Generator pary – zalety. Czy warto kupić?

Generator pary – zalety. Czy warto kupić?

Prasowanie tradycyjnym żelazkiem jest zajęciem czasochłonnym, a jego efekty mogą nie zadowolić w pełni. Przy większej ilości prania znacznie lepiej się sprawdzą generatory pary. Na jakiej zasadzie działają i jakie są ich zalety? Czym kierować się podczas ich zakupu?

Czym jest generator pary?

Generator pary ma coraz większe grono zwolenników, a efekty jego pracy są bardziej zadowalające niż przy prasowaniu tradycyjnym żelazkiem. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu pary, która uderza o materiał pod określonym ciśnieniem. Pomaga to wyprasować nawet najbardziej oporne tkaniny. Materiał, który jest ogrzany i lekko wilgotny znacznie łatwiej jest wygładzić. Każdy generator pary składa się z bojlera oraz stopy grzewczej. Efekt prasowania to nie jedyna przewaga nad normalnym żelazkiem. Odchodzi również problem poplamionych ubrań i dylemat dotyczący tego, jak wyczyścić żelazko. Na rynku dostępne są modele stacji parowych, które pozwalają na prasowanie w pozycji pionowej. Umożliwia to wygładzanie materiałów wiszących na wieszakach lub na manekinie. Urządzenie jest zazwyczaj znacznie większe niż zwykłe żelazko, dlatego najczęściej kupuje się je do dużych mieszkań lub domów, ponieważ zajmuje dużo miejsca. Ze względu na dużą masę zaleca się ich ustawianie na deskach do prasowania wzmocnionych rusztowaniem i przeznaczonych wyłącznie do stacji parowych. Zaletami takich urządzeń jest rzadka potrzeba uzupełnia wody oraz praktycznie bezwysiłkowe prasowanie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu generatora pary?

Wybierając generator pary, należy wybierać spośród modeli renomowanych marek, wykonanych z wysokiej jakości materiałów. O skuteczności i wydajności urządzenia świadczy także m.in.:

  • moc – określana w watach. Jej wartość świadczy o szybkości nagrzewania się i skuteczności wytwarzania pary. Najlepsze generatory pary pracują na mocy do 3100 watów;
  • ciśnienie – podawane w barach. Im wartość większa, tym bardziej efektywne prasowanie. Optymalna wartość wynosi od 3 do 8 barów;
  • czas podgrzewania – określony w minutach, mówi o tym, jak długo urządzenie nagrzewa się. Najczęściej są to 2 minuty;
  • pojemność zbiornika na wodę – takie zbiorniki są zazwyczaj sporych rozmiarów i mają średnio od 1,5 do 2,5 litrów;
  • wytwarzanie pary – określa ilość wytwarzanej pary w ciągu minuty. Większość modeli wytwarza między 35 a 150 g/min;
  • blokada kapania – jest istotna, ponieważ odcina dopływ wody w momencie, gdy żelazko nagrzeje się do określonego poziomu;
  • rodzaj stopy – wybór jest bardzo szeroki i świadczy o żywotności generatora pary. Materiał, z jakiego wykonana jest stopa żelazka wpływa również na komfort użytkowania. Najczęściej spotyka się stopy ceramiczne, aluminiowe, emaliowane, teflonowe, granitowe oraz szklane. 

Nie da się ukryć, że generatory pary są znacznie droższe niż tradycyjne żelazka. Za ceną idzie przede wszystkim nowocześniejsza technologia i komfort prasowania dużej ilości odzieży. Najtańsze modele można nabyć za około 300 złotych, a te droższe mogą sięgać kwoty ok. 2000 złotych. 

 

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?