Przełącznik audio – 2 wejścia, 1 wyjście

Przełącznik audio – 2 wejścia, 1 wyjście

  Witam, przedstawię fotorelację wraz z opisem wykonania  czegoś potrzebnego większości z nas. Wielu z Was na pewno używa słuchawek zamiennie z głośnikami, na przykład z komputerem. Samo ciągłe przełączanie między dwoma nie tylko jest irytujące przez często trudny dostęp do portów, ale także zużywa nie potrzebnie gniazda w naszym sprzęcie. 

  Sposobem na to jest przełącznik audio, który przedstawię. Sama jego budowa jest bardzo prosta, a także kosztuje dosłownie kilka złotych i wymaga jedynie kilku elementów:

Zamów płytkę drukowaną na www.pcbway.com

 
– Przełącznik DPDT, w tym przypadku dźwigienkowy, ale na rynku znajdują się także suwakowe, wybór zależy od was. 
– 2 gniazda jack 3,5mm, tutaj trochę większe z zaimplementowanym wyłącznikiem, lecz nie jest on tutaj używany, po prostu takie miałem pod ręką. W zupełności wystarczą najprostsze gniazda. 
– Przewód jack 3,5mm 
– Laminat do stworzenia płytki drukowanej, oczywiście można też zastosować płytki uniwersalne lub nawet same przewody w tym prostym projekcie, jednak będzie to mniej trwałe i bardziej narażone na zakłócenia. 
 
Całość opiera się na tym prostym schemacie:
Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście
Sposób działania: 

  Układ działa bardzo prosto, całym jego sterownikiem jest przełącznik DPDT, posiada on 2 pary niezależnych,  potrójnych styków. Opiszę sposób działania jednej trójki, gdyż druga działa tak samo. 
  Środkowy styk, w zależności od położenia dźwigni łączony jest z dolnym lub górnym stykiem. Na środkowy styk dajemy np. nasz prawy kanał pochodzący z komputera,  na dolny styk prawy kanał słuchawek, a na górny styk prawy kanał głośników. W ten oto sposób uzyskujemy przełączanie pomiędzy prawym kanałem słuchawek a prawym kanałem głośników. Prawda, że proste? Analogicznie postępujemy z drugą parą styków, tylko tym razem dla naszych lewych kanałów.
  Wszystkie masy (słuchawki, głośniki, komputer) łączymy oczywiście ze sobą na stałe. Poniższy schemat powinien rozjaśnić wam sprawę:
Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście
Budowa:
 
  Całość zaczynamy od wytrawienia PCB, gotowy pdf do wydruku oraz pliki eagle znajdują się w załącznikach na dole artykułu.
 
Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście
 
  Poniżej ścieżki przeniesione na laminat. Miejsca, gdzie toner nie przykleił się do płytki, można z powodzeniem uzupełnić markerem wodoodpornym. Jak u mnie na końcach pcb.
 
Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście
 
 Tutaj laminat po wytrawieniu i nawierceniu otworów. Widoczna linia pozioma na płytce to miejsce, w którym należy ją naciąć, a następnie zlutować pod kątem 90 stopni :
 
Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście
 
 Lutowanie zaczynamy od złączenia płytek 2 kroplami cyny na polach rozlanej masy, co złączy naszą konstrukcje, ale także połączy nasze masy, następnie lutujemy już resztę elementów:
 
Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście
 
  To wszystko. Możemy już cieszyć się wygodnym przełączaniem naszych odbiorników audio oraz bezpiecznymi stykami komputera czy też innego urządzenia. 
  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować inny rodzaj złączy w zależności od potrzeb, np. RCA. Jednak będzie to oczywiście wymagało modyfikacji płytki PCB. 
  Dajcie znać jak Wam się podoba :)
 
Pobieranie: 
Ocena: 4.64/5 (głosów: 11)

Podobne posty

UTO – MIEJSKI BIEGACZ

UTO – MIEJSKI BIEGACZ

WitamTym razem chciałbym wam przedstawić relację z remontu i modernizacji Rollpeta, można też spotkać nazwę…

3 komentarzy do “Przełącznik audio – 2 wejścia, 1 wyjście

Odpowiedz

anuluj

Przełącznik audio - 2 wejścia, 1 wyjście

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?