Jak zbudować odkurzacz warsztatowy?

Jak zbudować odkurzacz warsztatowy?

Witajcie Majsterkowicze! 

 

Dzisiaj zaprezentuję Wam jak zbudować odkurzacz warsztatowy z odkurzacza ogrodowego :)

Jeśli posiadacie w domu (w ogrodzie) taki gadżet jak odkurzacz ogrodowy to zapewne wiecie, że przez większy czas kurzy się nieużywany na półce. Pokażę wam w jaki inny sposób można go jeszcze wykorzystać podczas majsterkowania.

 

Prezentacja gotowego odkurzacza warsztatowego/separatora cyklonowego

Jak w prosty i najważniejsze niedrogi sposób zbudować odkurzacz warsztatowy, który posłużyć nam może na przykład do odciągu trocin? Zapraszam do oglądnięcia filmu :)

Może na początek wyjaśnijmy sobie, co to jest i jak działa taki odkurzacz.

Jest to rodzaj odpylacza używanego do oczyszczania powietrza z cząstek stałych.
Odkurzacz ten nazywany jest również separatorem cyklonowym.
Jak działa to urządzenie?
Za pomocą pompy ssącej powietrze z trocinami wpada do cylindrycznej komory, wiruje w niej w wyniku czego unoszące się w powietrzu cięższe od niego cząstki stałe pod działaniem siły odśrodkowej odrzucane są na zewnątrz. Następnie ocierając się o ścianki tracą swoją prędkość i opadają pod wpływem grawitacji na dno pojemnika.

Do budowy potrzebne nam będą:

1. Pompa ssąca ( ja do tego celu wykorzystałem odkurzacz do liści).

  1. Pojemnik na trociny np. hobok po farbie min 30 – 40 litrów.
  2. Przewód do transportu powietrza wraz z trocinami min. 45 mm. (Bardzo dobrze sprawdza się tutaj rura karbowana od basenu rozporowego łącząca basen z pompą i filtrem).
  3. Przewód elektryczny
  4. Włącznik
  5. Gniazdko elektryczne
  6. Płyta OSB lub paździerzowa
  7. Cztery kółka (opcja)
  8. Kolanka PCV fi 50-90 stopni dwie sztuki
  9. Sztucer PCV fi 50 30 cm 1 sztuka
  10. Klej stolarski, wkręty, podstawowe narzędzia takie jak wiertarka, młotek, dłuto, wkrętaki itp.

Etap 1
Adaptacja odkurzacza do liści, do pełnienia funkcji pompy ssącej.
Odkręcamy od odkurzacza rurę ssącą lub ssąco-dmuchającą w zależności od modelu. Najczęściej jest to czarny największy element długości około metra.
Odrysowujemy na kawałku grubszej płyty lub deski kształt tej części rury która wchodziła w odkurzacz. Musimy zrobić to w miarę dokładnie aby po wycięciu tego kształtu z danego materiału na jakim był odrysowany dało się go umieścić w gnieździe gdzie była umieszczona rura. Ma on ściśle przylegać do ścianek gniazda.
Po dopasowaniu zaślepki wyciągamy ją z gniazda i po środku wycinamy w niej otwór o średnicy takiej jaką mamy rurę do transportu powietrza z trocinami.
Włącznik w odkurzaczu unieruchamiamy w pozycji włączony ( jakąś opaską lub taśmą).

Etap 2
Adaptacja kubła hoboka do pełnienia funkcji filtra (separatora cyklonowego).
Usztywniamy wieko płytą. W tym celu wycinamy dwa koła ze sklejki lub płyty ( średnicę tak dopasować aby jak najbardziej usztywnić wieko) przykręcamy je z góry i z dołu wieka.
Centralnie po środku wieka wycinamy otwór fi 50 do osadzenia króćca PCV.
Możliwie jak najbliżej krawędzi wycinamy otwór fi 50 do osadzenia kolanka PCV.
W otworze po środku osadzamy i uszczelniamy króciec PCV (kołnierzem i uszczelką do góry).
W otworze przy krawędzi osadzamy i uszczelniamy kolano PCV (kołnierzem i uszczelką do góry), od spodu na wystającą część kolana nakładamy drugie kolano. Kolanka ustawiamy w ten sposób aby dolne kolanko po założeniu wieka na hobok, było skierowane równolegle do ścianek hoboka. Unieruchamiamy je aby nie zmieniały położenia.

Etap 3
Budowa obudowy.
Odmierzyć długość i szerokość podstawy, ściany tylnej oraz ścian bocznych w zależności od posiadanego pojemnika i pompy (odkurzacza).
W ścianie tylnej wyciąć szczelinę do mocowania odkurzacza.
Na ściance bocznej od strony po której będzie znajdował się odkurzacz po jej zewnętrznej stronie zamontować przełącznik (należy dobrać odpowiedni w zależności od posiadanego odkurzacza). Po stronie wewnętrznej zamontować gniazdko elektryczne.
Do podstawy od strony dolnej za pomocą wkrętów przymocować kółeczka
Do podstawy za pomocą kleju i wkrętów przymocować ściankę tylną oraz ścianki boczne.

Etap 4
Wykonanie przyłącza elektrycznego.
Wyłącznik włączyć w szereg z gniazdkiem elektrycznym.

Etap 5
Montaż wszystkiego w całość.
Ustawić hobok na podstawie możliwie jak najbliżej strony przeciwległej kontaktowi.
W wyciętej szczelinie w ściance tylnej zawiesić odkurzacz.
Odcinamy z rury karbowanej odcinek pozwalający połączyć środkowy otwór pokrywy hoboka z odkurzaczem ok. 60-80 cm.
W otworze przygotowanej wcześniej zaślepki umieszczamy jeden koniec odciętej rury, uszczelniamy go.
Zaślepkę umieszczamy w gnieździe odkurzacza.
Drugi koniec odciętej rury umieszczamy w króćcu w pokrywie kubła.
Pozostałą dłuższą część umieszczamy jednym z końców w kolanku zamontowanym w pokrywie hoboka.

Pozostaje nam już tylko sprawdzić szczelność połączeń.

Miłego majsterkowania! :)

Ocena: 4.34/5 (głosów: 73)

Podobne posty

23 komentarzy do “Jak zbudować odkurzacz warsztatowy?

  • Przy następnych filmach proponuje wyłączyć autofocus w lustrzance bo strasznie rzęźi ;) Ewentualnie dokupić mikrofon i oddalić go od lustrzanki

    Co do odkurzacza to ciekawy pomysł :) Szkoda że nie mam warsztatu :D

    Odpowiedz
  • Zastanawiam się czy taki separator cyklonowy będzie działał ze zwykłym odkurzaczem, przypadkowo posiadam jeden stary aczkolwiek nadal sprawny, nie wiem tylko czy jego moc ssawna będzie wystarczająca?

    Odpowiedz
  • Kolego Karolu ocena i komentarz powinien dotyczyć obu tych rzeczy.
    Gdyby nikt nie pisał o jakości nagrania autor nie wiedział by co w swoich materiałach poprawić. Piąteczka ode mnie.

    Odpowiedz
  • Jak z bezpieczeństwem tego urządzenia?
    Kojarzę, że przy szybkim przepływie powietrza przez rurę z tworzywa sztucznego i tarciu o plastik powstają ładunki elektryczne i jeśli przez rurę przelatuje substancja łatwopalna to chyba może dojść do wybuchu… Pewnie nie każdy rodzaj tworzyw sztucznych tak działa, ale warto mieć to na uwadze np przy odciągu pyłów stolarskich

    Odpowiedz
    • Stolarnia jeszcze stoi :). A tak poważnie do tej pory, a używam tego już około roku nie zauważyłem aby coś się elektryzowało czy coś w tym stylu. Więc chyba te rury od basenu są bezpieczne. Wychodzi na to, że zrobiono je z tego samego tworzywa co oryginalne rurki które stosowane są przy piłach.

      Odpowiedz
    • To jest pewnie taki sam “urban legend” jak z tym że nie należy używać odkurzacza do czyszczenia kompa bo się końcówka elektryzuje i wyładowanie elektryczne może uszkodzić sprzęt. Teoretycznie możliwe, w praktyce pewnie łatwiej wygrać w totka niż coś takiego by zaszło.

      Odpowiedz
  • Bardzo sprytnie to pan zbudował. Podobnie buduje do tokareczki do drewna. Koniec lat siedemdziesiątych zbudowałem odkurzacz wodny do prania dywanów. Ssawą był odkurzacz Zelmer .
    Dzięki , jednak coś u pana podpatrzyłem.

    Odpowiedz
  • Szkoda, że nic więcej o odkurzaczu Pan Władek nie napisał. Interesuje się takim projektem a niestety w internecie nic nie znalazłem na ten temat prócz filmu z dwiema połączonymi butlami plastikowymi jako zbiornik na brudną wodę + odkurzacz.

    Odpowiedz
  • Ciekawy projekt, który posłużył mi do budowy odkurzacza warsztatowego czyli odciąg wiórów odkurzanie na sucho i na mokro. Zakupiłem odkurzacz ogrodowy Stiga SBL 2600 i posprztątaniu jesiennym obejrzałem ten filmik i postanowiłem go zaadoptować do heblarki konkretnie dmc-8 . Początkowo zbierałem wióry bezpośrednio przez wirnik do worka jednak stwierdziłem, że jak coś większego wpadnie to ten plastikowy wirnik może się rozpaść, oglądając różne wersje i możliwości na stronach internetowych (na pintreście jest tego dużo), stwierdziłem, że zaoszczędzę czasu i za ok. 220 zł na aliexpresss zakupiłem gotowy separator cyklonowy . Do tego beczka 60 l. miała być mniejsza 40 l. ale pasującej na allegro nie znalazłem i dobrze bo przy obróbce drewna nie trzeba jej często opróżniać a na worek prawie wystarczy . Do zestawu dokupiłem wąż fi 82 3m zamocowałem na wózku i do dzieła. W dmc-8 działa super klocki ok 2/2cm wciąga bez problemu, odkurzanie ok. Jak zmywałem myjką podłogę w garażu i podpiwniczeniu to wodę ładnie wciąga i nic nie idzie w wirnik.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?