Stolik z palet w stylu norweskim

Stolik z palet w stylu norweskim

Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to mój pierwszy wpis na majsterkowo.pl. Proszę o wyrozumiałość i konstruktywną krytykę. Do zrobienia stolika zainspirowała mnie wcześniej odrestaurowana komoda. Fajnie byłoby mieć coś w pomieszczeniu w podobnych stylu i tak z gotowych materiałów wykorzystując zbędny materiał z bodowy domu u brata zmontowałem stolik. Wykorzystałem także szybę ze starej ławy, która wyglądem pamiętała jeszcze czasy PRLu. Do roboty!

Wykorzystane narzędzia przy pracy:

  • szlifierka kątowa z papierem ściernym
  • pilarka tarczowa (oczywiście może być zwykła piła ręczna)
  • szlifierka taśmowa (zrobienie blatu na gotowo)
  • młotek
  • śrubokręt
  • łapka do wyciągania gwoździ

Do kupienia:

  • gwoździe
  • tarcza z papierem ściernym
  • impregnat / farba
  • 4x kółka
  • wkręty do drewna

Stolik konstruowałem pod gotowy rozmiar szyby, czyli 120cm x 60cm. Palety, które wygrzebałem ze sterty były troszkę szersze, więc musiałem je przyciąć z szerokości. W konsekwencji każdą deskę oderwałem przy wykorzystaniu łapki do wyciągania gwoździ. Wykorzystując także to, że każda deska była luźna, przeszlifowałem je szlifierką kątową z zamontowanym papierem ściernym. Jest to niezbędny zabieg, ponieważ deski są bardzo chropowate.

Stolik z palet
Paleta

Potrzebne materiały drewniane:

  • 8x deski – dł. 120 cm (z palet)
  • 6x deski – dł. 60 cm (z palet)
  • 4x klocki (z palet)
  • 4x słupki wys. 20 cm, szer. 14 cm
Stolik z palet
Stolik z palet

Po przeszlifowaniu każdej deski rozpocząłem proces tworzenia stolika. Założyłem też sobie, że stolik musi mieć drugi blat.

Stolik z palet
Stolik z palet

Tak prezentuje się konstukcja stolika po zbiciu gwoździami wszystkich elementów. Widoczne na zdjęciu cztery słupki zdobyłem z pozostałości po krokwiach przy robieniu dachu, a więc również z odzysku. Na tym etapie przeszlifowałem 4 deski blatu szlifierką taśmową.

Stolik z palet
Stolik z palet

Przed malowaniem cały stolik został “przedmuchany” powietrzem pod ciśnieniem. Tak stolik prezentuje się z szybą przed malowaniem na tarasie:

Stolik z palet
Stolik z palet

Pozostało malowanie farbą lub impregnatem. W zależności od zastosowania stolika (na zewnątrz lub wewnątrz). W moim przypadku był to kolor biały impregantu firmy 3V3. Z efektu jestem zadowolony w 100%. Bylo to moje pierwsze malowanie białą farbą. Jeżeli na samym początku meble mają kolor różowy nie przejmujcie się, ponieważ jest to naturalne zjawisko. Kolor ten w późniejszej fazie staje się biały :-) Gotowy stolik po malowaniu już w pokoju prezentuje się następująco:

Stolik z palet
Stolik z palet

Na samym końcu pozostało przymocowanie kółek obrotowych. Kółka występują w dwóch opcjach. Droższa pozwala przesuwać ławę we wszystkich kierunkach. Ja zdecydowałem się na tańszą, która różni się tylko tym, że kółka kręcą się w jednej linii, ponieważ stolik będzie tylko odsuwany od łóżka przed jego rozłożeniem :-)

Stolik z palet
Stolik z palet w stylu norweskim

W tle również widać odrestaurowaną komodę pomalowaną w tym samym stylu. Całość w pokoju prezentuje się wyśmienicie :-)

Pozdrawiam serdecznie Majsterkowiczów!

 

Ocena: 4.34/5 (głosów: 87)

Podobne posty

22 komentarzy do “Stolik z palet w stylu norweskim

    • Nie ukrywam, że lubię dłubać przy drewnie. Stolik wykonałem na własny użytek. Niestety w chwili obecnej w planach mam renowację starych mebli, niż tworzenie nowych. Odrestaurowałem starą komodę, a w planach mam jeszcze skrzynię :-) Może w przyszłości napiszę mój sposób na odnawianie takich starszych mebli, które macie w garażach.

      Odpowiedz
  • Projekt i pomysł to “strzał w 10
    Jakoś nie udało mi się natknąć na zbyt wiele polskojęzycznych stron dotyczących stolarki. W zasadzie to jestem prawie totalnie zielony (nie licząc dużej szafy na buty z płyty oraz gotowych drzwi ażurowych z marketu – projektowałem sam, a szafa hula już chyba z 15 lat :) ), ale strasznie mnie ciągnie do dłubania w drewnie. Mam teraz do dyspozycji duży garaż i 1/4, a w porywach nawet 1/2 mam zamiar przeznaczyć na warsztat z preferencją stolarstwa. Twój stół to bardzo ładny projekt.

    Odpowiedz
  • Jak już się nazbiera kilka podstawowych narzędzi do warsztatu to pierwszym najważniejszym meblem jest stół warsztatowy.Bardzo ładny projekt.

    Odpowiedz
  • No i git :) duży + za całokształt :) Twoja robota najlepsza :) A teraz mogę życzyć udanej eksploatacji i niezapomnianych Imprez :) Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
  • Wykonanie fajne, ale trochę gryzie się to że słupki w górnej i dolnej części nie są równej szerokości. Nie wygląda to przez to na jednolitą całość

    Odpowiedz
    • Odnosząc się do słupków zaznaczę, że stolik został stworzony z materiałów, które miałem. Jedynie kółka zostały zakupione, reszta pochodzi z odpadów budowlanych. Zachowanie estetyki wygenerowałoby dodatkowe koszta, a tego nie chciałem.

      P.S Dziękuję za wszystkie komentarze :-)

      Odpowiedz
  • Coraz modniejsze są takie stoliki oraz siedziska. W moim miasteczku na rynku chyba już w trzech kawiarniach można znaleźć tą nowość. Bardzo mi się podobają. Można nawet pomyśleć o produkcji i sprzedaży.

    Odpowiedz
  • Pomysł genialny w swojej prostocie. Mam firmę i właśnie takie rzeczy sprzedaję z powodzeniem do innych krajów ;) Nie tylko palety, ale samo drewno odpowiednio przygotowane jest bardzo dobrym budulcem do robienia mebli codziennego użytku. Jedynie do łazienki trzeba uważać co się wstawia i jak to drewno jest zabezpieczone przed wilgocią. Jeżeli ktoś się zdecyduje założyć firmę i odnawiać stare meble to polecam DHLparcel http://www.dhlparcel.pl/content/dhl_parcel_poland/pl.html . atrakcyjna oferta dla firm – możliwość wysyłki za granicę, krajowe przesyłki w dobrych cenach. Trzeba również pamiętać, aby nasz produkt trafił bez żadnego uszczerbku do klienta docelowego, dlatego wybór odpowiedniej firmy kurierskiej to podstawa. Polecam i pozdrawiam autora.

    Odpowiedz
  • Ekstra projekt i bardzo fajne wykonanie. Szklany blat super się komponuje z nieco surowym wyglądem drewna. Palety w ogóle są świetnym punktem wyjścia do tego rodzaju twórczych eksperymentów – jak widać często są one bardzo udane. Kolega robił parę miesięcy temu coś podobnego, ale gdzieś o połowę mniejszego. Do połączenia blatu z paletą użył kleju mungo z muntech24, Pan jak widzę zostawił go wolno i ciężar zapewne robi swoje. To niuans rzecz jasna. Całość robi znakomite wrażenie, gratuluję umiejętności :)

    Odpowiedz
  • Fajnie, że pokazujesz krok po kroku, jak zrobić taki stolik. Moim postanowieniem noworocznym jest to, że będę więcej majsterkował i samodzielnie wykonywał np. proste meble do domu. Kto wie, może jeśli będę wytrwąły, to za rok zrobię sam stół do jadalni. Już zbieram narzędzia, zdecydowałem się na ryobi, bo czytałem, że np. wkrętarki mają bezszczotkowe silniki i się nie grzeją, a żeby zrobić taki stolik to jednak trzeba trochę pokręcić ;) No, a w razie czego zarejestruję się na ich stronie i dostanę trzy lata gwarancji na sprzęt, co myślę, że spokojnie mi wystarczy, żeby bez problemów pracować. Na pewno będę wracać na Twojego bloga. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?