Witam..
Przedstawiam moje wykonanie zasilacza na dość fajnym module DPS5015 dostępnym u naszych skośnookich przyjaciół koszt ok 33$.Aukcje do modułu można łatwo znaleźć na popularnej stronie AliExpress.com pod hasłem DPS5015.
Kupując dostaniemy oto taki zestaw w którego skład wchodzi:
- wyświetlacz LCD z enkoderem i przyciskami funkcyjnymi,
- główny moduł przetwornicy
- 2x taśmy łączące moduł przetwornicy z LCD (1x KEYS, 1x LCD)
- końcówki na przewód do podłączenia wejścia (IN) i wyjścia przetwornicy (OUT),
Parametry zasilacza (przetwornicy) :
- Zakres napięcia wejściowego: 6.00-60.00V
- Zakres napięcia wyjściowego: 0V-50.00V
- Prąd wyjściowy: 0-15.00A
- Zakres moc wyjściowa: 0-750W
- Waga produktu: około 222 g
- Rozmiar wyświetlacza modułu: 79 43 41 (mm) (L W H)
- Wymiary otworu pod wyświetlacz : 71mm * 39mm
- Rozmiar modułu mocy: 93 71 41 (mm) (L W H)
- Długość przewodu połączeniowego: 200mm
- Przetwornica rozstaw otworów: 86mm, 64mm
- Rozdzielczość napięcie wyjściowego: 0.01V
- Wyjście rozdzielczość prądu: 0,01 A
- Dokładność napięcie wyjściowe: ± (0,5% + 1 cyfra)
- Prąd wyjściowy dokładność: ± (0,5% + 2 cyfry)
Elementy potrzebne do budowy całego zasilacz (moje wykonanie):
- 1x moduł DPS5015,
- 1x mostek prostowniczy 50A,
- 1x trasformator sym. 2 x 15V AC,
- 2x gniazda typu banan,
- 1x kondesator 10 000uF/50V (docelowo będą 2szt, przyjmuje się ok 1000uF/A),
- 1x przełącznik podświetlany 230V/3A,
- 1x obudowa metalowa T73 CZARNA bezpieczn .180 x 240 x 80mm,
- 1x przewód AC 1 metr
Etapy budowy :
W swojej konstrukcji użyłem obudowy metalowej T73 która niesie za sobą więcej plusów niż obudowa plastikowa :
Zalety:
- sztywniejsza i mocniejsza konstrukcja na lata,
- gotowe elementy wentylacyjne, gniazdo bezpiecznika i otwór na przewód,
- metalowa daje możliwość przymocowania elementów które wydzielają ciepło np. w moim przypadku mostek prostowniczy, przy utwierdzeniu go do obudowy ta działa jak radiator o pomaga wydajniej je odprowadzać,
Wady :
- cena,
- trudniejsza obróbka (wymagana szlifierka palcowa “Dremel”),
Budowę zacząłem od rozplanowania elementów w obudowie i na niej, najtrudniej było wyciąć otwory w metalowej obudowie ale na szczęście wyręczyła mnie w tym szlifierka Dremel. Poniżej rozmieszczenie i widok konstrukcji. Jak widać zostało jeszcze trochę miejsca na panelu i w środku gdzie zamierzam wrzucić jeszcze jeden moduł DPS5015 lub inny ; ) zasilacz stanie się podwójnym.
Schemat zasilacza:
Jak wiemy maksymalne napięcie na wejście przetwornicy to 60V jak dobrać transformator ? jest to dość proste należy podstawić pod wzór nasze maksymalne napięcie 60V / √2 =42 V AC jest to napięcie maksymalne wychodzące z uzwojeń transformatora . Oczywiście nie zalecam szukania transformatora o takim napięciu granicznym tylko mniejszym np. 35V AC. Mnożąc nasze napięcie 35V AC 1,4 = 49V DC nasz zasilacz będzie miał regulacje napięcia od 0 – 49V co jest wystarczające. Po stronie pierwotnej transformatora nie zapomnijmy o bezpieczniku oraz dodatkowo warystorze np. 20N 431K (430V,275VAC) który zabezpieczy nam transformator przed przepięciami z sieci. Kondensatory elektrolityczne można zastosować jak największe jakie posiadamy oczywiście na napięcie wyższe niż napięcie w zasilaczu – pojemność przyjmujemy około 1000 uF / Amper. Bezpiecznik koniecznie zwłoczny ponieważ podczas załączenia transformatora jest duży chwilowy prąd rozruchowy a wartość dobieramy do mocy która z założenia będziemy pobierać tzn. W przypadku gdy zakładamy że będziemy pobierać duże prądy ponad 10A i 50V to po stronie wtórnej będziemy mieć 500W. Bezpiecznik obliczamy P= U I stąd I = P/ U stąd 500W/ 230V = w przybliżeniu 2A trzeba zastosować trochę większy i najlepiej z oznaczeniem Tr.
Użytkowanie zasilacza:
Przyznam się że nie znam w 100% całego sposobu sterowania bo dopiero co go zbudowałem ale opisze to co znam.
Zasilaczem sterujemy za pomocą przycisków oraz enkoder obrotowego. Przycisk M1 po jednokrotnym naciśnięciu pozwala na szybkie przejście do trybu regulacji napięcia w menu głównym regulacje dokonujemy poprzez kręcenie enkoderem w lewo (zmniejszamy wartość) i w prawo (zwiększamy wartość) kliknięcie enkoderem powoduje przeskok kursora w kolejne części wartości (jedności, dziesiątek i setek).Przycisk ON/OFF wyłącza wyjście zasilacza oraz pokazuje aktualną wartość napięcia wyjściowego (np. jeśli jest to akumulator). Przycisk Set wchodzi w ustawienia zabezpieczeń przy przekroczeniu których wyjście zostanie szybko wyłączone. oraz innych ustawień zasilacza np. jasność ekranu.
Ekran główny i ekran ustawień:
Podsumowanie :
Przetwornica DPS5015 według mnie świetnie nadaje się do budowy warsztatowego zasilacza. Parametry wyjściowe maksymalne przetwornicy 15A i 50V oraz zabezpieczenia świetnie sprawdzą się tam gdzie potrzebujemy nie tylko sporej mocy ale też regulacji prądu a standardowy zasilacz mający tylko regulację napięcia nie sprawdziłby się.
Pliki załączone do artykułu:
- 20170311_124129.jpg
- 20170311_124133.jpg
- 20170311_145204-1.jpg
- 20170311_145218.jpg
- 20170311_145227.jpg
- 20170311_145238.jpg
- 20170311_145557.jpg
- 20170311_151625.jpg
….czyli wersja na niższe napięcie (bez transformatora) byłaby przyjemnie malutka
Ogólnie super, chętnie sobie coś takiego bym zrobił, ale brakuje schematu podłączenia wszystkiego – dopiero wtedy artykuł zasłuży na 5 gwiazdek
Jeśli schemat podłączenia jest potrzebny nie ma sprawy dopisze do artykułu.
witam,chcę zakupić to sterowanie ale na ali expres by zapłacić trzeba mieć jakąś kartę,czy też konto specjalne–czy sprzedał byś mi to sterowanie.pozd
Cała konstrukcja wygląda ładnie. Ciekawy jestem jak sprawuje się regulacja wszystkiego na jednej gałce i przyciskach. Wydaje mi się, że mimo wszystko wygodniejsze są jednak konstrukcje oparte o 4 potencjometry; dla regulacji zgrubnej i dokładnej napięcia i prądu.
Bez wątpienia wygodniejsza jest regulacja potencjometrami ale jak się nie ma tego co się lubi.. ; ).
Fajnie, że dzisiaj można w łatwy i szybki sposób zbudować całkiem fajny zasilacz, ale tu jak dla mnie autor popełnił jeden błąd. Cały zasilacz to impulsówka więc dlaczego moduł głównej przetwornicy zasilany jest z liniowego zasilacza? Gdyby użyć zasilacza laptopowego, mam tu na myśli od starych laptopów, bo miały fajne parametry to i wielkość zasilacza by się zmniejszyła i o pozostałych parametrach nie wspomnę.
Witam..
Zastanawiałem się nad tym tylko nie wiem jak by to pracowało, zasilacz impulsowy zasilany z impulsowego ? czy nie było by problemów ? . Użyłem transformatora bo miałem pod ręką ze wzmacniacza CAT, użyłem sprawdzonej metody budowy zasilaczy – wiadomo wadą jest waga (gdy chce się mieć przenośne cacko) i deko większy rozmiar. Impulsowy zasilacz 50V ( chyba będzie taki ciężko dostać ?) też będzie miał swoje rozmiary, jeśli ktoś użyje zasilacza laptopowego 21,20,19,4V i wystarcza mu takie napięcie na pewno przyoszczędzi miejsca ja postanowiłem wykonać go tak jak wyżej ; ).
Zazwyczaj używa się zasilaczy w zakresie napięć 0-30 V , oraz prądów 0- 5 A . Jeżeli na taki się zdecydujemy to znacznie obniżymy koszt konstrukcji ( trafo sieciowe ) . Można również zastosować na wejściu zasilacz impulsowy ( z dobrą filtracją ) wtedy naprawdę zmniejszą się koszty , waga i gabaryty zasilacza . Zintegrowany moduł regulacji i wyświetlacza to b.dobry pomysł Chińczyków .PZDR.
Witam
Wszystko ładnie się prezentuje i pomysł dobry. Musisz pamiętać o kilku rzeczach że jest to obudowa metalowa a w niej panuje napięcie sieciowe wiec przewód zasilający powinien być 3 żyłowy i ta 3-cia żyła (żółto-zielona) dopięta do obudowy tak aby chronić użytkownika przed dostaniem się napięcia 230V na obudowę.
Kolejny aspekt to na spodzie w przedniej części obudowy wywierć sobie otwory, a szczególnie w obrębie mostka i przetwornicy bo przy dużych prądach możesz ugotować elektronikę.
Sam osobiście planuję takowy zasilacz tylko dla mnie na wyjściu 15V było by wystarczające, do całości dołączyłbym przetwornice dające 12V i 5A jak i 5V czy 3.3V po 2A i zamontowałbym gniazda USB przydatne do np. Arduino czy ładowania telefonu.
Dodatkowo do transformatora o dużej mocy dorzuciłbym soft-start tak aby nie wywalało korków w rozdzielni.
Sam projekt oceniam na 5/5
witam dobra konstrukcja tylko zastanawiam się czy przy zasilaniu z niego czegoś maksymalnym prądem – 15 A a małym napięciu przetwornica się nie spali i t56ak jak powiedział ko0lega powyżej – nie ugotuje się –
Nie przejmowałbym się ugotowaniem elektroniki tu można zobaczyć katowanie tej przetwornicy : https://youtu.be/9rYnu1PS6gk?t=13m7s
Witam i ja zakupiłem ten układ. Niestety chyba popełniłem błąd. Zamówiłem wcześniej transformator toroidalny który na wyjściu już za mostkiem ma równo 60V 900W. Układ się nie uruchomił. Po około 30 sekundach eksplodował kondensator elektrolityczny 470uF 63V. Nie zastosowałem żadnego kondensatora za mostkiem. Ratunku
Niestety balansowanie na skraju maksymalnego napięcia kondensatora może tak się skończyć, chociaż nie wykluczam że mógł być wadliwy kondensator, no nic zostaje wymienić go i spróbować podłączyć tylko zalecałbym na niższym napięciu. Jeszcze nie miałem okazji go naprawiać więc nie znam dobrze PCB.
Niestety po wymianie kondensatora układ również był martwy. Dziś spakowałem i wysyłka z powrotem. A tak ap ropo co sądzicie o moim transformatorze 60V 900W? Nie za wysokie napięcie. Napisane przecież było że maksymalne napięcie to te 60V. Więc i przed mostkiem miałem 60V AC i niewiele mniej za mostkiem, ok 58-59V DC.
Czy to była wina posadzenia układu? Nie zastosowałem żadnego dodatkowego kondensatora za mostkiem prostowniczym.
Skoro przed mostkiem miałeś 60V AC to na kondensatorze wejściowym było ok. 85V DC. Napięcie po wyprostowaniu rośnie razy pierwiastek z dwóch. A to 60V jest napisane na trafie czy zmierzone? Bo jeśli napisane jest to na transformatorze to jest to napięcie przy obciążeniu mocą 900W. Przy braku lub niższym obciążeniu napięcie jest wyższe, więc mogło być nawet więcej niż te 85V DC po wyprostowaniu.
Niestety zrobiłeś błąd w opisie napisałem ze maksymalne napięcie z uzwojeń to 42V AC.
Drugim błędem było mierzenie napięcia za mostkiem bez kondensatora dlatego napięcie za mostkiem i przed miałeś podobne. Podłączając transformator 60V AC podałeś na układ 60V * \/2 = 84V DC wiec kondensatory wyparowały.
Dzięki. Rozumiem że kondensatory podbiją mi napięcie. Pewnie jestem za cienki ale dlaczego podałem 60V *V2 = 84V. Miernik wskazywał 59…V Nie trybię. Co byś sugerował aby w pełni wykorzystać ten układ. Przewinąć transformator. Jaką wybrać moc i napięcie. Odwinąć uzwojenie do ok 40V, będę miał spadek mocy do ok 615W.
Pozdrawiam
Multimetrem mierzysz napięcie skuteczne (mowa o AC). Może to Ci wyjaśni :
Super. Przypomniałeś parę zajęć z elektrotechniki. Więc przewijam trafo i czekam na naprawiony układ.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych Wszystkim na forum
Czy można połączyć 2 takie zasilacze aby utworzyć zasilacz symetryczny ?
Dzięki za artykuł. Mam ten moduł DPS w ‘ulubionych’ na Ali od dłuższego czasu :) Może już czas.
Hi,
near + OUT terminal you have an red LED and i have in my mind the it is working while you have open voltage on OUTPUT terminals. Can you please check, as my LED is not working anymore as DPS is working ok. I´m also looking for schematics or PCB overlay but no success so far.
Witam czy mógłbym prosić o dokładny schemat podłączenia? Czy z transformatorem TALEMA 55141-P1S2 układ będzie działać z pełną mocą (15A*50V=750W) ?
Też wykonałem zasilacz na tym module – właściwie kilka zasilaczy – pierwsze w kwietniu, ostatnia moja konstrukcja na foto.
Mam do tego zasilacza świetne trafo – pozwoli praktycznie wykorzystać w pełni parametry zasilacza. Ja testowałem na 36V i 12A ciągłego obciążenia – czyli 432W mocy i dało radę.
Świetny projekt! Co to za obudowa? Jakiś rack 19″? Po lewej stronie dodatkowe wyjscie ?
Obudowa z UPC rack 19″ po lewej dodatkowy zasilacz na LM350
Jakie trafo użyłeś ?
Toroid, który był w UPS, z którego wykorzystałem obudowę – 600VA 2 x 15V
Można kupić w komplecie z zasilaczem płytkę USB lub BT i sterować zasilaczem z komputera :)
Z pewną nieśmiałością…. jak z 30 VAC , zrobić 50 VDC bez przetwornicy step up ??? Nagroda Nobla???
Jest prostrza metoda – zasilacze do serwerów lub central telefonicznych na 48V – niektore zasilacze mają na wyjściu 54-56V do ładowania aku lub regulacje napięcia. Taki zasilacz mozna dostać za 100-200zł na aledrogo, do tego moduł DPS5020 dwa lub trzy kondzioły 10tys uF na 63V lub 100V, jakaś obudowa co by weszło wszystko. Mozna nawet zrobić dwa moduły i zasilacz symetryczny ale wszystko zalezy jakie zasilacze sie zdobędzie. PS ja juz trzeci zasilacz robie na tych modułach DPS.