Witajcie Majsterkowicze! Jeśli nie mieliście do tej pory styczności z Arduino a chcielibyście coś nietrudnego zrobić to myślę że właśnie to może być dla Was idealny projekt. Stworzenie całości nie jest ani procesem kosztownym ani tym bardziej czasochłonnym. Ja całość opieram na płytce Arduino Uno R3
Do wykonania całości użyjemy:
Arduino Uno R3 http://nettigo.pl/products/251
Dioda LED czerwona http://nettigo.pl/products/376
Dioda LED żółta http://nettigo.pl/products/312
Dioda LED zielona
3x Rezystor 220Ω
Kabelki połączeniowe
Płytka prototypowa
Całość można zakupić w jednym zestawie z dodatkowymi elementami na: http://nettigo.pl/products/40
Schemat połączeniowy:
Aby diody LED się nie spaliły musimy do anody każdej z nich (dłuższa nóżka w diodzie) podpiąć rezystor 220Ω.
Katode każdej z diód musimy podpiąć do masy układu.
Kod programu
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 |
int green = 11; int yellow = 10; int red = 9; void setup() { pinMode(green, OUTPUT); pinMode(yellow, OUTPUT); pinMode(red, OUTPUT); } void loop() { digitalWrite(red, HIGH); //włączenie diody czerwonej delay(3000); //zatrzymanie stanu na 3 sekundy digitalWrite(yellow, HIGH); //włączenie diody żółtej delay(1000); //zatrzymanie stanu na 1 sekundę digitalWrite(red, LOW); //wyłączenie diody czerwonej digitalWrite(yellow, LOW); //wyłączenie diody żółtej digitalWrite(green, HIGH); //włączenie diody zielonej delay(2000); //zatrzymanie stanu na 2 sekundy digitalWrite(green, LOW); //wyłączenie diody zielonej digitalWrite(yellow,HIGH); //włączenie diody żółtej delay(1000); //zatrzymanie stanu na 1 sekundę digitalWrite(yellow,LOW); //wyłączenie diody żółtej } |
Zdjęcie zmontowanego układu na płytce prototypowej
Mam nadzieję, że zachęci Was to do dalszej pracy i poznawania arduino
U mnie 2/5 za chęci, ale coś takiego zrobi każdy po przeczytaniu pierwszego poradnika arduino na tej stronie.
good extension of the first lessons for Arduino:) Thx
Dobrze jest, liczą się chęci. Prawda jest taka że rezystory mogą być z dowolnej strony chodzi o to żeby nie przeciążyć wyjscia o max obciążeniu 40 [mA]
Brakuje mi tu drugiego zestawu diód i sterowania “ruchem”. Fajna idea mogłaby być na zabawkę, takie sterowanie ruchem zabawek :P
O tak:) Przy czym od razu sugestia do kogoś kto to zrobi – niech używa funkcji, żeby nie musiał tak jak autor po kolei wypisywać wszystkich wartości.
Żółte światło po zielonym trwa zawsze 3 sekundy, a żółte z czerwonym 1 sekundę, więc jeśli te wartości przyjmie się za stałe to wystarczą funkcje “zmień na zielone” i “zmień na czerwone”.
mam tą samą płytkę stykową :P
To nie sygnalizacja świetlnia tylko zapalanie ledów z opóźnieniem.
Zrobiłem kiedyś coś podobnego, tylko, że o wiele realistyczniej, 4 sygnalizatory (red,yellow,green), buttony dla pasantów (aby przywołać zielone światło) i 4 sygnalizatory dla pasantów (red,green). Jak znajde kod to podeśle.
Rezystory przy diodach nie są po to, żeby dioda się nie spaliła, ale po to, żeby arduino nie poszło z dymem. Teoretycznie każde wyjście cyfrowe może zapewnić prąd rzędu 40mA, dioda LED jednak przetrzyma znacznie większy prąd, i pozwala na przepływ maksymalnie dostępnego natężenia. Jako, że arduino samo nie ograniczy prądu na poziomie 40mA, a da maksymalny dostępny – wnioski nasuwają się same – układ idzie z dymem.
Ogólnie dioda sama w sobie też ma jakiś tam opór, więc raczej maksymalny prąd przez nią nie popłynie i z własnego doświadczenia z arduino wiem, że jedna zapalona dioda bez rezystora nawet przez dłuższą chwilę raczej nie powinna mu zaszkodzić, ale kilka palących się jednocześnie już niestety uszkodzą układ.
słaaabe
Od czegoś podobnego zaczyna zabawę na lekcjach w liceum z arduino. Po zakończeniu programowania mają cykl prostych 8 ćwiczeń z led’ami, lcd, termistorem, fotorezystorem, przekaźnikiem, zegarem, czytnikiem rfid etc.
Dokładnie. Miałem coś takiego w 1 klasie technikum mechatronicznego. Tylko na PLC
Otóż to. Nawet bardziej skomplikowane ;) Niestety żałuję, że już w technikum nie zacząłem uczyć się C/C++. Teraz to idzie opornie a i czasu na studiach jakoś mniej.
Hehe – dla ekstremalnie początkujących jak znalazł.
Ja nadal uważam siebie za początkującego ale takie coś napisałem i podłączyłem w 5 minut jak pokazywałem mamie o co z tym Arduino chodzi.