Cześć
Dziś chciałbym się z wami podzielić czymś co znalazłem w internecie. Cóż to takiego? Otóż jeżeli programujesz Arduino w Arduino IDE które jest defaultowe i masz go dość, to to co znalazłem dzisiaj jest specjalnie dla Ciebie
Otóż jest to ukochany przez wielu programistów Eclipse podrasowany pod Arduino. Jak on wygląda? Ano tak:
Co daje nam ECLIPSE? Ogrom możliwości! Choćby takie jak bezproblemowe zaglądanie i edytowanie bibliotek bezpośrednio w naszym projekcie. Autouzupełnianie, zwijanie funckcji, większą przejrzystość kodu iwiele, wiele więcej.
Jak go zainstalować? Żaden problem. Oto krótki tutorial.
1. Ściągnij ze strony Arduino wersję Arduino 1.5.5-r2. Dokładnie tą wersję gdyże inne mogę nie działać. Bezpośredni LINK dla leniwych.
2. Zainstaluj Arduino IDE 1.5.5.-r2 w ścieżce C:/Pogram Files/. Nie w ścieżce C:/Program Files (x86)/ bo nie będzie działać (wypróbowane, musiałem grzebać w zmiennej systemowej path żeby ruszyło). tak ma to wyglądać:
3. Ściągnij Arduino Eclipse IDE dokładnie STĄD. Wypakuj na dysku C czy gdzie tam Ci wygodnie. Włącz, wybierz lokalizacje gdzie ma być Twój workspace (bez spacji, polskich znaków, Maciusiów, Piotrusiów i innych Łukaszów), najlepiej żeby była to ścieżka typu:
C:/WORKSPACE
W tym folderze trzymane będą Twoje pliki projektów.
Twoim oczom powinien ukazać się taki oto obraz:
4. Twoim oczom powinien ukazać się ekran powitalny. Zamknij go. Wejdż w:
[Window] -> [Preferences] -> [Arduino]
Należy tam wprowadzić ścieżki do Arduino IDE 1.5.5 -r2 i bibliotek Arduino, nasza ścieżka do Arduino IDE to oczywiście:
ścieżki do bibliotek powinny być gdzieś w C:/Users/Twoja_nazwa_uzytkownika/Arduino/
Przykład:
5. Gdy już wykonasz poprzedni punkt kilknij button [test RXTX], o ten:
Twoim oczom powinien ukazać się taki komunikat:
Znaczy to że wszystko ok a my zaraz skompilujemy pierwszy program Kliknij button [OK], potem [APPLY], i znów [OK].
6. Wejdź ponownie w [Window] -> [Preferences], rozwiń opcje sekcji [C/C++]. Kliknij na [File Types]. Powinieneś zobaczyć takie okienko:
Klikamy na [New…], w textBoxa <pattern> wpisujemy rozszerzenie pliku głównego Arduino czyli *.ino a z okienka types wybieramy [C++ source file], ma to wyglądać tak:
Klikamy [OK]
To samo robimy dla rozszerzenia *.pde wybierając przy tym typ pliku jako [C++ header file] i klikamy ok. Ma to wyglądać tak:
Dobra. Dodaliśmy wszystko. Zatwierdzamy, zamykamy i lecimy dalej.
7. Teraz przyszedł czas na utworzenie nowego projektu czyli po Arduinowemu “Sketch’a”. Klikamy kolejno:
[File] -> [New] -> [New Arduino Sketch]
Gdy już to klikniemy trzeba wpisać nazwę nowego projektu:
ja wpisałem bardzo przewrotną nazwę “nowy_projekt”, tak wiem, nie spodziwalibyście się
Klikamy [Next], teraz należy wybrać odpowiedni plik z płytkami Arduino, odpowiednią płytkę i na jakim Porcie COM się znajduje. Ja wybrałem Arduino Mega, wtedy mamy do wyboru jeszcze procek. Powinno to tak wyglądać:
W następnym okienku wybieramy typ kodu, możemy sobie wybrać typ projektu. Wybieramy default cpp file o wciskamy next
W następnym okienku o ile nie chcemy nic debugować przy użyciu np. AVR Dragona nic nie zaznaczamy i klikamy finish:
Naszym oczom powinien ukazać się edytor. Ja napisałem prosty kod do migania diodą na pinie 13. Aby go skompilować klikamy zielonkowatego praszka u góry, tak jak arduino ide. Kompilacja powinna się udać a my możemy wgrać sobie nasz skecz do Arduino.
Jak widzimy wszystko działa.
Co zyskujemy? Chyba nie musze nikomu mówić o wygodzie korzystania z Eclipse, mozemy sobie w super prosty spoób dodawać biblioteki, mieć do nich na bierząco wgląd i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw jakie daje nam Eclipse. Dodatkowo mamy jeszcze obok zakładki Console, serialport monitor i oscyloskop do pinu analogowego (choć jeszcze nie wiem czy i jak działa).
Mam nadzieję że komuś się przyda. Ja wykorzystam go do budowania własnej biblioteki w języku C dla AVR, na podstawie tych Arduinowych a i w arduino nie omieszkam coś skrobnąć
Tutaj strony z info na temat:
http://www.baeyens.it/eclipse/download.php
Enjoy ! /> !:" />
Godasz se cóś tam a nico z tego. Ano powiadasz a noco z tego. Chłopie wytłumacz o cóś chodzi w tem Arduino. Bo cóś godasz a z tego nico jest!!! Verstain ziomolec ?
Na pewno będzie łatwiej pisać bardziej złożone programy. Dzięki za info.
Nawet proste programy jest lepiej pisać. Dlaczego? Wystarczy zacząć pisać program i gdy np gdy wywołujesz metode/funkcje digitalWrite(a,b) w połowie pisania klikasz CTR+SPACJA i Eclipse sam Ci uzupełni reszte. Naprawdę można pisać dzięki temu o wiele szybciej.
U mnie działa z każdą wersią Arduino nie tylko z ostatnią. Sprawa jest znana od dość dawna. Czy klips jest ułatwieniem ? No nie wiem.
Jak piszesz programy które mają kilka – kilkanaście linijek kodu to nie. Jak już chcesz napisać coś co zajmuje trochę więcej, np biblioteke swoją do obsługi jakiegoś modułu to ja nie wyobrażam sobie pisania tego w czymś takim jak Arduino IDE. Tym bardziej że Eclipse daje ogrom ułatwień. Ale tak ja mówie, przy kilku digitalWrite’ach i 2 nieszczęsnych delayach nawet tego nie odczujesz.
Porównując Arduino IDE do Eclipse to tak jak byś porównywał drezyne z pociągiem TGV. Nie ma porównania. A jeśli myślisz inaczej to jesteś ignorantem i albo się nie umiesz posługiwać Eclipsem albo nie masz wystarczającej wiedzy w programowaniu by te różnice wyłapać.
Sprawa jest dość znana? Jakoś nie zauważyłem. Wielu ludzi nadal pisze w tym IDE. Ja tym wpisem chciałem pokazać że są inne drogi.
Pozdrawiam
Serio?! Dlaczego tu a nie np. na forum?! Litości…
Jak masz jakiś problem to nie czytaj. Nic nie wniosła Twoja wypowiedź do tematu więc może lepiej się nie odzywaj.
Pozdro
Może powinienem powściągnąć emocje i bardziej rozwinąć swoją myśl. Uważam, że ten wpis nie jest projektem a do poczekalni i potem na stronę główną – o ile dobrze rozumiem ideę Majsterkowa – trafiać mają właśnie projekty.
Nie potrafię ocenić wartości merytorycznej wpisu, więc ja nie o tym. Dla mnie treść jest bezużyteczna, podobnie jak większość projektów z użyciem Arduino, bo się na tym nie znam. Jeśli jednak ktoś publikuje tu fajny projekt z użyciem tej technologii, to mimo, że osobiście mnie on nie zainspiruje, oceniam go wysoko. Gdyby ktoś jednak dodałby fantastyczny opis ostrzenia dłuta czy smarowania elektronarzędzi dostałby ode mnie jedną gwiazdkę. Zrozumiałeś analogię, Ziomuś?
Pozdro.
Typowe, nie znam się ale się wypowiem. Ech.
Ja również myślę, że jest to artykuł na miejscu, nie jest to także pierwszy poradnik (nie projekt) tutaj – przykłady można znaleźć w kolumnie obok.
I moim zdaniem, nigdy takich za wiele, wszakże, bez narzędzi nie byłoby projektów…
Dobrze. Nie będę się spierał.
Pozdrawiam.
Wszystko działa jak należy, ale jak skonfigurować USBasp pod te Eclipse?
Próbowałem różnych rzeczy ale nie ma nigdzie takiej opcji. Podejrzewam że autor jej nie dodał bądź trzeba coś zmienić w jakimś pliku. Napisałem na jego stronie z zapytaniem o to jak dodać USBasp.
Odkryłem jak to zrobić. Wchodzisz do pliku boards.txt i zakładając że masz np Arduino Uno to:
Zamieniasz tą linijke:
uno.upload.protocol=arduino
na tą:
uno.upload.protocol=usbasp
Sprawdzone na mega2560, działa :)
działają u Ciebie przykłady z arduino ? u mnie pojawia sie, że nie rozpoznaje typu plików ino i pde, a jak je dodam to nadal to samo
Eclipse jednak nie rozpoznaje tych plików. Pliki do kompilacji muszą mieć rozszerzenie .cpp i .h. Dlatego w tutorialu napisałem że trzeba wybrać default cpp file. Kod z przykładów możesz sobie przecież skopiować lub kliknąć w drzewku po lewej na plik z rozszeżeniem .ino -> prawy przycisk myszy-> Rename i zmień rozszerzenie na cpp. W edytorze wystarczy dpisać #include i będzie śmigać.
a jak podlinkować swoje biblioteki ? bo to z ustawień nie działa. Nie działają skopiowane kody z użyciem jakiejś biblioteki i nie widzi ich nawet w #include “(CTRL+SPACJA , chyba trzeba bedzie za każdym razem je przeciągać
Zmień ścieżkę do plików z Twoimi bibliotekami na:
C:UsersTwoja nazwa uzytkownikaDocumentsArduinolibrary
czyli tam gdzie się instakują biblioteki ściągnięte z internetu.
Jeżeli chcesz dołożyć do pliku jakąś bibliotekę klikasz na ikonkę Twojego projektu w drzewku po lewej, wchodzisz w zakładkę Arduino u góry, klikasz Add a library to selected project, (jak zmienisz tą ścieżkę do bibliotek prywatnych powinno już być je widać w tym oknie) wybierasz ptaszkiem bibliotekę i dajesz ok. powinna się dodać do Twojego projektu. Póżniej tylko linkujesz pliki nagłówkowe poleceniem preprocesora #include i biblioteka dodana :)
Muszę zrobić mały update tutoriala
Witam.
Faktycznie Eclipse jest fajne, rozbudowane.
Jednak wole chyba CodeBlocks Arduino IDE http://arduinodev.com/codeblocks/. Ma to wszystko co Ecplise z wyjatkiem ze CodeBlocks nie potrzebuje JAVA przez co jak ktos sie zna jest malo pamieciozerny i mega szybki. Tak samo kompilacja w porownaniu do Aduino IDE czy Eclipse jest najszybsza i kod wynikowy jest dobrze zoptymalizowany i maly. Nie potrzebujemy sciagac jakis odpowiednich wersji arduino, pilnowac sciezek itp itd. Moze byc bolaczka dolaczanie bibliotek wiec najlepiej wgrywac do katalogu naszego projektu co z kolei przydaje sie jak chcemy poprawic np. w terenie lub o kogos kod a nie mamy dostepu do IDE to przez codebender’a https://codebender.cc/.
Ecplise OK ale juz od poczatkujacego i nawet experta CodeBlocks moze tez byc wspanialym narzedziem.
MAsz rację. CodeBlock’s jest również bardzo fajnym narzędziem. Mógłbyś zrobić krótki tutorial jak go zainstalować itd. Może nie dlatego że ktoś nie wie jak to zrobić tylko dlatego że mało osób może o nim wie :)
Pozdrawiam
Poradnik jest słaby, bo:
– nie wszyscy używają Windowsa i mają dysk C:
– każesz instalować konkretną i niekoniecznie najnowszą wersję Arduino, mimo, że najnowsza działa bezproblemowo
– podajesz linka do jakiejś dziwnej kompilacji Eclipse’a, zamiast podać sposób na doinstalowanie samego plugina
– programiści mają już swoją kopię Eclipse’a, która jest
mocno stuningowana i zapewne nie chcą stawiać kolejnej tylko do Arduino
Najbardziej słuszna metoda na programowanie Arduino w Eclipsie to:
– ściągnięcie Arduino IDE z oficjalnej strony
– ściągnięcie Eclipse IDE z oficjalnej strony (nie musi to być koniecznie wersja pod C++, ja mam wersję J2EE)
– doinstalowanie plugina do Arduino poprzez menu Help -> Eclipse Marketplace
Piszę to człowiek który programuje w czymś tak dziadowskim jak java. Nie ma czegoś takiego jak jedyna słuszna opcja. Każdy wybiera sobie swoją. Normalni ludzie używają Windows’a a nie linuksa dla biedaków.
Pisze to człowiek który nie wie co to Java i myśli istnieje tylko Windows i Linux.
Uważam że powyższy komentarz powinien zostać usunięty ponieważ jest obraźliwy i nic nie wnosi.
Wracając do tematu gdzieś przeczytałem, że istnieje plugin Arduino do Intellij Idea, może tędy droga. IDE od JetBrains są na prawdę rewelacyjne.
What i don’t realize is in fact how you’re not really much more
well-appreciated than you might be right now. You are so intelligent.
You realize therefore considerably in relation to this topic, made me individually imagine it from a lot of numerous angles.
Its like men and women aren’t interested until it’s
one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal
stuffs excellent. Always care for it up!
Tylko że nie ma Arduino IDE 1.5.5 -r2 a jest Arduino IDE 1.5.6 -r2 i nie działa w wersji Arduino IDE 1.5.6 -r2. Więc wkradł się tu jakiś błąd.
A może coś na temat funkcji osciloscope dołożysz.
geniusze jak sie debuguje w tym badziewiu. walcze tydzień z tymi kompilatorami i owszem jak coś się napisze to można to nawet wgrać na płytkę . równie dobrze mogę to sobie zrobić w kompilatorze arduino bo o debugowaniu nie ma mowy. dotyczy to tak samo atmel studio, visual studio i innych edytorów-kompilatorów-symulatorów-emulatorów . można sobie zaświecić leda i go zgasić. jak jedno działa gdzieś to nie działa drugie. jak drugie działa to nie działa coś innego. to po prostu syf nie z tej ziemi. jedyny dobry kompilator to jest keil c51 jednak nie nadaje sie do płytek arduino. szukam i czytam na polskich portalach i zagranicznych i az mie boli dupa i jeszcze nie rozkminilem tego debugowania. przecież jeżeli coś się robi to się robi do czegoś, a nie do wszystkiego. szkoda że tymi kompilatorami nie można jeszcze filmów na youtube oglądać ale może tylko trzeba jeszcze trochę cierpliwości. napierdzielone jest tych opcji nie wiadomo do czego. to powinno być zrobione z automatu bez mojego udziału. nie jestem w końcu autorem tego eklipse czy jakiegoś atmel studia i nie muszę wiedzieć jak one działają same w sobie. ja tylko chce zdebugować zajechany mały programik testowy z funkcją serial.read. może ktoś tu napisze jak się debuguje w tym kompilatorze bo ja też chcę go podziwiać.
Syf. Kiła. Crap. Świeża instalacja i dużo nadziei. Po instalacji – nowy szkic – prawidłowo wybrałem model Arduino, port itd. Niestety, środowisko nie rozpoznaje ani zdefiniowanych słów kluczowych: HIGH i LOW, ani żadnej funkcji Ardukino np. pinMode. (Windows 7 32bit) Brak w opcjach możliwości do podania ścieżki do bibliotek CORE z Arduino IDE. Dziękuję i do widzenia z tym syfem.
…Zastanawia mnie tylko po to ten syf tak długo ściągła jakies biblioteki z Internetu zamin się uruchomił.