Sterownik PLC Siemens czy mikrokontroler ATmega – co wybrać?

Sterownik PLC Siemens czy mikrokontroler ATmega – co wybrać?

INFORMACJA: Poniższy post znajduje się w Poczekalni.

Podstawowym zadaniem sterownika PLC jest generowanie sygnałów sterujących w odpowiedzi na zmiany sygnałów wejściowych, zgodnie z przyjętym algorytmem sterowania lub regulacji. Reakcja ta zależy od wyników operacji arytmetyczno-logicznych wykonanych dla aktualnych wartości wejść sterownika, jego zmiennych wewnętrznych oraz od zaprogramowanych warunków czasowych.

Natomiast rdzeń mikrokontrolera ATmega to architektura RISC, która liczy ponad 130 pozycji instrukcji asemblera. Częścią rdzenia jest jednostka arytmetyczno-logiczna ALU. Wykonuje instrukcje arytmetyczne, logiczne i bitowe. Mikrokontrolery ATmega wyposażone są w układ mnożący, którego praca trwa jedynie dwa takty zegarowe.

Jeżeli do mikrokontrolera ATmega dodamy elementy (takie jak: drivery, multipleksery, dekodery, konwertery napięć, stopnie mocy, filtry, przetworniki, wyświetlacz, klawiaturę, buzzer, izolację galwaniczną, zabezpieczenia, złącza do podłączania przewodów, obudowa), które będą umożliwiały jego współprace z poziomem sygnałów stosowanych w automatyce przemysłowej, to otrzymamy sterownik, który równie sprawnie będzie działał co sterownik PLC Siemens. W sterowniku SU 1.5 zastosowano mikrokontroler 8-bitowy ATmega 1284, dzięki wcześniej wymienionym dodatkowym układom, umożliwia pracę z sygnałami obowiązującymi w automatyce przemysłowej.

W tej tabeli zestawiono porównanie możliwości operacyjnych sterownika PLC Siemens oraz mikrokontrolera ATmega.

Jak widać w tej tabeli, parametry mikrokontrolera ATmega1284 oraz jednostki centralnej sterownika firmy Siemens są porównywalne, i to zarówno pod względem pamięci programu oraz szybkości jego wykonywania (z przewagą dla ATmega).

Programy dla mikrokontrolera ATmega, zastosowanego w sterowniku SU 1.5, można pisać w asemblerze, języku C, Basicu oraz w Arduino.

Przedstawione powyżej argumenty, dowodzą że ATmega może skutecznie zastąpić sterownik PLC firmy Siemens. Tym bardziej, że środowiska programistyczne dla ATmega są darmowe, a sam sterownik PLC Siemens w konfiguracji zbliżonej do sterownika SU 1.5, jest kilkakrotnie droższy.

INFORMACJA: Oceń artykuł aby pomóc mu trafić na stronę główną Majsterkowa.

UWAGA: Zaloguj się, aby móc zagłosować na ten projekt.

Ocena: 1/5 (głosów: 2)

Podobne posty

Jeden komentarz

  • To tak jakby chcieć zastąpić samochód, ramą z silnikiem, zawieszeniem i kierownicą. Co z tego że będzie jeździć, skoro pełnoprawnym samochodem nie będzie. Podobnie z sterownikiem, żaden integrator o zdrowych zmysłach nie będzie próbował zastąpić sterownika gołą ATmegą.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?