Sygnalizacja świetlna na Arduino idealna na początek

Sygnalizacja świetlna na Arduino idealna na początek

Witajcie Majsterkowicze! Jeśli nie mieliście do tej pory styczności z Arduino a chcielibyście coś nietrudnego zrobić to myślę że właśnie to może być dla Was idealny projekt. Stworzenie całości nie jest ani procesem kosztownym ani tym bardziej czasochłonnym. Ja całość opieram na płytce Arduino Uno R3

 

Do wykonania całości użyjemy:

Arduino Uno R3  http://nettigo.pl/products/251

Dioda LED czerwona http://nettigo.pl/products/376

Dioda LED żółta http://nettigo.pl/products/312

Dioda LED zielona

3x Rezystor 220Ω

Kabelki połączeniowe

Płytka prototypowa

 

Całość można zakupić w jednym zestawie z dodatkowymi elementami na: http://nettigo.pl/products/40

 

Schemat połączeniowy:

sygnalizacja

 

 

Aby diody LED się nie spaliły musimy do  anody każdej z nich (dłuższa nóżka w diodzie) podpiąć rezystor 220Ω.

Katode każdej z diód musimy podpiąć do masy układu.

Kod programu

Zdjęcie zmontowanego układu na płytce prototypowej

IMAG1477

 

Mam nadzieję, że zachęci Was to do dalszej pracy i poznawania arduino

Ocena: 3.35/5 (głosów: 132)

Podobne posty

13 komentarzy do “Sygnalizacja świetlna na Arduino idealna na początek

 • Dobrze jest, liczą się chęci. Prawda jest taka że rezystory mogą być z dowolnej strony chodzi o to żeby nie przeciążyć wyjscia o max obciążeniu 40 [mA]

  Odpowiedz
  • O tak:) Przy czym od razu sugestia do kogoś kto to zrobi – niech używa funkcji, żeby nie musiał tak jak autor po kolei wypisywać wszystkich wartości.

   Żółte światło po zielonym trwa zawsze 3 sekundy, a żółte z czerwonym 1 sekundę, więc jeśli te wartości przyjmie się za stałe to wystarczą funkcje “zmień na zielone” i “zmień na czerwone”.

   Odpowiedz
 • To nie sygnalizacja świetlnia tylko zapalanie ledów z opóźnieniem.
  Zrobiłem kiedyś coś podobnego, tylko, że o wiele realistyczniej, 4 sygnalizatory (red,yellow,green), buttony dla pasantów (aby przywołać zielone światło) i 4 sygnalizatory dla pasantów (red,green). Jak znajde kod to podeśle.

  Odpowiedz
 • Rezystory przy diodach nie są po to, żeby dioda się nie spaliła, ale po to, żeby arduino nie poszło z dymem. Teoretycznie każde wyjście cyfrowe może zapewnić prąd rzędu 40mA, dioda LED jednak przetrzyma znacznie większy prąd, i pozwala na przepływ maksymalnie dostępnego natężenia. Jako, że arduino samo nie ograniczy prądu na poziomie 40mA, a da maksymalny dostępny – wnioski nasuwają się same – układ idzie z dymem.
  Ogólnie dioda sama w sobie też ma jakiś tam opór, więc raczej maksymalny prąd przez nią nie popłynie i z własnego doświadczenia z arduino wiem, że jedna zapalona dioda bez rezystora nawet przez dłuższą chwilę raczej nie powinna mu zaszkodzić, ale kilka palących się jednocześnie już niestety uszkodzą układ.

  Odpowiedz
 • Od czegoś podobnego zaczyna zabawę na lekcjach w liceum z arduino. Po zakończeniu programowania mają cykl prostych 8 ćwiczeń z led’ami, lcd, termistorem, fotorezystorem, przekaźnikiem, zegarem, czytnikiem rfid etc.

  Odpowiedz
 • Hehe – dla ekstremalnie początkujących jak znalazł.
  Ja nadal uważam siebie za początkującego ale takie coś napisałem i podłączyłem w 5 minut jak pokazywałem mamie o co z tym Arduino chodzi.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?