Oprawka żarówki z blachy obudowy od PC

Oprawka żarówki z blachy obudowy od PC

Czyli czysty projekty typu DIY, za jedyne 1.60 zł, a co najważniejsze, każdy może go zrobić – nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani wiedzy

Oprawkę realizowałem jesienią zeszłego roku (2013) z myślą o trwającej zimie, dlatego projekt jest w 100% zimowy :)

Dlaczego? Jak ktoś (ja) pracuje w godzinach 6 – 20, przy biurku, to zimą zachodzi potrzeba doświetlenia miejsca pracy…
A jako, że biurko mam aż ok. 4,5 m od głównego (w pokoju) włącznika światła, chciałem móc zarządzać oświetleniem z pozycji biurka właśnie

Nawet jeśli ktoś nie potrzebuje efektownej oprawki, to w coś jednak trzeba tę żarówkę wkręcić i jakoś przymocować.

Czegoś takiego właśnie potrzebowałem, stąd pomysł na niskobudżetową, ale całkiem efektowną oprawkę wykonaną głównie z blachy po obudowie od starego komputera stacjonarnego.

Co potrzebne?

  • obudowa od PC (lub kawałek blachy)
  • oprawka na żarówkę E27 (np. ceramiczna za 1.60 zł)
  • kilka wkrętów, śrubek i nakrętek
  • kawałek przewodu (opcjonalnie)
  • kawałek drewna/listewki

Narzędzia

  • ołówek (albo coś do rysownia),
  • szlifierka kątowa z kamieniem do cięcia metalu (opcjonalnie brzeszczot),
  • wiertarka, śrubokręt, …

Do roboty!

Rysunek

Bierzemy obudowę, albo kawałek blachy…
Najpierw na blasze rysujemy, to co chcemy wyciąć, czyli siatkę naszej oprawki.

Wymiary mojej oprawki to 7 x 7 cm – ‘skrzydła’ i 4 x 7 cm – ‘podstawa’
01siatka

Wycinanie

Czas wycinać. Szlifierką kątową poszło to całkiem sprawnie, szybko i równo… Zalecam, by już na tym etapie pilnikiem potraktować krawędzie, aby się nie zaciąć… Jednocześnie można już zginać blachę – będzie się łatwiej szlifować

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Uważaj na ostre krawędzie!

Gięcie

Najpierw lekkie zgięcie wzdłuż, a potem poszczególne ścianki pod kątem 90 stopni. Powinno (mnie wyszło) wyjść coś takiego:

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Do zginania możesz użyć gumowego młotka

Wyszło w końcu coś takiego, co może już przypominać oprawkę :)

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Wzmocnienie

Wymyśliłem, że konstrukcję będzie wzmacniać mała ramka drewniana, którą umieszczę wewnątrz, a potem przykręcę do niej blachę i oprawkę. Może to być kawałek gotowej listewki, który trzeba dociąć, tak by pasowała do wewnątrz oprawki (a właściwie na razie, tego co wygięliśmy z blachy). U mnie była to pełna improwizacja…

Klocki dopasowywałem szlifując papierem ściernym. A ramkę z nich powstałą łączyłem małymi wkrętami. Najpierw nawiercając w klockach otwory oczywiście…

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Oprawka do żarówki z obudowy od PC
W między czasie, można narysować na blaszanej konstrukcji miejsca, gdzie będziemy wiercić i przykręcać do ramki. Ja zrobiłem po jednym wkręcie na ściankę. Przed rozpoczęciem wiercenia, narysowany punkt zalecam sobie naznaczyć jakimś starym gwoździem (albo bardziej profesjonalnym sprzętem) i młotkiem  – by zrobić lekkie wgłębienie – by wiertło się tam dokładnie ustawiło.

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Mocowanie oprawki ceramicznej

Moja ceramiczna oprawka miała praktyczny kawałek blaszki, za który można ją było z łatwością przymocować.

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Uchwyt oprawki

Problemem okazał się uchwyt całej oprawy… Oczywiście będzie on zależny od potrzeb… ja potrzebowałem przymocować oprawkę do rury od centralnego ogrzewania. Próbowałem z gotowymi obejmami z części po starym rowerze…

Ale ostatecznie zrobiłem dedykowany uchwyt z reszty blachy od obudowy po PC. Wziąłem ten fragment przy krawędzi, gdzie blacha była zaginana, dzięki czemu miała podwójną grubość :)

Dociąłem i wygiąłem odpowiednio do swoich potrzeb ten kawałek blachy… czyli w miarę na okrągło, tam gdzie uchwyt miał obejmować rurę i trójkątnie, gdzie miałem go przykręcić do oprawki. Ponawiercałem też otwory, by całość skręcić

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Jedną dość długą śrubką połączyłem ceramiczną oprawkę, drewnianą ramkę, blaszaną oprawę i jeszcze uchwyt…

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Maskowanie tyłu

Od tyłu został kawał dziury… i co prawda nie miała to być designerska oprawka do supernowoczesnego domu… ale dla estetyki postanowiłem ją zatkać. Przy okazji światło nie będzie wychodziło tyłem, a tylko do przodu :)

Znalazłem idealny odpad, który można tutaj wykorzystać… idealny, jakby na zamówienie robiony… Był to kawałek, dość twardej, gąbki, która była w paczce z karniszami, użyta to jego stabilizacji. Lekko dociąłem tylko krawędzie, by pasowała do mojej oprawki.

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Podłączanie przewodu zasilającego

Do oprawki ceramicznej można przymocować już przewód

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

W praktyce, aby uniknąć kilkukrotnego rozbierania i składania całości, lepiej najpierw: przewlec przewód przez gąbkę, potem podłączyć go do oprawki, a na końcu przykręcać oprawkę…

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

By polepszyć mocowanie uchwytu do rury zastosowałem między nimi kawałek (kawałeczek) kartonu. Po dokręceniu śrubki, jest całkiem stabilnie :)

Efekt końcowy

No i tak w efekcie to wygląda:
Nie koniecznie pięknie, ale w pełni praktycznie i za jedyne 1,6 zł – a to było dla mnie najważniejsze

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Jak to się włącza?

Pod blatem biurka mam mini panel i włącznik do tej żarówki. Drugi przełącznik jest od wiatraka – ale to bardziej letni projekt…

Oprawka do żarówki z obudowy od PC

Jak oprawka sprawuje się w praktyce?

Po około 4 miesiącach używania oprawki, mogę stwierdzić z czystym sumieniem, że w pełni spełnia moje oczekiwania. Światło pada kierunkowo dokładnie na moje biurko, rozpraszając się lekko na resztę pokoju – dając ciekawy efekt. Oprawka nie spadła mi jeszcze na głowę, ani nie zaszkodziła jej wysoka temperatura rury od ogrzewania.

Ocena: 3.39/5 (głosów: 72)

Podobne posty

22 komentarzy do “Oprawka żarówki z blachy obudowy od PC

  • Zapewne regulujesz kąt świecenia także w trakcie gdy żarówka jest podłączona do sieci. Obudowa jest metalowa połączona śrubą z oprawką. Teraz poproszę jeszcze zdjęcie jak podłączyłeś przewód ochronny – bo jeśli go nie ma (przewód dwużyłowy) to ode mnie dostajesz “1” – tak sorry ale “1” za to, że urządzenie jest niebezpieczne i może zagrażać życiu i zdrowiu – i nie powinno być kopiowane.

    Odpowiedz
    • W prowizorycznej lampie takie zabezpieczenia by się przydało. Natomiast żadne lampy (nocne, biurkowe) sprzedawane w marketach nie posiadają czegoś takiego. A również mają bezpośrednie połączenie oprawki z obudową.

      Odpowiedz
    • Nie reguluję jej w ogóle. Jest pod sufitem, więc nawet jej nie dotykam…
      Przewód jest 2-żyłowy, ale z zabezpieczeniem dobry pomysł…

      Odpowiedz
      • Obudowa PC też nie styka się z przewodami elektrycznymi a zabezpieczenie posiada. Może i wystarczy, że oprawka jest ceramiczna – dopóki nie jest zbyt wilgotno w otoczeniu. Ja osobiście zastosowałbym przewód PE.

        Odpowiedz
        • Obudowa PC jest jednocześnie uziemieniem instalacji płyty głównej z tego co kojarzę. W tym przypadku tak nie jest, stąd też wydaje mi się że podłączenie jest spoko.
          Wilgoć to chyba musiałaby być mała powódź :P Inaczej musielibyśmy zabezpieczać wszystkie gniazdka bo odległość między elementami jest podobna. Ale ja tam elektrykiem nie jestem, więc nie twierdzę, że mam rację :)

          Odpowiedz
          • Dobra jak już napisałem, nie sprzeczam się – prawdopodobnie nie miałem racji :) Mimo wszystko w artykule brak informacji o wysokim napięciu :) Autorze popraw…

            Odpowiedz
    • 99% lamp biurkowych jest zasilanych przez dwużyłowy kabel, wiec o PE można zapomnieć. Bardziej martwi mnie gąbka, bo jeśli ktoś wkręci zwykłą żarnikową żarówkę to będzie się grzać i gąbka może nie wytrzymać.

      Lampka ma mało estetyczny wygląd, nieco ostre krawędzie, a oprawka właściwie nie spełnia swojego zadania – przecież “żarówka” wystaje z lampy, więc jaka mowa o kierunkowości ?

      Odpowiedz
      • Gąbka jest całkiem z tyłu i ma kontakt tylko z porcelanową oprawką – nie ma więc mowy o nagrzaniu :) Ma mało estetyczny, ale można powiedzieć, że takie było założenie – miało być tylko praktycznie. Żarówka owszem wystaje, ale tak jak pisałem, daje światło głównie na moje biurko, a reszta delikatnie rozprasza się po pokoju

        Odpowiedz
  • Wizualnie obrzydliwe. Do tego panel sterujący kojarzy mi się z niespełnionymi fanami gadżetów – brakuje tylko mrygających lampek i wyświetlaczy.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?