Witajcie!
Miałem zamiar zamówić sobie kabel USB OTG (On-The-Go) (USB Host), słuzący do podłączenia klawiatury, myszki czy pamięci USB do naszego smartfona, ale tak pomyślałem, czy czasem nie da się takiego kabla wykonać samemu. OCZYWIŚCIE ŻE SIĘ DA! :)
A w dodatku, że w tym miesiącu tematem są “szybciochy”, postanowiłem opublikowac ten wpis. Oczywiście, jakość wykonania pozostawia do życzenia, na końcu postu napisze swoje spostrzeżenia co bym poprawił.
Niezbędne elementy:
- Gniazdo USB
- Wtyczka USB
- Wtyczka microUSB
- Trochę przewodów
- Narzędzia
Najpierw zacząłem poszukiwania gniazda USB. Znalazłem starą obudowe komputerową w której były gniazda, wykręciłem płytkę, a następnie wylutowałem gniazdo. Do tego zadania użyłem odsysacza do cyny, oraz plecionki.
Potrzebowałem także jednego wtyku USB oraz wtyku microUSB, wybór padł na kabel USB<->microUSB od telefonu. Aby nasz smartfon wykrywał urządzenia USB, potrzeba połączyć pin 4 z pinem 5 (GND) we wtyku microUSB, w tym celu lutownicą stopiłem obudowe złącza, a następnie dodając trochę cyny polutowałem piny, po tym “zabiegu” wszystko zaizolowałem.
Następnym krokim, zgodnie z poniższym schematem, polutowałem kabel z wtykiem USB, wstępnie zaizolowałem, wziąłem miernik w rękę, posprawdzałem czy nie ma gdzieś zwarcia. Po tym teście, podłączyłem kabel do telefonu, a do gniazda pendrive-a. Kabel już działał :)
Dalej dolutowałem wtyk USB, dający dodatkowe zasilanie do urządzeń. Ten krok chyba nie wymaga większego opisu? :)
Po czym, wziąłem miernik do ręki, znów sprawdziłem czy jest przejście międzi poszczególnymi pinami, czy gdzieś nie ma zwarcia itd. Po przejściu tego testu, zaizolowałem już “na gotowo” wszystkie złącza i wtyki. GOTOWE :)
Kabel, jak kabel, działa, pendrive-a odczytuje, chciałem też podłączyć dysk USB, lecz Android, od nowości, nie obsługuje systemu plików NTFS (jeżeli ktoś ma roota to na Sklep Play są aplikacje dodające obsługe NTFS).
Jeżeli chodzi o jakość wykonania, nie jestem osobą która potrafi coś ładnie wykończyć, dla mnie ten kabel ma nie być jakis super ładny, ale jeżeli ktoś ma, to najlepiej będzie zaizolować mniejszą ilością izolacji a następnie wtyki “oprawić” w folie termokurczliwą (ja akurat jej nie posiadam).
Przy takim połączeniu telefon dostarcza część prądu a reszte dostarcza zewnętrzny zasilacz/bateria itp. Jeżeli ktoś chce może dołożyć przełącznik na linii +5 (VBUS, VCC, jak zwał tak zwał) i wybierać skąd ma być zasilanie urządzenie.
Aaaaa, bym zapomniał, kabel OTG obsługują tylko niektóre telefony. Najlepiej poszukać informacji na ten temat u wujka Google :)
EDIT:
Najlepsze, że to działa :) Myszka, klawiatura i pendrive połączony za pomocą HUB-a USB do telefonu, a zasilanie z zewnętrznej baterii :)
Nie tylko telefony z Androidem wspierają OTG. Na symbianie też działało (Nokia N8 w moim przypadku). A to, że telefon/tablet posiada Androida, to nie oznacza z automatu, że funkcje wspiera.
Nie jest napisane, że jak mają Android to wspierają funkcje OTG, myślałem że tylko z Androidem, zaraz poprawie ;)
Napisałeś, że przede wszystkim trzeba mieć telefony z Androidem. W domyśle ktoś może uznać, że każdy Android i tylko Android ma taką opcję ;)
Dobra, już poprawiłem wcześniej, teraz chyba każdy ogarnie :)
Masz 5 za to, że masz taki sam odsysacz jak ja :-D
Projekt jest szybki i prosty. Pozdrawiam.
Cos czuje ze kabel rozpadnie sie w kilka dni:P
Czemu tak sądzisz? Miałem zamiar zalać jeszcze luty klejem na gorąco, ale niestety biedny pistolet na klej się rozpadł :/
Tasma nie zabezpieczy przewodu jak ktos pociagnie za niego. Wtedy jakis kabelek sie odlutuje i juz.
Wiesz, luty nie sa w cale takie słabe, ale rozumiem o co Ci chodzi :) W sumie klej na goraco zbyt wiele by tu nie dał.
Doskonała szybciocha. Proste i praktyczne.
Daję jednak 4 za sposób opisu: trochę literówek, brak wylistowania niezbędnych elementów.
Dzięki ;) Cóż, z polskiego na koniec roku miałem 4 :D Pisanie tego typu rzeczy nie jest moja mocna strona :/
Mi się podoba. Działająca prowizorka często okazuje się długowieczna. Sam właśnie zabieram się za dorobienie mikrofonu do gopro za pomocą dwóch wtyczek, kabla i taśmy izolacyjnej :)
Ooo, mówisz o tym adapterze USB jack ? Jakiś schemat masz do tego?
Yup, tutaj jest wszystko ładnie rozrysowanie. Z 10 pinowego gniazda można sobie wyprowadzić wejście na mikrofon, wyjście AV kompozytowe i klasyczne USB.
http://img577.imageshack.us/img577/7678/hd310pinusbstecker2.jpg
Pomysł bardzo fajny ale wykonanie lipne. Nie lepiej zamiast taśmy użyć koszulki termokurczliwej?
Fajnie że wszystko przeczytałeś :/ “Jeżeli chodzi o jakość wykonania, nie jestem osobą która potrafi coś ładnie wykończyć, dla mnie ten kabel ma nie być jakis super ładny, ale jeżeli ktoś ma, to najlepiej będzie zaizolować mniejszą ilością izolacji a następnie wtyki “oprawić” w folie termokurczliwą (ja akurat jej nie posiadam).”
Dobry patent na zwalenie OTG ze zrodla zenetrznego: nie zawsze 5 to 5 i nie w kazda strone.
Jeśli ktoś na szybko potrzebuje kabelka OTG to ok, ale na dłuższą metę nie warto robić – gotowiec kosztuje 1PLN…
Z przesyłką już bliżej do 2 zł, to po pierwsze, a po drugie to zapewne taki kabel pewnie łamie się w rekach, a i nie ma dodatkowego zasilania :)
EDIT: Najtańszy z zasilaniem z przesyłką około 13 zł.
@di1: zapewniam Cię że warto. Może i jakość kupionego jest lepsza, ale satysfakcja i zaspokojenie ciekawości “czy to działa” – bezcenne.
Ja jestem teoretykiem gawędziarzem i bardzo serdecznie gratuluję posiadanego warsztatu, nie mówiąc o tym, w jaki zachwyt wprawia mnie umiejętność realizacji choćby najprostszych tego typu projektów.
Wszystkich potrafiących “coś” zdziałać bardzo serdecznie pozdrawiam i gratuluję umiejętności kończenia powziętych projektów. Wspierajcie się nawzajem!
Pingback: simpleNewz - Majsterkowo - zrób to sam! RSS Feed for 2014-12-05
Czy ten kabel oprócz zasilania podłączonego urządzenia ładuje również telefon?
Pingback: USB OTG nie widzi pendraiva
Czy jest możliwość jednoczesnego ładowania i podłączenia np. pendrive dla złącza microUSB ?
A ja mam pytanie z innej beczki. Czy fizycznie jest możliwe srobienie dość nietypowego kabla micro usb z którego by wychodziły dwa przewody, jeden jako zasilający usb do ładowrki drugi jako przesyłowy danych OTG ale z gniazdem usb żeńskim ? Konkretnie chodzi o tablet i jednoczesne ładowanie go oraz możliwość podłączenia aktywnego huba :-) teoretycznie można by zastosować aktywny hub z wbudowanym gniazdem OTG ale to juz koszt ok 200zł ( szkoda ze nikt nie pomyslał w lenovo o osobnym gnieżdzie zasilania na wtyk np mini jack)
Dużo ładniej by to wszystko wyglądało, gdybyś użył kleju na gorąco i ewentualnie koszulki termokurczliwej, zamiast taśmy izolacyjnej.
Na wstępie – uznanie dla Autora za pomysłowość i efekt.
Temat skłonił mnie do wejścia na to forum z uprzejmą prośbą o opinię.
Są 2 urządzenia:
A) Samsung Galaxy Note 4,
B) kamerka termowizyjna Seek Thermal XR (fabrycznie nie ma w niej prądu),
no i jestem ja, Dziadek z problemem.
Chcę aby urzadzenia A i B skutecznie razem działały. Bezpośrednie – zgodne z instrukcją – podłączenie B do A nie daje efektu. Wiem już, że nie wszystkie smartfony to umożliwiają. Androidy w A i B są zgodne z wymaganiami.
Obijam się po necie i wydaje mi się że jest rozwiązanie:
USB OTG + autonomiczne zasilanie. Czyli: USB męski (do baterii) + mikro USB męski (smartfon)+mikro USB żeński (kamera. Ponieważ mam o tym zaledwie blade pojęcie, pytanie:
Czy to zadziała ?
Czy pomijając ryzyko zwarcia (myślę też o samodziałce) kupując taką kombinację kabli (poszukuję bezskutecznie) nie będzie jakiejś kolizji w przesyle sygnałów ?
Dostawca kamery, znając już problem, jest tak uprzejmy, że na własny koszt deklaruje odbiór towaru (już po jednej zamianie). Mnie jednak uparcie zależy na tej kamerce. Na tą okazję mam tą “patelnię” (czyt.B – duży ekran).
Serwis samsunga jak na razie ignoruje moje pytanie – niestety.
Z góry dziękuję za uwagę.
Dziadek
to jest niewiadoma. Większość urządzeń pobiera prąd z telefonu tabletu i przy pełnej baterii to jest niewiele czasu.Czyli nie ma zawsze, poza wyjątkiem ładowamia telefonu. Owszem, działała mi klawiatura, mysz, kamera, pendrajw. Niektóre urządzenia lepiej kablem bez zasilania ,czasem trzeba uruchomić ponownie.T rochę zależy to od wersji android, firmy, roota. Dysk twardy, np. 1TB potrzebuje więcej prądu niż pendrajw.
Witam,
Na jakim telefonie jest testowany ten kabel?
Wydaje mi się ,że jest to Sony xperia t3.
szacun za konstukcje. ja myslalem zeby zrobic cos takiego z kabla danych i beczki USB
Koles zrobil kabel, ktory kosztuje 99 groszy z VAT. A wykonanie prosi o pomste do nieba. Wiedza i solidnosc = zero.
To jest niby za 1zł w internecie ale prawda jest taka że w internecie kable nie pozwalają na jednoczesny przesył danych i ładowanie. Wiem z praktyki. Bardzo dobra robota!