Podczas długich podróży samochodem lubię posłuchać muzyki. Płyta CD ma tę wadę, że rysuje się i niszczy np. od zmian temperatur, poza tym przy zmianie płyty trzeba sięgać do schowka. Zdecydowanie wygodniejszym nośnikiem jest pendrive. Ponieważ miałem kilka starszych pamięci USB o pojemności 512MB, postanowiłem je wykorzystać. Inspirację znalazłem na tej stronie: DIY USB „Hard Drive”
Jak dla mnie ten pomysł miał jedną wadę – wszystkie pamięci były podłączone do huba USB i były widoczne przez system. W komputerze to nie jest problem – po prostu widzimy kilka napędów. W samochodzie taki „Dysk” albo nie pracowałby w ogóle albo byłby widoczny tylko jeden z „napędów”. Dlatego też przemyślałem sprawę i znalazłem proste rozwiązanie – przełącznik. Poszukałem w swoich elektronicznych gratach i znalazłem podwójny trój-pozycyjny przełącznik (przełącza dwa obwody w trzech pozycjach).
Odrobina teorii
Urządzenia w standardzie USB 1.1 oraz 2.0 posiadają 4 przewody. Aby móc przełączać pamięci flash wystarczy zamienić przewody sygnałowe (D+, D-) podłączone do naszego komputera, przewody masy oraz zasilanie 5V można pozostawić podłączone. Pamiętać należy o mocy podłączonych na stałe urządzeń USB do jednego portu by nie przekroczyć wartości 1A (dla USB 1.1/2.0). Dokonałem pomiarów pamięci jakie posiadałem – ich pobór wynosił 0,05; 0,05 i 0,07 A. Przy użyciu trzech pamięci (bo na tyle pozwala mi przełącznik) sumarycznie otrzymam ok 0,17 A.
Co potrzebujemy:
- pamięci USB
- gniazda USB (jeśli chcemy mieć możliwość wymiany pamięci)
- przełącznik (odpowiedni do ilości sztuk pamięci)
- kabel USB z wtyczką (lub gniazdo jeśli chcemy mieć przewód odłączany)
- obudowę
- opcjonalnie płytka uniwersalna
- opcjonalnie dioda + rezystor (jako kontrolka podłączonego zasilania)
Przełącznik
Jeśli ktoś posiada przełącznik, który ma możliwość przełączania trzech lub więcej obwodów, może wykonać bank pamięci z odłączanym zasilaniem od nieużywanych kości (przełączanie linii D+, D- oraz 5V, a masa zostaje wspólna). Mój przełącznik był dwuobwodowy, stąd zasilanie gniazd USB będzie wspólne i stale podłączone.
Schemat
UWAGA:
Na schemacie występują dwa przełączniki S1 – w rzeczywistości jest to jeden podwójny przełącznik (niestety nie znalazłem właściwego w bazie elementów).
Schemat jest poprawny wg oznaczeń programu Fritzing w którym był wykonany. USB posiada przewód zasilania i GND na zewnętrznych pinach, piny wewnętrzne to sygnał D+, D-.
Pomyłka w podłączeniu przewodów może doprowadzić do uszkodzenia pamięci flash lub uszkodzenia portu USB/płyty głównej komputera !
Budowa
Po zebraniu wszystkich niezbędnych elementów pracę rozpoczynamy od otwarcia naszych pamięci i przymiarki od obudowy (ja użyłem otwierane etui Curvera).
Przycinamy płytkę uniwersalną do żądanych wymiarów i lutujemy przełącznik. Następnie wycinamy w obudowie niezbędne otwory – pod kabel USB (lub gniazdo jeśli chcemy mieć odłączany przewód), pod diodę i pod przełącznik. Mocujemy elementy w naszej obudowie. Ja wykorzystałem cyjanoakryl – metalowa obudowa przełącznika przyklejona do plastikowego etui trzyma bardzo dobrze. Lutujemy gniazda USB (lub bezpośrednio nasze pamięci) do drugiej płytki, przewody łączące przełącznik z pamięciami oraz przewód USB we właściwe miejsca – zasilanie do płytki z pamięciami, sygnały D+, D- do przełącznika. Pod koniec prac „elektrycznych” możemy przylutować diodę wraz z rezystorem (ja użyłem rezystora 510 ohm).
Przed pierwszym testem warto po raz kolejny sprawdzić poprawność podłączeń – najprościej sprawdzić przejścia pomiędzy kablem USB a gniazdami pamięci. Jeśli jesteśmy pewni działania to można urządzenie podłączyć do komputera. W moim przypadku okazało się że jedna z pamięci nie działa, miałem kolejną, a dzięki gniazdom USB wymiana była błyskawiczna. Po sprawdzeniu urządzenia, warto zamocować pamięci (np. klejem na gorąco) by w czasie transportu czy upadku nie przemieściły się i nie doszło do zwarcia. W mojej obudowie płytka uniwersalna jest na tyle ciasno spasowana, że po zamknięciu obudowy nic się nie przemieszcza.
Podsumowanie
Testy przeprowadziłem w dwóch komputerach i samochodzie – wszystko działa prawidłowo. Pojemność 3x 512 MB to aż nadto co potrzebuję. Przełącznik pozwala mi szybko się przełączyć pomiędzy pamięciami i tym samym np. gatunkami muzyki – na jednej pamięci to, a na drugiej co innego.
P.S. Czy przełączam pamięci przy włączonym przewodzie USB ? Tak. Jeżeli wasz przełącznik nie zwiera obwodów D+,D- z dwóch pamięci, nie powinno być żadnych problemów.
Bardziej pro gdybyś zrobił z tego RAID.
To ja zadam pytanie z innej beczki, bo mi się przypomniało patrząc na gniazdo. Jakie parametry powinien spełniać kabel ładujący między ładowarką usb, a telefonem? Popsuła mi się przejściówka mikro usb, a zwykły kabel do przegrywania danych nie działa. Ładowarka sanyo, twórca Majsterkowa na pewno pamięta, bo kiedyś zachwalał (niestety ten model wycofano ze sprzedaży i jest problem z częściami zamiennymi).
http://blog.curioussystem.com/2010/08/the-dirty-truth-about-usb-device-charging/
Trzeba rezystor na linię danych.
A nie lepiej jeden pen drive 5GB zamiast 3 mikrusów :G
To jest tylko przykład możesz sobie zamiast tych mikrusów 512MB np 16GB lub 8GB i możesz uzyskać 40GB
Trzy małe peny mają pewną zaletę – jeśli rozdzielisz mp3 kategoriami, to wiesz co na danym jest. Przy jednym penie trzeba przeskakiwać folder po folderze :)
Poza tym jeden pendrive łatwo się gubi, takie pudełko już trudniej. Właściwie to prawie wcale z auta tego nie ruszam, tylko żeby zrobić aktualizację muzyki :)
A tak właściwie to nie ma pendrive 5GB :P
Pytanoe a dlaczego nie odlaczasz przelacznikiem np +5 albo gnd?wtedy moglbybyc 1 stykowy potrojny przelacznik.
Spróbuj podłączyć do komputera pendrive z odpiętym +5V albo GND, podejrzewam że może się zgłosić jako nierozpoznane urządzenie. Trzeba by sprawdzić czy polecony przez Ciebie sposób zadziała. Ja byłem pewien że mój sposób jest w 100% pewny, a przełącznik dwu-obwodowy akurat miałem – teoretycznie był trój-obwodowy, ale trzeci obwód przełączał się w inny sposób.
Pomysł ciekawy, ale pendrive 32 GB kosztuje <50 zł….
1. Nie zrozumiałeś założeń tej pracy i wykorzystania posiadanych już elementów
Gdzie kupiłeś taką obudowę?
Bardzo fajnie ci to wyszło, konkurencja dla prawdziwych banków :)
Łatwiej by było kupić pendrive sandisk cruzer fit
Jaki to przelacznik???