Przełącznik audio – 2 wejścia, 1 wyjście

Przełącznik audio – 2 wejścia, 1 wyjście

  Witam, przedstawię fotorelację wraz z opisem wykonania  czegoś potrzebnego większości z nas. Wielu z Was na pewno używa słuchawek zamiennie z głośnikami, na przykład z komputerem. Samo ciągłe przełączanie między dwoma nie tylko jest irytujące przez często trudny dostęp do portów, ale także zużywa nie potrzebnie gniazda w naszym sprzęcie. 

  Sposobem na to jest przełącznik audio, który przedstawię. Sama jego budowa jest bardzo prosta, a także kosztuje dosłownie kilka złotych i wymaga jedynie kilku elementów:

Zamów płytkę drukowaną na www.pcbway.com

 
– Przełącznik DPDT, w tym przypadku dźwigienkowy, ale na rynku znajdują się także suwakowe, wybór zależy od was. 
– 2 gniazda jack 3,5mm, tutaj trochę większe z zaimplementowanym wyłącznikiem, lecz nie jest on tutaj używany, po prostu takie miałem pod ręką. W zupełności wystarczą najprostsze gniazda. 
– Przewód jack 3,5mm 
– Laminat do stworzenia płytki drukowanej, oczywiście można też zastosować płytki uniwersalne lub nawet same przewody w tym prostym projekcie, jednak będzie to mniej trwałe i bardziej narażone na zakłócenia. 
 
Całość opiera się na tym prostym schemacie:
Sposób działania: 

  Układ działa bardzo prosto, całym jego sterownikiem jest przełącznik DPDT, posiada on 2 pary niezależnych,  potrójnych styków. Opiszę sposób działania jednej trójki, gdyż druga działa tak samo. 
  Środkowy styk, w zależności od położenia dźwigni łączony jest z dolnym lub górnym stykiem. Na środkowy styk dajemy np. nasz prawy kanał pochodzący z komputera,  na dolny styk prawy kanał słuchawek, a na górny styk prawy kanał głośników. W ten oto sposób uzyskujemy przełączanie pomiędzy prawym kanałem słuchawek a prawym kanałem głośników. Prawda, że proste? Analogicznie postępujemy z drugą parą styków, tylko tym razem dla naszych lewych kanałów.
  Wszystkie masy (słuchawki, głośniki, komputer) łączymy oczywiście ze sobą na stałe. Poniższy schemat powinien rozjaśnić wam sprawę:
Budowa:
 
  Całość zaczynamy od wytrawienia PCB, gotowy pdf do wydruku oraz pliki eagle znajdują się w załącznikach na dole artykułu.
 
 
  Poniżej ścieżki przeniesione na laminat. Miejsca, gdzie toner nie przykleił się do płytki, można z powodzeniem uzupełnić markerem wodoodpornym. Jak u mnie na końcach pcb.
 
 
 Tutaj laminat po wytrawieniu i nawierceniu otworów. Widoczna linia pozioma na płytce to miejsce, w którym należy ją naciąć, a następnie zlutować pod kątem 90 stopni :
 
 
 Lutowanie zaczynamy od złączenia płytek 2 kroplami cyny na polach rozlanej masy, co złączy naszą konstrukcje, ale także połączy nasze masy, następnie lutujemy już resztę elementów:
 
 
  To wszystko. Możemy już cieszyć się wygodnym przełączaniem naszych odbiorników audio oraz bezpiecznymi stykami komputera czy też innego urządzenia. 
  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować inny rodzaj złączy w zależności od potrzeb, np. RCA. Jednak będzie to oczywiście wymagało modyfikacji płytki PCB. 
  Dajcie znać jak Wam się podoba :)
 
Pobieranie: 

Ocena: 4.64/5 (głosów: 11)

Podobne posty

3 komentarzy do “Przełącznik audio – 2 wejścia, 1 wyjście

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?