Bezużyteczne pudełko

Bezużyteczne pudełko

Witam !

Jest to mój pierwszy projekt opublikowany na Majsterkowo.pl , a więc proszę o wyrozumiałość. Jakiś czas temu zainteresowałem się elektroniką. Postawiłem na Arduino, ponieważ jest łatwe w oprogramowaniu, a także dostępne jest wiele bibliotek i przykładów. Po pewnym czasie, kiedy “nauczyłem” się programować, postanowiłem stworzyć jakiś projekt. Przeglądając internet znalazłem ciekawą rzecz, jaką jest “Useless Box”. Po zrozumieniu działania urządzenia wziąłem się do roboty.

Potrzebne rzeczy:

1x Arduino Leonardo 

2x Serwo TowerPro MG-90s

1x Pakiet LiPol 7,4 V (równie dobrze można użyć koszyka zwykłych akumulatorków AA)

1x Przetwornica Step-Down (ja mam jakąś z Ebay’a za 1$)

1x Przełącznik dwupozycyjny

1x Opornik 10 kOhm

2x Opornik 1 kOhm

1x Buzzer

1x Jakieś pudełko

 

Oto schemat konstrukcji:

Schemat

Sterowane przez Arduino serwa mają otwierać pudełko oraz przełączać przycisk. Czujnikiem wyzwalającym ruch serw jest przełączenie przycisku.W moim pudełku przewidziane są dwa serwa: jedno do otwierania pudełka, a drugie do przełączania przycisku. Do zasilenia ich wykorzystałem przetwornicę step-down ustawioną na 6 V. Oprócz serw w tym pudełko można też zauważyć buzzer. W razie rozładowania baterii zaczyna on piszczeć. Jest to bardzo przydatne, kiedy zasilamy jakiś układ z Li – Pola, ponieważ jego napięcie nie może spaść poniżej pewnej granicy. Oto cały kod pudełka:

Zdaję sobie sprawę z tego, że kod ten można prawdopodobnie optymalizować jednak kiedy robiłem ten projekt nie miałem na to czasu, a teraz już mi na tym nie zależy. Teraz wytłumaczę trochę kod.

Sekwencje działania pudełka następują kolejno po sobie. Odpowiada za to ta część kodu.

Po zakończeniu każdej sekwencji “seq” się zwiększa, a więc przy następnym przełączeniu włączy się już następna sekwencja. Kiedy już wszystkie zostaną uruchomione sekwencja jest wybierana losowo.

Ta część odpowiada za pomiar napięcia i działanie buzzera. W tym przypadku jeśli napięcie spadnie poniżej 7 V, to buzzer zaczyna piszczeć:

Ta natomiast odpowiada za to, że jeśli przez dziesięć sekund ( licznik = 1000) przełącznik pozostanie w pozycji startowej, to drzwiczki pudełka stukają. Po każdym przełączeniu przycisku oraz po stuknięciu drzwiczkami, licznik ponownie rozpoczyna naliczać 10 sekund:

Oto filmik przedstawiający działanie mojego “Bezużytecznego pudełka”, filmik nie jest najnowszy, jednak od tego czasu nic się nie zmieniło:

W moim pudełko przewidziane jest 6 sekwencji oraz jedna funkcja dodatkowa (stukanie), jednak każdy może dopasować ich ilość według własnego uznania. Mam nadzieję, że mój projekt wam się spodoba i pozytywnie ocenicie mój projekt. Na ewentualne pytania lub problemy związane z moim pudełkiem odpowiadam w komentarzach.

Na koniec przedstawiam kilka zdjęć:

Pudełko

Pudełko

Pudełko

 

 

Ocena: 4.64/5 (głosów: 50)

Podobne posty

21 komentarzy do “Bezużyteczne pudełko

  • Zajefajne! Widziałem już różne wersje bezużytecznego pudełka, ale ta jest najlepsza. Na początku myślałem, że to kolejny projekt, w którym niepotrzebnie wykorzystano mikrokontroler, który można by było zastąpić kilkoma elementami dyskretnymi, ale na szczęście myliłem się – Arduino pozwala na wykonywanie różnych interesujących sekwencji. Oczywiście na Atmedze zaprogramowanej w C też by się udało i byłoby bardziej profesjonalnie. Jak jest z poborem mocy na czuwaniu? Nie wiem, czy w Arduino jest taka możliwość, ale ogólnie w Atmedze są różne tryby uśpienia, dzięki czemu można ograniczyć prąd do mikroamperów. Sprawdzanie stanu przełącznika za pomocą if-a w nieskończonej pętli nie jest chyba zbyt energooszczędne – z tego, co wiem, lepiej wykorzystać przerwanie.

    Odpowiedz
  • Minus jest tego taki, że musi być osobny wyłącznik do wyłączenia całego układu. W przypadku standardowego pudełka na ne555 wajcha jest od razu wyłącznikiem.

    Odpowiedz
    • Niekoniecznie – można tak zaprogramować mikrokontoler, żeby przechodził w tryb oszczędzania energii po przełączeniu przełącznika i ewentualnym wykonaniu sekwencji “niecierpliwienia się” pokazanej na filmiku :) . Mógłby poruszać klapką raz lub kilka razy co jakiś czas od ostatniego przełączenia, a potem wyłączyć zegar i inne zbędne podzespoły. W pilotach od telewizorów nie montuje się wyłączników zasilania, bo działają w podobny sposób, a prąd pobierany z baterii podczas uśpienia jest zaniedbywalnie mały w porównaniu z tym podczas pracy. Gdyby pilot był rzadko używany, to prędzej minąłby termin ważności baterii niż uległyby rozładowaniu.

      Odpowiedz
  • witam, sam zrobiłem kiedyś podobne urządzenie, tak samo z podobnymi bajerami, tylko że było to na atmedze8, pchać płytkę za 100pln w taki projekt to grzech, a atmega kosztuje 5 pln

    Odpowiedz
  • Co do przechodzenia w stan uśpienia, był o tym doskonały wpis na majsterkowie to był chyba marudnik do kwiatów. Ja zastanawiam się po co pakiet 7,4V i step down nie lepiej jedno ogniwo i step UP, albo wogóle do całości arduino mini na 8mhz z ogniwa a zasilanie serw tylko przez przetwornicę w momencie włączenia, przetwornica włączana tranzystorem.
    Generalnie filmik rozbawił mnie na ocenę :)

    Odpowiedz
  • Zauwazylem ze na schemacie przycisk jest podlaczony do SDA a buzer do pinu 7 w kodzie przycisk podłączamy do pinu 7, buzzer podłączamy do pinu 11.

    Odpowiedz
  • Witam,
    Jeżeli jest jakaś chociaż najmniejsza szans , żeby komuś takie gotowe pudełko odkupić, to byłabym niezwykle szczęśliwa.
    Bardzo mi na tym zależy, dobrze zapłacę ;p
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?