Jaką blachę dachową wybrać? Poradnik

Jaką blachę dachową wybrać? Poradnik

Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów domu, chroniący domowników przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, dający ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Współcześnie stosowane materiały budowlane, w tym blachy dachowe, są na tyle solidne, że mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla drogiej dachówki ceramicznej. Pokrycie dachowe z blachy to termin, który mieści bogaty asortyment producentów prześcigających się w produkcji materiałów. Inwestorzy, którzy po raz pierwszy budują dom, stają przed następującym dylematem: jaką blachę dachową wybrać?

  1. Jaką blachę dachową wybrać?
  2. Ważne cechy blachy dachowej, na które musisz zwrócić uwagę

Jaką blachę dachową wybrać?

Blacha dachowa płaska to jeden z najprostszych, a zarazem niezbędnych elementów, bez których trudno wyobrazić sobie pokrycie dachowe. Ocynkowana blacha jest chętnie wybierana z uwagi na swoją odporność na uszkodzenia mechaniczne, na które jest narażona podczas normalnego użytkowania. Poddana odpowiedniemu procesowi produkcji, zachowuje swój kształt przez wiele lat. Do jej wykorzystania zachęca również niewygórowana – w porównaniu do cen dachówek ceramicznych i betonowych – cena oraz niewielka, nieobciążająca konstrukcję nośną budynku, waga.

Jednym z częściej wykorzystywanych do wykończenia dachu materiałem jest blacha dachowa trapezowa. Swoją nazwę zyskała za sprawą kształtu (faktury powierzchniowej).

W Polsce wciąż najbardziej popularnym blaszanym pokryciem dachowym jest blacha dachówkopodobna, potocznie określana jako blachodachówka. Z założenia ma ona przypominać wyglądem dachówkę. Jest wykonana z dużych arkuszy stali. W rzeczywistości jest od niej znacznie tańsza i lżejsza, dlatego też jest tak chętnie stosowana przez inwestorów mających napięty budżet już na etapie wykończenia dachu. Przy zachowaniu odpowiedniego wykonawstwa, stanowi trwały i wytrzymały materiał, który przetrwa przez kolejne dziesięciolecia. Ponadto, blachy można rozróżnić także ze względu na materiał, z jakich zostały wykonane. Na rynku materiałów budowlanych można znaleźć blachy stalowe ocynkowane, aluminiowe, cynkowo-tytanowe oraz blachy miedziane. Blacha miedziana stanowi najtrwalsze pokrycie metalowe. Arkusze blach łączy się między sobą na rąbek podwójny. Szeroki wybór blach dachowych znajdziesz w sklepie internetowym Castorama.

Ważne cechy blachy dachowej, na które musisz zwrócić uwagę

Wśród najważniejszych aspektów, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego, są cechy takie jak:

  • grubość blachy dachowej – na rynku można znaleźć różnego rodzaju blachy, począwszy od cienkiej (której grubość nie przekracza 5 milimetrów), a skończywszy na grubych, które mają powyżej 5 milimetrów;
  • rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych – wśród najczęściej spotykanych zabezpieczeń przed korozją znajdują się warstwy cynku, która charakteryzuje się zdolnością do samoczynnego zasklepiania niewielkich uszkodzeń powstałych na skutek nieostrożnego montażu lub w procesie zwyczajnego użytkowania dachu; warto wybierać taką blachę, która ma powłokę cynkową nie cieńszą niż 20 mikronów; w doborze odpowiedniego produktu może pomóc wykwalifikowany doradca klienta; jeszcze na etapie wybierania rodzaju blachy, warto wiedzieć, że miedziane i cynkowo-tytanowe nie mają żadnych zabezpieczeń antykorozyjnych;
  •  rodzaj podłoża zabezpieczanego blachą dachową – w zależności od rodzaju blachy (która może być płaska lub profilowana) stosuje się różne podkłady niezbędne do ich mocowania; w przypadku blach płaskich konieczne jest odeskowanie połaci (przy użyciu desek grubości ok. 25 mm w odstępach co 5 cm); z kolei w przypadku zastosowania blach profilowanych wykorzystuje się łaty bądź płatwie;
  • kształt blachy – w głównej mierze wpływa na wygląd dachu i całokształt budynku; na rynku spotkać, oprócz opisanej już blachy trapezowej, można blachę falistą i żeberkową (z jednostronnie wykonanym wzorem o żłobieniu wynoszącym 1 lub 2 mm);
  • klasa blachy – w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju blachodachówki, zarówno te, które powstały z wysokiej jakości stali, jak też ich tańsze i mniej trwałe odpowiedniki; nie warto za wszelką cenę oszczędzać na pokryciu dachowym – w końcu ma ono posłużyć bezawaryjnie przez wiele długich lat;
  • powłoka – ze względów estetycznych istotna jest też powłoka dekoracyjna blachodachówki; w sklepach budowlanych można znaleźć produkty o matowym lub błyszczącym wykończeniu;
  • kolorystyka – pokrycie dachowe powinno pasować do koloru i rodzaju elewacji, do wykończenia stolarki okiennej i drzwiowej oraz innych elementów budynku; zazwyczaj barwę blachodachówki można ustalić już na etapie tworzenia projektu domu – wówczas architekt wesprze nas w wyborze koloru, który będzie pasował do całości.

Jeśli szukasz innych produktów do pokryć dachowych, znajdziesz je pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny.html.

Podsumowując, warto pamiętać, że nie tylko wysokiej jakości materiał, ale także profesjonalne wykonawstwo gwarantują wzniesienie dachu, który z powodzeniem przetrwa kolejne pokolenia. Unikanie podstawowych błędów podczas wykonywania robót pokrywczych znacznie ograniczy koszty ponoszone przez inwestora w trakcie eksploatacji dachu.

Ocena: 2.33/5 (głosów: 3)

Podobne posty

3 komentarzy do “Jaką blachę dachową wybrać? Poradnik

  • “grubość blachy dachowej – na rynku można znaleźć różnego rodzaju blachy, począwszy od cienkiej (której grubość nie przekracza 5 milimetrów), a skończywszy na grubych, które mają powyżej 5 milimetrów;”

    Znajdźcie mi blachę dachową grubości 5mm, bo ja mam styczność wyłącznie z 0.5mm :D

    Odpowiedz
  • Teraz w budownictwie mieszkalnym blachy są często wykorzystywane jako zwieńczenie budynku. Jest to przede wszystkim ochrona przed zmiennymi warunkami pogodowymi, zawilgoceniem pomieszczeń i opadami atmosferycznymi.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?