Laminator do termo transferu PCB

Laminator do termo transferu PCB

           Podstawowymi narzędziami do tworzenia płytek PCB metodą termo transferową jest drukarka laserowa, papier kredowy oraz żelazko. Metoda ta jest skuteczna, ale i  problematyczna wymagająca nie małej wprawy. Nagrzanie płytki równomiernie, nie przegrzewając jej jest bardzo trudne, a to wręcz podstawa sukcesu!. Doskonałą alternatywą dla żelazka jest laminator, który nagrzewa płytkę zawsze równomiernie i to z obu stron jednocześnie.

Zamów płytkę drukowaną na www.pcbway.com

Poniżej przedstawiam skrócony opis modyfikacji laminatowa Lervia KH 4410, który moim zdaniem najlepiej się nadaje do tej modyfikacji. Posiada dokładny pomiar temperatury, i sterowanie PID, dzięki czemu temperatura jest bardzo stabilna.

Dlaczego trzeba coś przerabiać ?

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest temperatura. Oryginalne 125stC, które oferuje niemalże każdy laminator, to znacznie za mało. Należy ją podnieść do 200-250stC modyfikując lub instalując nowy sterownik grzałek. W przypadku omawianego laminatora skończy się tylko na prostej modyfikacji.

Kolejną rzeczą jest problem mocowań wałków – panewki są wykonane z plastiku, który stopił by się po niedługim czasie od osiągnięcia temperatury zadanej 250 stopni. Z tego tez powodu trzeba wykonać je z materiału odpornego na wysoką temperaturę, a zarazem mającego właściwości ślizgowe, umożliwiając swobodne obracanie się wałków. Ja wybrałem tekstolit (laminat). Ostatnią już czynnością jest pozbycie się obudowy nad grzałkami. Ona również uległa by stopieniu.

Co będzie potrzebne?:

– kawałek tekstolitu o grubości 4,3mm (ja użyłem 6mm bo taki miałem)

– 3 długie śruby M5 (ok. 50mm)

– nakrętki samo kontrujące (9szt)  i podkładki (9szt)  M5

– 4 podkładki  M8

– rezystor 4,7kΩ / 0,25W

Opis modyfikacji:

Zaczniemy od wykonania nowych panewek z tekstolitu. Jest on odporny na wysoką temperaturę,  a zarazem ma właściwości ślizgowe, co jest idealnym rozwiązaniem w tym przypadku. Zwymiarowane rysunki nowych panewek dla wyżej wymienionego modelu laminatora znajduje się w załączniku. Wiercąc otwory w tekstolicie należy starać się by były one wywiercone zgodnie z szablonem. Niewielkie przesunięcia nie powinny sprawić problemu. Najważniejsze żeby otwory nie były wywiercone pod kątem – w tym celu konieczna jest wiertarka stołowa. Następnie zabieramy się za zamianę panewek nie zapominając o założeniu 4 podkładek M8 na osie wałków które skasują luzy na boki (zdjęcie 2). Po zakończeniu montażu panewek należy wyregulować śruby tak by zębatki dolegały do siebie równolegle, całą powierzchnią, i nie wytwarzały dziwnych dźwięków podczas pracy. Teraz przyszła kolej na elektronikę.

Zacznijmy od pozbycia się bezpieczników termicznych – po modyfikacji zadziałały by niemalże natychmiast.

Są one wsunięte w górny i dolny profil aluminiowy. Należy je usunąć, a przewody grzałek przylutować bezpośrednio do wtyczek. Kolejną czynnością jest wymiana rezystora R17 na 4,7kΩ / 0,25W. Podmiana ta znacznie podniesie temperaturę grzałek. Ostatnią już modyfikacją jest przycięcie górnej pokrywy – gdyby została, mogłaby się stopić.

Bardzo ważne jest, by pozostawić wszystkie uziemienia!. Warto je jeszcze skontrolować, bo w przypadku mojego egzemplarza były całkowicie popuszczone. Dotknięcie grzałek spowoduje sparzenie, a dotknięcie gorących grzałek pod napięciem ?

Na zdjęciu widać odcięte uziemienie w kablu zasilającym – to był kabel do testów z angielską wtyczką ;P

Skrócona instrukcja użytkowania:

Po ustawieniu przełącznika na temperaturę 125st rozpocznie się nagrzewanie. Gdy zaświeci się zielona dioda OK urządzenie jest gotowe do pracy. Należy pamiętać, że po zakończeniu pracy, przełącznik należy przełączyć w pozycję Cold i wyłączyć urządzenie z prądu, dopiero wtedy gdy ponownie zaświeci się zielona dioda OK – w przeciwnym wypadku grzałki lub wałki mogą się spalić.

A tak wygląda płytka wykonana za pomocą laminatora. Bardziej doczepił bym się do jakości zdjęcia, niż samej płytki ;)

W załączniku schemat oryginalnego sterowania, oraz rysunek panewek.

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 9)

Podobne posty

17 komentarzy do “Laminator do termo transferu PCB

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?