Projekt zajął III miejsce w konkursie w dziale Druk 3D Głośnik ze wskaźnikiem wysterowania na arduino

Głośnik ze wskaźnikiem wysterowania na arduino

Witam wszystkich majsterkowiczów! :)

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam swój projekt i pomysł na biurkowy głośnik. Na internecie można znaleźć co raz więcej takich projektów, które nie mają w sobie nic wyróżniającego a ja lubię dodawać co raz więcej funkcji. Także dostępność modułów pozwala każdemu na stworzenie własnej wariacji. Od dzieciństwa podobają mi się wskaźniki vintage, których na próżno już szukać w dzisiejszym sprzęcie. Przedstawiam więc wam głośnik ze wskaźnikiem vu meter na oledzie 128×64 I2C.

Potrzebne części(Można je wymienić na inne, odzysk itd..):

-Drukarka 3D i filament(można użyć dwóch kolorów).

-Wzmacniacz PAM8403, moduł jak na zdjęciu bo najlepiej gra ze wszystkich opartych na tym PAM’ie.

-Moduł odtwarzający MP3 lub moduł bluetooth (dowolny z gniazdem USB lub microsd).

-Akumulator 18650 lub inny, ale musi mieć zakres 3.7V-4.2V oraz pojemność około 2200mAh(Posiadający zabezpieczenia).

-Rezystor 1k Ohm

-Potencjometr 1k, np benteng 3296.

-Przełącznik.

-Arduino nano V3(posiada programator) lub Pro mini(nie posiada, można go zaprogramować poprzez UNO) parametry Atmega328, 5V/16mhz.

-Wyświetlacz oled biały 128×64 I2C.

-Trzy przyciski microswitch push button(regulacja głośności, pauza..)

-Moduł ładowania li-ion 1A 5V gniazdo microusb TP4056.

-2 głośniki 3W 4/8Ohm.

-Gniazdo USB 2.0

-Klej na gorąco, kropelka, kable, narzędzia i jakaś taśma wygłuszająca.

Obudowa:

Plik STL do pobrania https://mega.nz/#!t84URDLR!VXGf7Or_xGe5cKRmjZPM3anX0tUeerpfxlsjyTMpd-g

lub http://www108.zippyshare.com/v/x1C5yIYL/file.html

Zaprojektowałem ją w TinkerCad, ponieważ jest bardzo prosta, elementy zostały zmierzone linijką i przelane na ekran komputera. Z przodu pomiędzy głośnikami znajduje się oled a nad można umieścić inicjały. Tylna klapka jest odpowiednio zmniejszona aby wchodziła bez szlifowania oraz posiada kratki które w środku są zaklejone silikonową membraną. Przyciski i gniazdo USB posiadają dorobione obudowy aby trzymały się na miejscu(należy je wykonać samemu bo elementy mogą być różnej wielkości w zależności od producenta). Wykonałem wszystko drukarką 3D Kossel Delta Linear na najnowszym firmware oraz zmienionej dyszy chłodzącej wydruk.

Kod VU Meter dla Arduino w paczce rar:

Mirror 1- https://mega.nz/#!d8gghSxA!rp4SGeZxDqo3SRsj8ZM4206oq-ZZ042sdRvbVpxzR8E

Mirror 2- https://drive.google.com/file/d/0B4epTnyEYiyEamNsekNtdHUtb0E/view?usp=sharing

Projekt używa biblioteki oled_i2c(opensource) oraz jest nieco poprawionym kodem od tego Pana(zamiast biblioteki ssd1306 adafruit jest oled_i2c oraz dodano rezystor i potencjometr do pinu a0) https://forum.arduino.cc/index.php?topic=403234.0

Programowanie arduino:

Wykorzystane arduino pro mini programowałem poprzez arduino UNO. W programie należy wybrać arduino pro mini, 5V 16mhz oraz programator Arduino as ISP. Czasami udaje się bez wyjęcia atmegi z UNO, jednak gdy wyskakuje błąd trzeba delikatnie je wyciągnąć. Można także zainwestować w programator USB jeśli będziemy używać częściej małych arduino.

 

Schemat połączeń(przepraszam za wykonanie, ale ma być tylko poglądowy):

Elektronika to połączenie modułów dostępnych na aliexpress oraz arduino sterującego wyświetlaczem. Zostały przyklejone klejem na gorąco w obudowie. Mój moduł mp3 posiadał wzmacniacz 2W, który wymontowałem i pod lutowałem się do wyjścia słuchawkowego. Moduł mp3 zmienia głośność przez przytrzymanie przycisku, jedno kliknięcie przerzuca utwory. Arduino mierzy sygnał z jednego kanału i zmienia położenie wskaźnika nad stałą tarczą. Wszystko jest dopasowane tak aby nie trzeba było używać przetwornicy 5V, akumulator trzyma bardzo dobrze. Gdy napięcie spada arduino się wyłącza co oznacza potrzebę doładowania przez microusb(wzmacniacz dalej pracuje, ale zabezpieczenie przy akumulatorze nie pozwala na rozładowanie do zera). Potencjometr pozwala na wysterowanie tak aby wskazówka poruszała się lekko nawet przy niskiej głośności jak i wysokiej.

Podsumowanie:

Było to bardzo fajne doświadczenie dla mnie oraz systematycznie podwyższam trudność każdego projektu, poprzedni był na matrix led oraz większy. Z czasem staram się aby wygląd był co raz bardziej estetyczny, czasy kartonów i masy kleju już przeminęły.. :)

Na koniec film na youtube z całości:

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.5/5 (głosów: 10)

Podobne posty

8 komentarzy do “Głośnik ze wskaźnikiem wysterowania na arduino

  • Za poskładanie tych kilku modułów do kupy masz plusa, choć nie wiem dlaczego w roli VU metra robi oled a nie normalny wskaźnik analogowy :). Ma on swój czar, bezwładność i analogową dokładność. Ale czy naprawdę uważasz, że efekt końcowy jest bardziej estetyczny niż kartony i klej? Zabawa z drukarką może i fajna, ale ja bym tego w salonie nie postawił :). Pozdrowienia i sukcesów.

    Odpowiedz
    • Drukarka 3D ma swój urok dla mnie, na zdjęciach nie wygląda to tak jak patrząc realnie. Gdybym posiadał jeszcze aceton to bym poprawił gładkość wydruku :)
      Bardzo chętnie zaprojektowałbym własną płytkę do następnego projektu, ale nie mam zbyt sprzętu aby lutować elementy powierzchniowe na pcb :/

      Odpowiedz
      • Nie chodzi o to aby lutować PCB, bo i po co skoro są gotowe moduły :). Bardziej chodzi mi o wizualną stronę finalnego produktu. Jeśli Tobie się podoba wydruk 3D to OK, choć mi osobiście bardziej odpowiadało by wykończenie ładnym drewnem/aluminium :).

        Odpowiedz
  • Pomysł bardzo fajny, ale minus za schemat makaron i jakość druku :)
    Co do wskaźnika OLED zamiast analoga, ja tu widzę potencjał – np wizualizację jak przy equalizerach.
    Fajnie jakby takie słupki pomykały w rytm muzyki ;)

    Odpowiedz
    • Słupki były właśnie pierwszym pomysłem, takie słupki posiadam w poprzednim projekcie, ale na matrix led więc stwierdziłem, że tym razem może coś innego. Zgadzam się, schemat wygląda najgorzej, ale nie miałem odpowiedniego programu do tego oraz czasu. Na pewno pojawi się za jakiś czas coś ze słupkami.
      Właśnie będę zabierał się za poprawę wydruków z Delty, głównie custom firmware oraz dopinany endstop do automatycznej kalibracji, pozdrawiam

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?