Czy drabiny potrzebują przeglądu?

Czy drabiny potrzebują przeglądu?

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Cześć Majsterkowicze!

Pewnie nie wiecie, ale drabiny, jak wszystkie inne urządzenia, od czasu do czasu trzeba kontrolować. Wie o tym każdy porządny kierownik budowy. A jak jest u ciebie w domu? Czy robisz okresowy przegląd drabin?

Postanowiłem poruszyć ten temat, bo zauważyłem, że nie jest zbyt “popularny” w sieci. Podejrzewam, że również w realnym życiu, przeglądy drabin, zwłaszcza domowych, nie zdarzają się zbyt często. Oto kilka słów na temat przeglądów kontrolnych drabin.

są używane – nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd musi być odnotowany w książce obiektu budowlanego – wzór takiej książki zazwyczaj jest dołączony do drabiny, podobnie jak instrukcja, w której znajdziemy wytyczne dotyczące tej kontroli. Niektóre firmy wymagają, by to ich pracownicy, odpowiednio przeszkoleni, przeprowadzali przegląd – zdarza się to zwłaszcza przy drabinach specjalistycznych.

Jednym słowem – za odpowiedni przegląd odpowiedzialny jest producent, który informuje o nim w dołączonych do drabiny dokumentach. Właściciel jest zaś zobowiązany do regularnego dokonywania tej kontroli.

Przegląd domowej drabiny zawsze warto zrobić podczas wiosennych porządków – sprawdzić zamocowanie poszczególnych części, ocenić stan ogólny i – jeśli jest taka konieczność – dokonać konserwacji. Dotyczy to zwłaszcza drabin, które zimą trzymane są w szopkach i przydomowych komórkach – jeśli nie są wykonane z odpowiednich materiałów, mogą być skorodowane lub miejscami zardzewiałe.

Na tym nie koniec! W warunkach domowo-ogrodowych trzeba sprawdzić czy coś w drabinie nie jest: pęknięte, wgniecione, złamane, poluzowane, czy są wszystkie elementy, czy stan stabilizatora i plastikowych końcówek nie budzi zastrzeżeń. Brak tych końcówek powoduje, że drabina stoi niestabilnie oraz że można porysować np.: podłogę, parkiet (w drabinach domowych). Takie zamienne zapasowe stopki i stabilizatory można dokupić. To części zapasowe niedrogie i niezbędne. Po co kupować nową drabinę skoro jest możliwość naprawienia, albo nawet ulepszenia tej, którą macie?

Polecam części zamienne do drabin marki Alve oraz części zamienne i akcesoria dedykowane do drabin i podestów marki Krause – sam ich używam i bardzo sobie chwalę.

Od stanu drabiny zależy bezpieczeństwo Twoje, Twojej rodziny albo Twoich pracowników. Dlatego na początku roku wpisz do swojego kalendarza termin jej kolejnego przeglądu – i to najlepiej w rubryce „ważne”.

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 3/5 (głosów: 2)

Podobne posty

Jak i czym ocieplić poddasze?

Jak i czym ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Izolacja pomieszczeń pod dachem jest również niezbędna,…

7 komentarzy do “Czy drabiny potrzebują przeglądu?

 • Jestem za. Nie raz przekonałem się o tym, że utrzymanie drabiny w dobrym stanie to mniej złamanych nóg, obdartych łokci i rozbitych głów…
  Pracuję jako elektryk, to też drabina jest w moim podstawowym wyposażeniu zaraz obok kombinerek i próbnika napięcia ;)
  Mógłbyś jeszcze coś o ewentualnych naprawach napisać… co wolno, a czego nie…

  Odpowiedz
 • wszystko pięknie, poruszono tu bardzo ważne kwestie dotyczące drabin – ale wydaje mi się ze miejsce tego artykułu jest raczej na forum majsterkowa .

  Odpowiedz
 • Witam!

  Nie chcę aby ktoś pomyślał, że próbuję kogoś obrazić czy wyśmiać, ale za chwilę zaleje forum seria o tym, że noże są ostre, że igły są kujące itp.
  Sam pracuję w firmie, gdzie powołana jest osoba, która między innymi regularnie przegląda drabiny. To wynika jeżeli dobrze pamiętam z przepisów BHP. Ale w prywatnych domach to jeżeli ktoś jest ( nie wiem czy znacie takie słowo, czy to lokalna gwara tu, gdzie mieszkam ) “Paparuch-em” i nie potrafi zadbać o swoje narzędzia to niech nie zabiera się za majsterkowanie. Dla mnie utrzymywanie porządku w warsztacie i sprawdzenie stanu narzędzi i maszyn to naturalny odruch jak np zapięcie pasów.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?