INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Opracowałem układ sterowania tzw. multidropa czyli automatycznej maszyny produkującej ciastka. Automaty tego typu zyskują bardzo duża popularność, potrafią zastąpić kilkunastu pracowników – a co za tym idzie bardzo szybko następuje zwrot kosztów poniesionych na zakup maszyny.
W skład systemu sterowania maszyną weszły:
- sterownik PLC;
- panel HMI;
- sterownik silnika krokowego;
- dwa falowniki.
Falowniki sterowane są przez sterownik PLC za pomocą panelu dotykowego. Nie będzie też problemu aby sterowanie odbywało się za pomocą protokołu Modbus RTU. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku zastosowania większej liczby silników. Sterownik PLC komunikuje się za pomocą protokołu poprzez RS232 z panelem dotykowym.
Sterownik PLC pozycjonuje taśmę z tacką na ciastka dzięki silnikowi krokowemu. Sterowanie silnikiem krokowym odbywa się poprzez wbudowane funkcje do pozycjonowania. Sterowanie odbywa sie w trybie krok/kierunek. Konfiguracja ogranicza sie do ustalenia parametrów pozycji, a następnie na wywołaniu odpowiednich funkcji.
Panel operatorski HMI, umożliwia w pewnym stopniu wizualizację całego procesu produkcji ciastek. Dodatkowo użytkownik ma możliwość wyboru, gotowych, zapisanych w panelu receptur na żądane ciastko. Jeśli zaistnieje potrzeba może w czasie pracy zmodyfikować recepturę lub dodać nową. Opcjonalnie możliwie jest dodanie zdalnego dostępu do maszyny, umożliwić to może np. podgląd aktualnego stanu produkcji przez zarząd bądź działy kontroli.
Całość działa bez zarzutu od kilku miesięcy.
Oprócz stricte elektryczno/mechanicznych prac montażowych uruchomienie automatu wymagało sporo informatycznej pracy tj.
- opracowania wizualizacji na panel dotykowy;
- napisania programu do sterownika PLC;
- konfiguracji falowników.
Jak działa skomputeryzowany automat można zobaczyć na filmie:
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Nie kompletny artykuł. Odemnie 2 gwiazdki.