Witam, przedstawię fotorelację wraz z opisem wykonania czegoś potrzebnego większości z nas. Wielu z Was na pewno używa słuchawek zamiennie z głośnikami, na przykład z komputerem. Samo ciągłe przełączanie między dwoma nie tylko jest irytujące przez często trudny dostęp do portów, ale także zużywa nie potrzebnie gniazda w naszym sprzęcie.
Sposobem na to jest przełącznik audio, który przedstawię. Sama jego budowa jest bardzo prosta, a także kosztuje dosłownie kilka złotych i wymaga jedynie kilku elementów:
Zamów płytkę drukowaną na www.pcbway.com
– Przełącznik DPDT, w tym przypadku dźwigienkowy, ale na rynku znajdują się także suwakowe, wybór zależy od was.
– 2 gniazda jack 3,5mm, tutaj trochę większe z zaimplementowanym wyłącznikiem, lecz nie jest on tutaj używany, po prostu takie miałem pod ręką. W zupełności wystarczą najprostsze gniazda.
– Przewód jack 3,5mm
– Laminat do stworzenia płytki drukowanej, oczywiście można też zastosować płytki uniwersalne lub nawet same przewody w tym prostym projekcie, jednak będzie to mniej trwałe i bardziej narażone na zakłócenia.
Całość opiera się na tym prostym schemacie:
Sposób działania:
Układ działa bardzo prosto, całym jego sterownikiem jest przełącznik DPDT, posiada on 2 pary niezależnych, potrójnych styków. Opiszę sposób działania jednej trójki, gdyż druga działa tak samo.
Środkowy styk, w zależności od położenia dźwigni łączony jest z dolnym lub górnym stykiem. Na środkowy styk dajemy np. nasz prawy kanał pochodzący z komputera, na dolny styk prawy kanał słuchawek, a na górny styk prawy kanał głośników. W ten oto sposób uzyskujemy przełączanie pomiędzy prawym kanałem słuchawek a prawym kanałem głośników. Prawda, że proste? Analogicznie postępujemy z drugą parą styków, tylko tym razem dla naszych lewych kanałów.
Wszystkie masy (słuchawki, głośniki, komputer) łączymy oczywiście ze sobą na stałe. Poniższy schemat powinien rozjaśnić wam sprawę:
Budowa:
Całość zaczynamy od wytrawienia PCB, gotowy pdf do wydruku oraz pliki eagle znajdują się w załącznikach na dole artykułu.
Poniżej ścieżki przeniesione na laminat. Miejsca, gdzie toner nie przykleił się do płytki, można z powodzeniem uzupełnić markerem wodoodpornym. Jak u mnie na końcach pcb.
Tutaj laminat po wytrawieniu i nawierceniu otworów. Widoczna linia pozioma na płytce to miejsce, w którym należy ją naciąć, a następnie zlutować pod kątem 90 stopni :
Lutowanie zaczynamy od złączenia płytek 2 kroplami cyny na polach rozlanej masy, co złączy naszą konstrukcje, ale także połączy nasze masy, następnie lutujemy już resztę elementów:
To wszystko. Możemy już cieszyć się wygodnym przełączaniem naszych odbiorników audio oraz bezpiecznymi stykami komputera czy też innego urządzenia.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować inny rodzaj złączy w zależności od potrzeb, np. RCA. Jednak będzie to oczywiście wymagało modyfikacji płytki PCB.
Dajcie znać jak Wam się podoba :)
Pobieranie:
Ocena: 4.64/5 (głosów: 11)
W jakim celu płytka została przecięta, czy jest to konieczne?
Podejrzewam, że przygotowana do montażu w jakimś miejscu. ;)
Oczywiście, że nie. W moim przypadku płytka została tak przygotowana, żeby móc ładnie przymocować ją do boku nogi od biurka :)