Moj pierwszy projekt i post na Majsterkowo. Arduino MEGA, BLYNK, czujniki pogodowe, przekaźniki i pralka:-)

Moj pierwszy projekt i post na Majsterkowo. Arduino MEGA, BLYNK, czujniki pogodowe, przekaźniki i pralka:-)

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Cześć, to mój pierwszy post tutaj, dużo was czytam bo to i ciekawe i pouczające. 

Mam 39 lat, mieszkam w małej miejscowości Kryry na śląsku, i elektroniką i Arduino zaintersowałem się ok. 3 miesiące temu poprzez kursy Forbota.

Mój pierwszy projekt miał być stacją pogodową opartą na arduino i LCD 20×4, ale trochę się rozrósł, LCD stał się pomocniczy, główną rolę przejął BLYNK. 

Jeszcze nie podłączone czujniki i sprzęt nie na swoim miejscu, ale w miarę działa, to się chwalę:

Pozdrawiam i czekam na ewentualne sugestie.

[Edit] Są sugestie jest odpowiedź.

Do zbudowania ww. układu posłużyły mi:

klon Arduino MEGA,

ethernet Shield do wyżej wymienionego,

kilka(podłączony na razie jeden) czujników temperaturyDS18B20,

dwa  czujniki typu DHT11, ale zamienię je chyba na DHT22,

czujnik ciśnienia i temperatury BMP280 I2C,

moduł zegarowy RTC1307 I2C,

enkoder z przyciskiem,

wyświetlacz LCD 20×4 I2C,

listwa diod programowalnych 8szt (będzie zamieniona na dwie po 4 szt),

czujnik deszczu,

buzzer bez generatora,

tablet.

Układ mierzy temperaturę w dwóch miejscach w domu, na zewnątrz temperaturę w słońcu, przy gruncie i 1m nad gruntem w cieniu. Dodatkowo mierzy ciśnienie atmosferyczne, wilgotność zewnętrzną i wewnętrzną oraz temperaturę wody w CO.

Funkcją dodatkową jest alarm wywoływany przy pierwszych opadach deszczu, a także (na wyraźne życzenie żony) alarm informujący kiedy pralka w piwnicy skończyła pracę.

Kolejną funkcją układu jest sterowanie pracą 8 przekaźników obsługujących min. bramę, furtkę, oświetlenie. O stanie pracy przekaźników informują programowalne diody LED.

Enkoder służy do poruszania się po menu na LCD20x4(prawo, lewo, przycisk), każdy obrót i wciśnięcie jest sygnalizowane przez buzzer.

Docelowo planuję dołożyć czujnik zanieczyszczenia powietrza, mierzący pył PM2,5, PM10.

Wszystkie dane z czujników są na bieżąco wyświetlane i przewijane na LCD 20×4, po wciśnięciu przycisku enkodera wchodzimy w menu opcje gdzie możemy na LCD20x4 sprawdzić najwyższy i najniższy odczyt każdego z czujników, datę tego odczytu oraz zresetować pamięć dla każdego odczytu i czujnika z osobna.

Pierwszą pozycją w menu opcje jest kolejne podmenu Włączniki, w którym możemy sterować poprzez enkoder wszystkimi ośmioma przekaźnikami.

Każdy z przekaźników jest sterowany sygnałem z arduino idącym przez bramki OR do których dochodzą także sygnały z zewnętrznych włączników naściennych.

Dopiero sygnał za bramką OR idzie do przekaźnika oraz dodatkowo jako potwierdzenie wraca do arduino. Dioda led informuje o włączeniu przekaźnika także, kiedy tenże jest włączony “poza arduino” przez włącznik naścienny. Informacja o tym fakcie wraca do arduino powodując odpowiednie zmiany zmiennych i na bieżąco aktualizując diody led i informacje wyświetlane na LCD 20×4.

Osobną sprawą jest BLYNK który miał służyć początkowo tylko do kontroli przez telefon nad przekaźnikami, ale po poznaniu jego możliwości, całkowicie zmieniłem założenia i teraz to tablet z zainstalowanym Blynkiem jest głównym wyświetlaczem i sterownikiem całego układu.

Na tablecie mam podmenu: przekaźniki, czujniki, max i min, historia, alarmy.

W menu przekaźniki sterujemy z tableta i telefonu, w dowolnym miejscu na świecie, przekaźnikami, otrzymując z powrotem informację o faktycznym włączeniu przekaźnika(zmiana koloru widgeta oraz wyświetlonego na nim napisu) , także przez kogoś innego(przez włącznik ścienny, lub drugie urządzenie:tablet lub telefon). Choć poprzez udostępnienie tokena do naszego projektu takich urządzeń może być więcej.

Drugie menu to wyświetlanie danych z wszystkich czujników odświeżane co 1 min, oraz mała “dioda led” migająca i informująca o prawidłowej komunikacji apka-arduino.

Kolejne menu to ekran z rozwijanym podmenu na którym wyświetlone są nazwy wszystkich czujników i poprzez wybór któregoś z nich możemy sprawdzić(podobnie jak to było na LCD20x4), najniższą i najwyższą wartość i zresetować pamięć dla każdego czujnika osobno.

Następne menu to historia, ja mam ustawione wyświetlanie na wykresach   historii odczytów ciśnienia atmosferycznego i wigotności.

Ostatnie menu to alarmy. Po pojawieniu się na odpowiednim pinie arduino sygnału z czujnika deszczu lub sygnału o końcu pracy pralki, na wyświetlaczu LCD20x4 przestaje się przewijać informacja o dacie, godzinie i odczytach z czujników, a wyświetla się info o alarmie z odpowiednią treścią, albo o pralce albo o deszczu. Dodatkowo listwa diod led miga jak szalona wszystkimi kolorami i sposobami. Po wciśnięciu enkodera lub upływie ustawionego czasu alarm wyłącza się. Informacja o alarmie pojawia się też na tablecie i telefonie, w sposób wizualny i dźwiękowy, poprzez wybraną melodię z pamięci talefonu/tableta.

Dodam jeszcze, że do tabletu dam dorobić fajną ramkę, w której tenże tablet umocuję, dodatkowo w ramce umoieszczę listwy led informujące o stanie przekaźników, niezależnie od tabletu i wyświetlanego na nim menu, a ramka przy okazji będzie też kryć kabel zasilający tablet:-)

To chyba tyle, jakby coś to pytajcie:-)

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 2.75/5 (głosów: 8)

Podobne posty

9 komentarzy do “Moj pierwszy projekt i post na Majsterkowo. Arduino MEGA, BLYNK, czujniki pogodowe, przekaźniki i pralka:-)

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?