Drewniana lampka LED z czujnikiem ruchu i zegarkiem

Drewniana lampka LED z czujnikiem ruchu i zegarkiem

3. Sterowanie LED’ami czyli ściemniacz:

Schemat:

SCIEMNIACZ_SCHEMAT

PCB:

sciemniacz_pcb

LSP8 – GND (Masa Arduino. Podłączyć tutaj też masę czujnika ruchu, wyświetlaczy i modułu RTC aby zaoszczędzić połączeń do Arduino)
LSP6 – MODUL GND (masa z modułu LED)
LSP5 – D9 (Cyfrowy pin 9 Arduino)
LSP3 – A1 (Analogowy pin 1 Arduino)
LSP4,9,7 – Zasilanie 5V (podłączamy tutaj również czujnik ruchu, wyświetlacz i moduł RTC)

Do pobrania schemat i projekt pcb w eaglu.

Do płynnego rozjaśniania i ściemniania diod wykorzystałem Tranzystor BD139 [Ptot- 12,5 W, Vceo- 80V, Ic- 1,5 A], możemy również wykorzystać  BD(138, 137, 136,135) ale pamiętajmy o dobraniu odpowiednich parametrów.

Fotorezystor zapobiega włączaniu lampki w dzień, lampka włączy się tylko wtedy kiedy w pokoju będzie ciemno.

Tak wygląda zlutowany moduł ściemniacza.
Dla ułatwienia zaznaczyłem jak z drugiej strony biegną ścieżki i jak podłączyć do Arduino ;)
Zasilanie i masę (GND) wszystkich modułów łączymy tutaj.

SCIEMNIACZ

Tranzystor ani trochę się nie nagrzewa także wszystko działa jak należy :)

Czujnik ruchu do nabycia na Allegro bądź eBayu (za grosze :))
Podłączamy[ +5V do +5V], [GND do GND] i [OUT pod cyfrowy pin nr 2 Arduino].

pirsensor_t

Dodam iż w oczekiwaniu na moduł musiałem wykorzystać czujnik ruchu ze starego odświeżacza powietrza który łatwo dostosować do Arduino :)

Program:

  1. Strona:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
Ocena: 4.77/5 (głosów: 81)

Podobne posty

35 komentarzy do “Drewniana lampka LED z czujnikiem ruchu i zegarkiem

  • Witam, gratuluję projektu. Mam jednak kilka uwag – dlaczego nie zastosowaleś jakiejś mocnej diody, dedykowanej do oświetlenia? Jak dla mnie zastosowanie 4 rejestrów przesuwnych to całkowita przesada – wystarczyłby jeden i multipleksowanie lub maksymalnie 2 ( jeden do liczb a drugi do wyboru cyfry)

    Odpowiedz
    • Dzięki :) Za mało czasu miałem od zrodzenia się pomysłu. Rozważałem 1W diody ale one chyba sporo ciepła generują bo z tego co widziałem musiał bym jeszcze radiator zastosować. Szukałem innych na allegro ale widocznie źle i w końcu wybrałem najprostsze rozwiązanie czyli kupiłem zwykłe :D

      Wiem że można by zastosować multipleksowanie ale było to dla mnie trudniejsze do rozgryzienia a rejestrów mam sporo :)

      Odpowiedz
  • Witam! Bardzo fajna lampka – pytanka dwa:
    -Czy mocno trzeba skręcać ramiona, aby lampka nie opadała? Czy lepiej zastosować podkładki samozabezpieczające?
    -Czy naprawdę do takich pierdół jak lampka z zegarkiem trzeba wpychać arduino? Jest to, o ile się nie mylę, wydatek rzędu 100zł, gdzie atmega 328 (bo chyba na tym opiera się arduino) kosztuje około 12zł do tego garść drobnicy za jakieś 8zł z płytką uniwersalną i nawet dokupując sobie programator ISP (który również łatwo złożyć w domu) wychodzi taniej niż użycie arduino. Proszę zatem o krótkie wytłumaczenie – jaki sens używania tego? Wiem że jest popularne i oszczędza odrobinę pracy – ale o to raczej nie o oszczędność pracy chodzi chyba?

    Odpowiedz
    • Dzięki :) Przed polakierowaniem trzeba było mocno skręcić i nawet poprawić kombinerkami ale po polakierowaniu nie trzeba aż tak mocno :)
      Napisałem we wstępie że Arduino nie jest konieczne. Arduino jest tu tylko przykładem a nie będę chyba przy każdym swoim artykule rozpisywał się jak poradzić sobie bez niego? :) Co prawda chcę w końcu napisać taki artykuł i nawet zacząłem już ale ciągle nie mam czasu go ukończyć.

      Poradników jak sobie poradzić bez drogiej płytki Arduino jest wiele tylko niestety anglojęzycznych np. ten http://arduino.cc/en/Main/Standalone
      Bardzo mi pomógł przy pierwszych przygodach z Arduino :)
      A jak go zaprogramować znajdziecie w majsterkowie :)

      Co do poradnika jak sobie poradzić z projektami na Arduino bez Arduino mogę tylko powiedzieć że postaram się go skończyć do końca roku ale niczego nie obiecuje :)

      Do tego projektu możemy wykorzystać nawet Atmega8 (koszt ok.5zł) bo program się spokojnie zmieści.
      Koszt takiego układu z Atmega8 to koszt ok.15zł. Programator ISP własnej roboty też nie jest trudny do zrobienia tylko trzeba umieć wytrawiać płytki. Ja poszedłem na łatwiznę i jakiś czas temu zakupiłem taki za jakieś 20zł. Chociaż płytki już wytrawiać potrafię :)

      Odpowiedz
    • W internecie można wszystkiego się nauczyć i nie koniecznie trzeba chodzić do jakiejś szkoły elektronicznej :) Gdy lubimy coś robić to wtedy wszystko przychodzi łatwo ;)

      Odpowiedz
      • Właśnie to świetnie, że w internecie jest tyle użytecznych informacji z tak wielu dziedzin. A jak to było dokładnie z tobą, od czego zaczynałeś jeśli chodzi o elektronikę?

        Odpowiedz
        • Ja cały czas zaczynam :) Uczę się z poradników i książek. A pierwszą elektroniczną rzeczą jaką zrobiłem z poradnika był odbiornik podczerwieni do komputera aby można było sterować nim przy pomocy pilota. Teraz się wkręciłem w mikrokontrolery (Arduino) i dzięki temu poszerzam wiedzę z elektroniki bo wcześniej nie była dla mnie taka ciekawa jak teraz. Także teraz to takie moje hobby :) Że tak spytam… książkę piszesz? :)

          Odpowiedz
      • Sam chciałbym zacząć swoją przygodę z elektroniką, bardzo podobają mi się te projekty z arduino, właśnie dlatego tak wypytuję :PPP

        Odpowiedz
        • Aha, spoko :) Polecam lekturę “Elektronika dla bystrzaków”. Sam ją teraz czytam hehe :D Szkoda że do samego Arduino w Polsce jest jeszcze mało poradników i książek chociaż zauważyłem że zaczyna się to powoli zmieniać bo chyba gdzieś widziałem jakąś książkę już przetłumaczoną.

          Odpowiedz
  • Muszę przyznać, że wygląda lepiej niż odpowiedniki ze sklepowych półek.
    A taki zegarek czasem się przyda czasem nie. Zależy czy będziemy pracować przy tej lampce czy też raczej czytać raczej książki w wyrku ;)

    Odpowiedz
  • Tylko nie rozumiem jednej rzeczy po co zegar w lampie jeżeli wszyscy w domu mają komputery i właściwie zawsze są włączone. Moim zdaniem zegar bez DCF w dzisiejszych czasach to bezsens. Oczywiście czy zegar ma być w lampie czy nie to sprawa gustu. Jedna sprawa, zamiast tych diod dwukropka trzeba było odwrócić jeden wyświetlacz “do góry nogami” i powstał by samoistny dwukropek co by nadało moim zdaniem lepszego wyglądu, bardziej profesjonalnego. Co do automatycznego włączenia lampy świetny pomysł do skopiowania. Ogólnie zamiast głowicy zbudowanej z baterii diod można by było zastosować gotową głowicę led z Alledrogo za 10PLN.

    Odpowiedz
    • Wszyscy mają komputery ale kiedy nie są włączone to jak nie masz zegarka to musisz szukać telefonu :D Z synchronizacją czasu z zegarem atomowym przez DCF to zgodzę się że przydało by się ale to można sobie dorobić :) Zegarek jest tutaj tylko dodatkiem który na szybko wymyśliłem aby go dodać. Przewinął mi się przez myśl moduł DCF ale zanim bym go zamówił na eBay’u to by konkurs dawno minął a na Alledrogo ok. 40zł. kosztuje. Nie czaje o co Ci chodzi z odwróceniem wyświetlacza ale najprostszym sposobem było by kupić wyświetlacz z dwukropkiem ale że takiego nie miałem a kupiłem sporo pojedynczych to sobie dwukropek musiałem dorobić i jest to estetyczniejsze niż odwracanie czegoś :)

      Odpowiedz
      • Odwrócenie wyświetlacza, hmm jak mam ci to wytłumaczyć. Masz dwa wyświetlacze dwu segmentowe jeden mocujesz normalnie kropką na dół, a drugi odwracasz o 180 stopni w ten sposób kropka jest na górze po lewej stronie. Zbliżasz je do siebie i masz piękny dwukropek po tym samym skośie co wyświetlacze. Wiem tysiąc słów nie zastąpi jednego spojrzenia. :)

        Odpowiedz
  • Świetna lampka. Bardzo mi się podoba sam desing. Rozwiązanie z wykonaniem oczek ze spinaczy niby banalne, ale dla mnie cenne, bo nieraz je wykorzystuje.

    Odpowiedz
  • Witam analizuje panski sketch i zastanawiam sie dlacze w linijce gdzie jest warunek if chodzi o odebranie sygnalu z czujnika ustawione jest na low i potem wlaczenie diody czuli high. Czujnik jak wykryje ruch wysyla sygnal czyli high?

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?