Mini bank pamięci

Mini bank pamięci

Podczas długich podróży samochodem lubię posłuchać muzyki. Płyta CD ma tę wadę, że rysuje się i niszczy np. od zmian temperatur, poza tym przy zmianie płyty trzeba sięgać do schowka. Zdecydowanie wygodniejszym nośnikiem jest pendrive. Ponieważ miałem kilka starszych pamięci USB o pojemności 512MB, postanowiłem je wykorzystać. Inspirację znalazłem na tej stronie: DIY USB „Hard Drive”

Jak dla mnie ten pomysł miał jedną wadę – wszystkie pamięci były podłączone do huba USB i były widoczne przez system. W komputerze to nie jest problem – po prostu widzimy kilka napędów. W samochodzie taki „Dysk” albo nie pracowałby w ogóle albo byłby widoczny tylko jeden z „napędów”. Dlatego też przemyślałem sprawę i znalazłem proste rozwiązanie – przełącznik. Poszukałem w swoich elektronicznych gratach i znalazłem podwójny trój-pozycyjny przełącznik (przełącza dwa obwody w trzech pozycjach).

Odrobina teorii
Urządzenia w standardzie USB 1.1 oraz 2.0 posiadają 4 przewody. Aby móc przełączać pamięci flash wystarczy zamienić przewody sygnałowe (D+, D-) podłączone do naszego komputera, przewody masy oraz zasilanie 5V można pozostawić podłączone. Pamiętać należy o mocy podłączonych na stałe urządzeń USB do jednego portu by nie przekroczyć wartości 1A (dla USB 1.1/2.0). Dokonałem pomiarów pamięci jakie posiadałem – ich pobór wynosił 0,05; 0,05 i 0,07 A. Przy użyciu trzech pamięci (bo na tyle pozwala mi przełącznik) sumarycznie otrzymam ok 0,17 A.

USB Schemat

Co potrzebujemy:

  • pamięci USB
  • gniazda USB (jeśli chcemy mieć możliwość wymiany pamięci)
  • przełącznik (odpowiedni do ilości sztuk pamięci)
  • kabel USB z wtyczką (lub gniazdo jeśli chcemy mieć przewód odłączany)
  • obudowę
  • opcjonalnie płytka uniwersalna
  • opcjonalnie dioda + rezystor (jako kontrolka podłączonego zasilania)

mini bank pamieci 1

Przełącznik
Jeśli ktoś posiada przełącznik, który ma możliwość przełączania trzech lub więcej obwodów, może wykonać bank pamięci z odłączanym zasilaniem od nieużywanych kości (przełączanie linii D+, D- oraz 5V, a masa zostaje wspólna). Mój przełącznik był dwuobwodowy, stąd zasilanie gniazd USB będzie wspólne i stale podłączone.

Schemat

schemat 1schemat 2

UWAGA:

Na schemacie występują dwa przełączniki S1 – w rzeczywistości jest to jeden podwójny przełącznik (niestety nie znalazłem właściwego w bazie elementów).
Schemat jest poprawny wg oznaczeń programu Fritzing w którym był wykonany. USB posiada przewód zasilania i GND na zewnętrznych pinach, piny wewnętrzne to sygnał D+, D-.
Pomyłka w podłączeniu przewodów może doprowadzić do uszkodzenia pamięci flash lub uszkodzenia portu USB/płyty głównej komputera !

Budowa

Po zebraniu wszystkich niezbędnych elementów pracę rozpoczynamy od otwarcia naszych pamięci i przymiarki od obudowy (ja użyłem otwierane etui Curvera).

mini bank pamieci 2

Przycinamy płytkę uniwersalną do żądanych wymiarów i lutujemy przełącznik. Następnie wycinamy w obudowie niezbędne otwory – pod kabel USB (lub gniazdo jeśli chcemy mieć odłączany przewód), pod diodę i pod przełącznik. Mocujemy elementy w naszej obudowie. Ja wykorzystałem cyjanoakryl – metalowa obudowa przełącznika przyklejona do plastikowego etui trzyma bardzo dobrze. Lutujemy gniazda USB (lub bezpośrednio nasze pamięci) do drugiej płytki, przewody łączące przełącznik z pamięciami oraz przewód USB we właściwe miejsca – zasilanie do płytki z pamięciami, sygnały D+, D- do przełącznika. Pod koniec prac „elektrycznych” możemy przylutować diodę wraz z rezystorem (ja użyłem rezystora 510 ohm).

mini bank pamieci 3

Przed pierwszym testem warto po raz kolejny sprawdzić poprawność podłączeń – najprościej sprawdzić przejścia pomiędzy kablem USB a gniazdami pamięci. Jeśli jesteśmy pewni działania to można urządzenie podłączyć do komputera. W moim przypadku okazało się że jedna z pamięci nie działa, miałem kolejną, a dzięki gniazdom USB wymiana była błyskawiczna. Po sprawdzeniu urządzenia, warto zamocować pamięci (np. klejem na gorąco) by w czasie transportu czy upadku nie przemieściły się i nie doszło do zwarcia. W mojej obudowie płytka uniwersalna jest na tyle ciasno spasowana, że po zamknięciu obudowy nic się nie przemieszcza.

mini bank pamieci 4

mini bank pamieci 5

Podsumowanie

Testy przeprowadziłem w dwóch komputerach i samochodzie – wszystko działa prawidłowo. Pojemność 3x 512 MB to aż nadto co potrzebuję. Przełącznik pozwala mi szybko się przełączyć pomiędzy pamięciami i tym samym np. gatunkami muzyki – na jednej pamięci to, a na drugiej co innego.

P.S. Czy przełączam pamięci przy włączonym przewodzie USB ? Tak. Jeżeli wasz przełącznik nie zwiera obwodów D+,D- z dwóch pamięci, nie powinno być żadnych problemów.

Ocena: 4.07/5 (głosów: 69)

Podobne posty

Prosty i Tani Piec do Pizzy

Prosty i Tani Piec do Pizzy

Dziś postanowiłem zbudować prosty i bardzo skuteczny piec do pizzy.Nie ma co się rozpisywać zapraszam…

14 komentarzy do “Mini bank pamięci

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?