Tani grawer laserowy z CHIN za 300zł – Test – NEJE DK-8-KZ

Tani grawer laserowy z CHIN za 300zł – Test – NEJE DK-8-KZ

Cześć ! Ostatnio rozglądałem się za tanim grawerem laserowym. W magiczny sposób na Youtube znalazłem recenzję taniej grawerki

“NEJE DK-8KZ” 

Spodobała mi się cena niecałych 300zł. Poprzez dobrą opinnię na innych portalach zdecydowałem się na zakup. Po około 2 tygodniach miły kurier wrzucił mi przesyłkę na posesję i odjechał. W lekko poobijanym kartonie znalazłem taki komplecik:

  • grawerkę NEJE DK-8-KZ
  • Kabelki do podpięcia maszynki
  • Okulary do skupienia wiązki lasera
  • Kilka materiałów do testowania grawerki

W niektórych kompletach znajdują się “Silikony” do zamocowania mniejszych materiałów.

Budowa Grawera

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Konstrukcja grawera to prawdopodobnie wycinane na CNC kawałki akrylu. Napędy liniowe prawdopodobnie pochodzą z nagrywarek DVD. Urządzonko zostało wyposażone w 1W laser umożliwiający grawerowanie w drewnie i plexie. Akrylowe płyty poskręcane są sporą ilością śrubek. Tworzy to sztywną konstrukcję.

Podłączenie i oprogramowanie

Grawerka łączy się z komputerem po przez USB. Zasilanie można podpiąć również pod USB ale sam producent zaleca podpięcie do ładowarki USB nie będącą częścią zestawu. (myślę, że 5v zasilaczy dał by spokojnie radę ale nie odpowiadam za szkody spowodowane takim rozwiązaniem)

Oprogramowanie można pobrać ze strony producenta – http://trusfer.com/
Jeśli chodzi o prędkość pobierania spokojnie. To nie wasz internet. Dosyć spora bolączka tego serwisu czyli bardzo niestabilny serwer.
Co do oprogramowania nie będę się rozpisywał. Jest on prosty w obsłudze. My wrzucamy obrazek i przesyłamy go do maszyny.
Ok. Mamy oprogramowanie ale czekaj ! Jednym z najważniejszych kroków jest wyregulowanie lasera. Patrząc przez okulary dodane do zestawu musimy jak najmocniej skupić wiązkę kręcąc końcówką lasera.

Pierwsze grawerowanie

Gdy wszystkie znaki na niebie wskazują, że maszyna jest gotowa do uruchomienia wrzucamy obrazek do programu i wysyłamy do maszyny.

Maszynka po przesłaniu wygenerowanego G-Code zacznie pokazywać nam na jakim obszarze zostanie wygrawerowany obrazek. Po 2 krotnym wciśnięciu guzika maszyna ruszyła !

W czasie grawerowania nie zdążymy w spokoju zjeść 15 już dzisiaj herbatki ale wypić przedwczesnego wielkanocnego zajączka z czekolady da radę :)
I pyk ! Skończyło się grawerować. (przyznam się, że w czasie pracy płytka lekko się przesunęła co skutkowało czarnym paskiem na majsterkowej żarówce.

Podsumowanie

Czy warto ? Na to musicie odpowiedzieć sobie sami. Istnieje multum możliwości tej maszynki za 300zł za to urządzenie to naprawdę nie dużo. W przyszłości prawdopodobnie będę starał się przerobić to na CNC A może nawet drukarkę 3D. Sprzęt ten ma możliwości. W tym momencie chciał bym się z wami niestety pożegnać. Do zobaczenia z następnym artykule ! Cześć !

Ocena: 5/5 (głosów: 5)

10 komentarzy do “Tani grawer laserowy z CHIN za 300zł – Test – NEJE DK-8-KZ

  • Dzięki za artykuł. Też się przymierzam do zakupu, ale np. na Ali i płatności Revolut’em wychodzi jakieś ~235zł, także sporo poniżej deklarowanych 300zł. Kwestia czy tego nie “oclą” i “ovatują” :)

    Odpowiedz
  • Swego czasu był do kupienia na gearbescie za 120PLN i za tyle go kupiłem. Polecam do znakowania prostych elementów. Zawieszek do kluczy, nakrętek i innych drobiazgów. Nie wiem jak wgrać mu alternatywne oprogramowanie GRLB gdyż we wnętrzu siedzi jakiś dziwny chip.

    Odpowiedz
  • W przyszłości prawdopodobnie będę starał się przerobić to na CNC A może nawet drukarkę 3D
    Marek20 Oba pomysły nierealne, bez problemu drukarkę 3d lub frezarkę CNC przerobisz na grawer laserowy, ale w drugą stronę jest to bezsensowne.

    Odpowiedz
      • Jeżeli przerobisz to “cudo” na drukarke albo frezarkę to jesteś Harry Potter :) i należy ci się szacunek a nawt chwała . Jednak patrząc inżynierskim okiem na to urządzenie to na silniczkach z cd to możesz co najwyżej ploter zrobić a nei ciągnąć silnik z wrzecionem – 100% się pogubi. z drukarką to jeżeli jesteś dobry elektronik i mechanik to podsune ci pomysł ( drukarka 3D w długopisie) jak rozwiążesz problem podawania prędkości filamentu to być może da się przerobić na mini drukarkę. :)

        Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?