Zegar z rowerowej tarczy hamulcowej

Zegar z rowerowej tarczy hamulcowej

Witajcie

Niezbyt skomplikowany w produkcji zegar z tarczy i zacisku hamulcowego od roweru . Sam projekt nie pochłania dużo czasu, natomiast sam pomysł jak to wszystko ma wyglądać trochę mi zajął główkowania. Pomysł podstawki był wyzwaniem ponieważ w pierwszej wersji miała być wykonana z drewna bukowego. Było oczywiście wiele wersji montażu ale żadna mnie nie satysfakcjonowała. Nie dawno wpadłem na całkiem inny pomysł aby wykonać go z profili aluminiowych. Kolejnym problemem był sposób zamocowania mechanizmu zegara do tarczy oraz czym go ewentualnie zasłonić. Jak to zrobiłem zobaczcie sami na załączonych zdjęciach. Od  czasu uporania się z tymi problemami projekt znacznie przyspieszył .

 

1
Zaopatrujemy się w mechanizm u zegarmistrza 15 zł natomiast w sklepie za 3 zł zegarek z mechanizmem 5 zł. Rozkładamy mechanizm ze skazówek.
2
Tarczę hamulcową z zaciskiem polecam zakupić taką która będzie niezbyt droga. Nie musi dobrze hamować.
3
Na nasz pozbawiony wskazówek mechanizm przyklejamy paski taśmy dwustronnej.
4
Dla estetycznego wyglądu naszego zegara mocujemy mechanizm do tarczy z dysku twardego ( może być np. płyta CD )
4a
Potrzebna nam będzie również dwustronna grubsza taśma….
5
…. która posłuży nam do przymocowania tarczy hamulcowej do krążka dysku.
6
Mój wstępny szablon w skali 1:1. Jest bardzo pomocny aby można było ocenić czy podstawka pasuje gabarytowo do naszego zegara. Potrzebne nam będą następujące profile aluminiowe. – ceownik o długości 120 mm i szerokości 20 mm – 2 sztuki – pręt o długości 40 mm i średnicy 10 mm – 4 sztuki – pręt o długości 100 mm i średnic y 10 mm – 2 sztuki
7
Brak mini tokarki spowodował użycia takiego rozwiązania. Pręt aluminiowy o przekroju 10 mm mocujemy w uchwyt wiertarki natomiast wiertło blokujemy w uchwycie imadła. Takim sposobem mamy pewność że trafimy w sam środek.
8
Następnie gwintujemy wcześniej wywiercone otwory pod odpowiedni rozmiar. W tym przypadku był to gwintownik M4.
9
Aby podstawka ładnie się prezentowała polerujemy pastą lekko ścierną ewentualnie jeśli mamy zbyt duże zarysowania na powierzchni, można zastosować papier wodny 2000.
10
Oto efekt końcowy polerowania.
11
Dla porównania na zdjęciu element przed i po polerce ( na uchwycie wiertarki ) .
12
Jeszcze tylko dwa najdłuższe elementy i gotowe.
13
Na aluminiowych ceownikach wiercimy cztery otwory fi 4 mm oraz jeden 6 mm ( na środku jednego profilu ). Po tym zabiegu zostaje nam tylko zmontować wszystko w jedną całość. – ceownik o długości 120 mm i szerokości 20 mm – 2 sztuki – pręt o długości 40 mm i średnicy 10 mm – 4 sztuki – pręt o długości 100 mm i średnic y 10 mm – 2 sztuki
14
Gotowa podstawa…
15
… kąty się zgadzają.
16
Dopieszczanie szczegółów czyli papier wodny 2000 i polerowanie ostrych krawędzi.
17
Kluczem imbusowym dokręcamy zacisk do tarczy pamiętając o kierunkach północ 12 , południe 6 , zachód 9 , wschód 3.
18
Parę rzutów na szczegóły.
19
Oczywiście kąt nachylenia tarczy można swobodnie regulować.
20
Efekt końcowy całego projektu.

Ocena: 4.58/5 (głosów: 80)

Podobne posty

21 komentarzy do “Zegar z rowerowej tarczy hamulcowej

  • Chochlik drukarski już poprawiony. Wyłapując takie błędy wiem że przynajmniej ktoś czyta opisy do zdjęć a nie tylko je ogląda.
   p.s jeden zegarek mi wystarczy choć dałoby się zrobić taki projekt jak proponujesz ale nie wiem czemu by to miało służyć.

   Odpowiedz
   • Przy prędkości obrotowej zegara to faktycznie nie byłoby tego efektu, ale gdyby zastosować trzy zębatki ( z korby? ) – godziny, minuty, sekundy (najlepiej płynny obrót a nie skok co 1 sek.). Pojawiłby się problem masy i łożyskowania, tym samym opóźnienia zegara. Dobra, zakręciłem się :)

    Odpowiedz
    • No właśnie gorzej przenieść te wszystkie pomysły na projekt. Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie czegoś takiego. Oczywiście w uproszczonej wersji.

     Odpowiedz
 • wszystko ładnie, pięknie tylko jednej rzeczy brakuje mi w tym projekcie. Oznaczonych godzin nawet żeby były same kreski to będzie lepiej odczytać godzinę(szybciej i dokładniej). Oprócz tej uwagi jest wszystko git, nie mam żadnych zastrzeżeń.

  Odpowiedz
  • pewna osoba również mi o tym wspomniała ale zrezygnowałem z tego rozwiązania bo tak mi się bardziej podoba. Można zastosować ozdobnie śrubki na godzine 12, 3, 6, 9.

   Odpowiedz
  • Tu mało co jest “git” – tarcza hamulcowa wprowadza taki mętlik szczegółów, że ten zegar jest zwyczajnie nieczytelny. A chyba jego podstawowym zadaniem jest INFORMOWANIE o czasie?
   O wiele lepiej spełniałby swoją funkcję, gdyby pozbyć się tej tarczy hamulcowej, a zostawić sam dysk z HDD jako “tarczę zegara”.

   Odpowiedz
  • Niestety nie posiadam żadnej płyty winylowej. Ale z tego co pamiętam to średnica otworu nie jest za duża wystarczy ją powiększyć i zamontować mechanizm zegara. Co do projektu to proponowałbym coś takiego.

   Odpowiedz
 • Moim zdaniem tandeta….jak juz to bym ta “czesc z dysku” dal na przod a nie z tylu….bo o wiele lepiej by sie ten zegarek prezentowal a dwa o wiele lepiej by szlo godziny odczytac. Na ta chwile to wyglad jest podobny do obrazow Picasso…o kur…a o jedna kreske za duzo dalem. Pomysl 5/5 Wykonanie 2/5

  Odpowiedz
 • Jesteś genialny ! Wszystkie Twoje posty są the best !!!!Dokładność to coś czego Ci nie brak a z czym ja cały czas walczę,jestem szybka chcę szybko uzyskać efekt i dlatego zdarzają się niedoróbki ale wierzę ,że w końcu to wypracuje.

  Pozdrawiam Malina

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?