400mAh przy 4.2V. Na 5V należy doliczyć straty na przetwornicy i podbicie napięcia) podłączonych do StepUP/DOWN 2A regulowanej (5.1V) z ładowarką z zabezpieczeniami na 1A i ładuje mi się to ok 15 godzin.
@Crackeeer: już sobie zamówiłem ładowarkę MT3608 2A więc czekam aż przyjdzie. A tą przetwornicę 500mA miałem pod ręką więc jej użyłem tak jak napisałem ogólny koszt jaki mnie wyniósł to ok 2zł a swoją funkcję spełnia. Oczywiście ulepszę ją o w/w przetwornice
ten przełącznik to nie jest przypadkiem 150 mA ?
Zamiast tej przetwornicy której użyłeś. Użyłbym MT3608 . Posiada więcej amperów. Tak to projekt OK :)
jak na takie koszty estetycznie zrobione.
jaszczurduo: Jest już zamówiona dawno czekam na przesyłkę.
ten step-upik jest o tyle fajny że potrafi jeszcze dawać coś z siebie przy 2V (nawet niżej, za to wtedy zapominamy o 500mA o których jest wspominane w specyfikacji) ale zejście do takiego napięcia rozładowania dla li-jonek jest bardzo złe.
Koniecznie dodaj układ zabezpieczający przed rozładowaniem li-jon, tutaj go niema jak w większości ogniwek z odzysku.
Możesz nawet wydłubać taki układzik z jakieś baterii z telefonu, uważając by nie zewrzeć (pamiętaj by zakleić takiego golasa przed wyrzuceniem) i sprawdzając polaryzację by odpowiednio podłączyć.
@podpisp podpis: jak zrobić takie zabezpieczenie przed rozładowaniem? Zrobiłem sobie podobną rzecz, ale u mnie jest normalny koszyczek na baterie, z którego, jak chcę naładować, to wyjmuję ogniwa i wkładam do osobnej ładowarki. Moje ogniwa mają wbudowane zabezpieczenie przed rozładowaniem, ale mam też kilka takich z odzysku, które chciał bym wykorzystać, bo moja ładowarka BT-C3100 zmierzyła ich pojemność na ponad 1500mAh (niektóre ponad 2Ah) więc szkoda jej wyrzucać do tego pudełka na zużyte baterie.
Tak na marginesie, kiedyś z takiego pudełka wygrzebałem całkiem sprawnego Eneloop’a ;)
nkg: jeśli chodzi o zabezpieczenie przed rozładowaniem to ta ładowarka ma takie coś odcina mi zasilanie (nie ładuje) jeśli napięcie spada na baterii do wartości 2,45V
nkg: zrobić?
no cóż odeśle do googla: zabezpieczenie li-ion (albo lepiej li-ion protection ic) na starcie kilka schematów, są też gotowe układy
ja wydłubałem kilka ze starych ogniwek i spotkałem 2 rodzaje:
tj taki który zaraz po podłączeniu do ogniwka wymaga podania napięcia z zewnątrz (na chwile) oraz takie które działają od razu. To tak by się nie zniechęcać że nie działa.
darek453: a, faktycznie sama ładowarka ma wbudowany układ zabezpieczenia – zwracam honor, choć jak planujesz inną to ta może nie mieć, warto sprawdzić.
Projekt bardzo ładnie opisany i zrobiony. Widać profesjonalną robotę :)
Zrobiłem sobie taki “powerbank” tylko z 5 ogniwami z odzysku. Zasila mi termometr ds18b20 z wartościami min. i max. na wyświetlaczu z nokii i arduino mini pro. Jest usypiany na 10 min robi pomiar wyświetla i śpi 10min. Działa od miesiąca i ta przetwornica step-up daje radę do tego zastosowania. Tylko muszę jeszcze wszystkie diody wylutować bo to bezsensowne zużycie energii :D
Podpinałeś jakoś piny “data”?
@mokebe: Jeśli chodzi o piny Data to złączyłem je wystarczy aby telefon wykrył że jest to łądowarka jest wstawione zdjęcie
Sympatyczny projekt, własne urządzonka tego typu to zawsze satysfakcja. Może tylko dodam, że gotową obudowę powerbanka z elektroniką na 2 ogniwa 18650 można kupić na aliexpress za 3 dolary. Więc projekt ma sens, o ile nie inwestujemy więcej niż kilka złotych – inaczej chyba lepiej wziąć gotowca i tylko wsadzić swoje akumulatory.
To nie działa dobrze, powerbnaki DIY mają bardzo kiepską przetwornice. Taki powerbank bardzo słabo ładuje i jest bardzo wrażliwy na jakość kabla.
Masz pełną rację, ale przetwornicę dość łatwo jest zmienić za małe pieniądze ;)