Podwójny sferyczny wyświetlacz widmowy

Podwójny sferyczny wyświetlacz widmowy

Witam! Wczoraj jako przystawkę opublikowałem  starszy projekt zegara widmowego, natomiast dziś ukończyłem najnowszy mój projekt. Jest nim podwójny sferyczny wyświetlacz widmowy. Pewnego dnia przeszukując aliexpress przypadkowo natrafiłem na kit  kuli  z efektem widma w której mamy 2 strefy wyświetlania.  Widząc  cenę 135zł od razu zamówiłem i zrezygnowałem z próby tworzenia tego od podstaw.  Po 60 dniach kit dotarł do mnie, wiec zabrałem się za lutowanie i składanie wszystkiego do kupy.  Do kitu dostajemy oprogramowanie dzięki któremu możemy wgrywać teksty oraz  odpowiednio przygotowane bitmapy i gify. Sterowanie odbywa się poprzez pilot IR , możemy nim zmieniać  gdzie co ma się wyświetlać, włączyć zegar oraz go ustawić. Opcje wyświetlania: wyświetlanie napisu z możliwością zatrzymania, wyświetlania na przemian wgranych bitmap, wyświetlania do okólnego wgranych bitmap, wyświetlania animacji z pliku gif. 

Wirnik napędzany jest zwykłym sinikiem DC. Zasilanie płytki wirującej jest zrealizowane za pomocą 2 cewek, za pomocą przetwornicy zbudowanej na układzie XKT 510 działającej na tej samej zasadzie co  ładowarki bezprzewodowe.  Głównym sercem całego wyświetlacza jest procesor STM8S105KXT6C  wspomagany pamięcią flash 4MB SST25VF032B programy wgrywamy poprzez programator USB<>TTL , ja do tego wykorzystałem układ FT232. Za odliczanie czasu odpowiedzialny jest układ czasowy  DS1302 i podtrzymywany bateria 3V.  

Wirnik wyważony jest za pomocą dystansów mosiężnych które znajdowały się w zestawie ale i tak musiałem troszkę gram dołożyć od siebie by uzyskać jak najmniejsze wibracje. Po złożeniu wszystkiego uruchomiłem bezprobemów.  Tak wiec zaprojektowałem obudowę. Oryginalną podstawę z kawałka pleksi wymieniłem na solidną wyfrezowaną u mnie na zakładzie podstawę z aluminium o wymiarach 200x200x20. Dodatkowo do silnika wykorzystałem tanią przetwornice STEP-Down regulowaną w zakresie 0-30V 3A. Dzięki  czemu mogę sobie regulować płynnie obroty na takie jakie mi odpowiadają.  Jako osłona górna wirnika wykorzystałem klosz do lampy z pmma przeźroczysty o średnicy 200mm który został przycięty na tokarce.  Minusem użycia osłony są odbicia i refleksy wewnątrz klosza, natomiast plusem jest to, że cichutko to pracuje, żadnych szumów. Całość zasilana jest przez zasilacz 12V 1,5A gdzie pełne 12V trafia na przetwornice silnika, a na układ zasilania cewek wykorzystałem stabilizator LM7805 (5V).

Ocena: 4.83/5 (głosów: 12)

Podobne posty

12 komentarzy do “Podwójny sferyczny wyświetlacz widmowy

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?