FTS czyli wzmacniacz do subwoofera DIY

FTS czyli wzmacniacz do subwoofera DIY

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam ;) Chciałbym zaprezentować wykonany wzmacniacz do subwoofera z tzw. przydasiów :)

Pierwsza sprawa? Miało być tanio, przyzwoita jakość do całego zestawu DIY i co najważniejsze. Wykorzystanie tego co miałem w swoim biurku :)

Moduł wzmacniacza:

Padło na TDA2050 na płytce NE018 które leżały kilka lat w szufladzie. Zależało mi dość mocno na maksymalnym wykorzystaniu TDA więc po przestudiowaniu Datasheet stwierdziłem że zasilę go napięciem 50V niesymetrycznym. Co wiązało się z podniesieniem napięcia niż znamionowe? Wymiana kondensatorów. Oryginalne były na 35V, zmiana nastąpiła szybko i bezboleśnie (Prawie… nie mówiąc o lutownicy która odmówiła posłuszeństwa i na sam koniec poraziła prądem :X skończyło się na wymianie starej lutownicy kolbowej na stację lutowniczą) 

Zasilacz niesymetryczny:

Powstał z mostka prostowniczego 10A i dwóch kondensatorów 50V 6800uF połączonych razem co daje 13600uF. Jako zasilanie zastosowałem transformator toroidalny 100W o napięciu 35V i mocy 150W co daje po wyprostowaniu napięcie rzędu 50V. Do transformatora drutem miedzianym nawinąłem dodatkowe dwa napięcia 9V do zasilania reszty osprzętu

Przedwzmacniacz: 

Płytka wykonana termotransferem, zasilanie obniżone z 12V DC na 8VDC poprzez stabilizator LM7808. Niżej zamieszczam schemat.

 

Crossover: 

Płytka też wykonana termotransferem Wg schematu poniżej. Z schematu została wycięta część filtra Górno-Przepustowego. Dodatkowo na przełączniku wielopinowym zostało rozwiązane załączanie filtra lub jego wyłączenie.

Selekcjoner wejść:

Najzwyklejszy przełącznik wielopinowy

Sumator kanałów:

Tutaj też nic wiele ciekawego nie ma :) schemat poniżej;

Obudowa:

Została wykorzystana z wzmacniacza Radionette którego dorwałem na olx za darmo ode mnie z okolicy. Był bez transformatora a elementy wewnątrz były jak po jakimś wybuchu :D Zostało dodane gniazdo duży jack (wyjście na subwoofer) Gniazda zaciskowe zostały żeby można było przeprowadzić rozbudowę o dodatkowe 2 kanały do satelitek :) Ale to kwestia czasu.

Koszty? Dla mnie 0 bo większość rzeczy pochodziła z demontażu czy też miałem je kupione dawno i leżały na stanie :) 

Pomiary przeprowadzone z oscyloskopem i sztucznym obciążeniem wskazują że udało mi się wycisnąć z TDA 2050 40W 4r dla pasma do 100hz i w pełnym zakresie 35W 4r

Sesja Zdjęciowa! :D

Więcej pytań, pochwał czy też krytyki proszę poniżej :)

Pozdrawiam
BPB :D

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 1.4/5 (głosów: 5)

Podobne posty

4 komentarzy do “FTS czyli wzmacniacz do subwoofera DIY

 • Wygląda świetnie, ale opis stanowczo do poprawy :) Zdjęcia dodaj bezpośrednio do artykułu za pomocą przycisku “Dodaj zdjęcie”. Przydałyby się także jakieś schematy.

  Pozdrawiam!
  Łukasz

  Odpowiedz
 • Ten artykuł to jakiś fejk.
  Datasheet w ogóle nie czytany, no może tylko tabelka z wartościami granicznymi.
  Transformator ma dowinięte uzwojenie. Ile tego uzwojenia i jakim cudem zmieściłeś uzwojenie dla napięcia 9V w transformatorze toroidalnym:
  transformator toroidalny 100W o napięciu 35V i mocy 150W

  ?
  To jest fizycznie niemożliwe. Zwłaszcza, że przy tak paskudnym wykonaniu całości, wątpię by udało się tak starannie nawinąć izolację na transformator, która wygląda na nietkniętą.

  Gdzie ten przedwzmacniacz i croosower? Nie widać tych układów wewnątrz obudowy.
  TDA2050 – o ile czytałeś dokładnie chociaż tabelki z noty katalogowej – nie da rady wyprodukować 35W mocy ciągłej przy 4 omowym obciążeniu. Zwłaszcza, przy zastosowaniu tak dużych kondensatorów w zasilaczu.

  Opisz proces testowania wzmacniacza, chociaż to nic nie zmieni, bo cały artykuł cuchnie oszustwem.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?