Przewidywany czas wydruku w programie Slic3r – poradnik

Przewidywany czas wydruku w programie Slic3r – poradnik

Czołem drukarze!

Od ponad roku moim podstawowym slicerem jest Simplify 3D, w którym ciąłem wszystkie modele przygotowywane do druku. Sam slicer tnie modele bardzo ładnie, ale wkurza mnie jego interfejs i bałagan w opcjach. Poza tym już kilkakrotnie S3D zgubiło moje skrupulatnie dopieszczane profile, co dodatkowo odbiera mi psychiczny komfort korzystania z tego slicera.

Od jakiegoś czasu mocno mnie kusiło, żeby spróbować przesiąść się na Slic3ra – tym bardziej, że jest to slicer oficjalnie wspierany przez Prusę i doczekał się nawet swojego własnego forka pod nazwą Slic3r Prusa Edition, który zawiera kilka fajnych funkcji, a także domyślnie ma w sobie dobrze dobrane parametry pod druk na Prusie.

Niestety Slic3r ma jedną ułomność – nie wyświetla szacunkowego czasu druku modelu na danych parametrach. Niestety jest to dla mnie rzecz bardzo ważna, ponieważ często eksperymentuję z różnymi parametrami i porównuję przewidywane czasy druku szukając optymalnego stosunku jakości/wytrzymałości do czasu druku. Czasami działa to też w drugą stronę – muszę mieć model gotowy np. za 4 godziny i szukam takich parametrów, żeby w tym czasie wydrukować model możliwie jak najlepiej.

Sam Josef Průša nie planuje dodawania tej opcji do swojego forka, ponieważ czas druku można sprawdzać w programie Pronterface, który jest domyślnie instalowany z Slic3rem Prusy. Na takiej samej zasadzie można sprawdzać czas druku w programie Repetier Host, lub na stronie http://gcode.ws/.

Owszem – jest to jakieś wyjście, ale dla mnie jest to mega niewygodnie. W S3D dobieram sobie parametry, klikam dwa razy i widzę czas druku. Jak nie pasuje, to poprawiam, znowu klikam i widzę o ile czas się zmienił. Gdybym miał za każdym razem generować gcode i ręcznie ładować go w zewnętrznym programie, to chyba szlag jasny by mnie trafił już po kilku minutach ;)

Na szczęście da się to trochę ułatwić i zautomatyzować. Na rozwiązanie nakierował mnie na Wykopie użytkownik DesuDeluxe, który podpowiedział, że do Slic3ra można podpiąć skrypt pythona, który jest wykorzystywany we wspomnianym wcześniej programie Pronterface do obliczania czasu druku. Na Reddicie znalazłem nawet gotowe rozwiązanie, które jednak nie bardzo chciało u mnie działać, więc zarwałem wczoraj nockę i nieco dopieściłem ten skrypt :)

Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć, jak to działa:

Po załadowaniu skryptu do Slic3ra czas druku jest pokazywany w dwóch miejscach:

  • W okienku, które pojawia się automatycznie po wyeksportowaniu GCODE (jest to moja modyfikacja do skryptu)
  • Czas jest dodawany także do nazwy zapisywanego pliku .gcode. Przykładowo – przy zapisywaniu pliku majsterkowo.gcode na dysku zostanie zapisany plik majsterkowo_0h48m.gcode.

Nie jest to może aż tak wygodne, jak w Simplify 3D, ale jest to już dla mnie rozwiązanie akceptowalne, bo nie wymaga ode mnie odpalania dodatkowych programów, ani żadnego dodatkowego klikania.

Jak włączyć wyświetlanie czasu druku w Slic3r

Po pierwsze – jeżeli jeszcze nie macie, to musicie zainstalować sobie Pythona 2.7 (koniecznie w wersji 2.7.*!).

Po zainstalowaniu ściągnijcie skrypt gcoder.py (to jest ta moja wersja skryptu, która śmiga bez problemu pod Windows 10). Jeżeli chcecie spróbować użyć oryginalnego skryptu, to możecie go pobrać z githuba. Po pobraniu rozpakowujemy archiwum i zapisujemy plik gcoder.py gdzieś na dysku.

Następnie odpalamy Slic3ra i przechodzimy do zakładki Print Settings -> Ouptut options i wklepujemy ścieżkę do pliku gcoder.py w polu Post-processing Scripts:

Slic3r - post processing scripts

I to wszystko :D Pamiętajcie tylko, że ten krok trzeba powtórzyć dla wszystkich profili utworzonych w Print Settings.

Jeżeli chcecie, żeby to czarne okienko pojawiające się po eksporcie GCODE samo się zamykało (pojawi się na kilka sekund i samo zniknie), to usuńcie z pliku gcoder.py następujące linie:

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi Wam nieco życie.

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 9)

Podobne posty

12 komentarzy do “Przewidywany czas wydruku w programie Slic3r – poradnik

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?